İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Büyük Veri, iş yerindeki yan hakları ve ödülleri nasıl dönüştürüyor?

Büyük Verilerin gelişi, şirketlerin yan haklar, ödüller ve genel olarak takdir stratejilerine yaklaşım biçimini nasıl değiştirir?

Büyük Veri, iş yerindeki yan hakları ve ödülleri nasıl dönüştürüyor?

Büyük Verilerin gelişi, şirketlerin yan haklar, ödüller ve genel olarak takdir stratejilerine yaklaşım biçimini nasıl değiştirir?Denis Machuel: Yakın geçmişe kadar şirketler, yan haklar ve ödül tasarlarken dikkat kesilirlerdi, kendi kurumlarına kulak verirlerdi ya da çok az gerçek veriye bakardı. Sonuç olarak, geçmişteki programlar çoğunlukla anahtar teslimi çözümler etrafında yoğunlaşırdı ve nihai olarak çalışanların katılımını, bağlılığını ve genel olarak başarıyı ıskalardı.Bugün, manzara çok farklı. Şirketler artık parmaklarının ucunda muazzam miktarda veriye sahip ve bu sayede işyerinde işgücünün demografik özelliklerini, sağlık sorunlarını, personel ihtiyaçlarını ve genel sorunlarını belirleyebiliyorlar. Dolayısıyla, "tek tip" modelden, her bireye tam olarak uyarlanmış programlara geçebildik.Bu kişiselleştirme düzeyinin yararları nelerdir?

DM: Veri sayesinde, yaş, yer gibi kıstaslarla çalışanlara yan haklar ve ödüller kazandırmanın sıklığını ölçümleyebiliyoruz. Bu gerçek zamanlı veriler, çalışanların sunulan yan haklarla gerçekten ilgilenip ilgilenmediğini şirketlere bildirebiliyor ve şirketler programlarının verimliliği görüntüleyebiliyor. Daha da önemlisi, bu şirketlere buna adapte olmalarını ve iyileştirmeler sunmalarını sağlıyor. Doğru verilerle sayesinde şirketler, daha uygun ve ilgi çekici programlar geliştirebilir ve daha sonra çalışanların Yaşam kalitesi üzerinde daha güçlü ve daha doğru bir etkide bulunabilir.Madalyonun diğer yüzüne bakarsak, Büyük Verilere eşlik eden ve daha önce olmayan herhangi bir zorluk bulunuyor mu?

D.M .: Büyük Veril hem güzel hem de tehlikeli Olumlu etkiler yaratan ya da bir sorumluluk haline gelen son derece güçlü ve kullanışlı bir araç haline gelip gelmeyeceği tamamen onun nasıl kullanıldığına bağlıdır. Yani bu, insanlara, gizliliğe saygı, verilerin gizli kalması gibi konuları içeriyor. Hassas ve kişisel verilere erişmek büyük bir sorumluluk getiriyor. Ciddi bir etik ve yasal sorunlar içerebileceği için, şirketlerin Big Data'ya dikkatli yaklaşmaları çok önemli.Avrupa'da yeni bir veri koruma düzenlemesi 2018'de kullanıma sunulacak. Sodexo’da buna uyumlu olmak için kararlıyız, ancak bunun ötesinde gizliliği koruma anlayışının ön planda olduğunu garanti edeceğiz.Sodexo, veri gizliliği ve güvenliği için hangi adımları attı?


D.M: Çapraz fonksiyonel çalışma grupları kuruyoruz ve tüm dünyadaki düzenlemeler çerçevesinde veri gizliliği ve uyumu sağlamak için gereken bütün iş akışlarını oluşturuyoruz. Büyük Veri sürecinde yer alan finans, BT ve yasal departmanlarımızla çalışmak için veri uzmanları görevlendirdik.


Sodexo, bu çalışma gruplarıyla Büyük Veriden nasıl yararlanmaya devam edecek?


D.M .:Yakın zaman önce Wynd'e yatırım yaptık, bu da müşterilerimize daha geniş bir teklif sunmak için yerinde hizmetleri, yan haklar ve ödül hizmetleri vermemize yardımcı olacak bir başlangıç. Örneğin, yeni programımız uyarınca, Sodexo tarafından işletilen bir “onsite/yerinde” kafeteryaya erişimi olan çalışanlar sadece yerinde öğle yemeği yeme seçeneğine sahip olmakla kalmayıp yakınlardaki restoranlarda yemek yiyebilir veya öğle yemeğini masalarına teslim ettirebilirler. Wynd, veriyi kullanmamıza, çalışanların ihtiyaç ve davranışlarını tahmin etmemize ve proaktif olarak çeşitli öğle yemeği çözümleri oluşturmamıza izin verir.Öyle görünüyor ki, Büyük Veri, Sodexo'nun yerel tüccarlarla olan ortaklıklarını da güçlendirecek. Sizce de öyle mi?

D.M: Kesinlikle. Bugün dünya çapında 3 milyonun üzerinde noktada, 1.3 milyon iş ortağı Sodexo kartını kabul ediyor. Bu tüccarlara çok fazla veri trafiği iletiyoruz. Aynı şekilde biz de, niteliksel veri toplayarak müşteri nüfusunu karakterize etme ve bu iş birliklerimizi olabildiğince güçlendirme yeteneğine sahip oluyoruz. Bu veriler, iş ortaklarımızla olan ilişkimizde kuruma özel teklifler ve özelleştirilmiş çözümler sunmamızı sağlıyor.Şirketlerin başarılı olabilmesi için şirketlerin neye dikkate etmesi gerekir?
D.M: Büyük Veri başarısının gerçek önemi sadece tonlarca veriyi yığmak değil; Asıl iş, önemli olanı bunların arasından sıyırma kabiliyetinde. Veri uzmanlarının girdiği yer budur. Şirketler doğru uzmanlığı kullanırsa, verilere girip eğilimleri, kalıpları ve temaları bulabilir, daha sağlıklı çalışma ortamları oluşturabilir ve sağlıkla ilgili potansiyel riskleri erkenden tespit edebilirler.


Kısacası, yalnızca büyük veriye erişmek, otomatik olarak değer yaratacağınız anlamına gelmez, doğru soruları sormanız gerekir: Veriyi nasıl analiz ederiz? Müşterilerimizin ve tüketicilerin davranışlarını anlamak için, programlarımızı doğru bir şekilde uyarlamak için bunu nasıl kullanabiliriz?Bu türden "gerçek zamanlı" verilerin bir takdir programının başarısına nasıl katkıda bulunabileceğine ilişkin somut bir örnek verir misiniz?

D.M .: Çalışan sağlığı ve iyi yaşam programları, Büyük Verinin doğru bir şekilde kullanılmasına iyi örneklerdir. Uygulamalar ve giyilebilir teknoloji, şirketlerin çalışanların egzersiz ve beslenme alışkanlıklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, çalışanların ilgisini çekecek ve motive edecek programlar tasarlayabilirler ve bu da çalışanların Yaşam Kalitesi üzerinde yoğunlaşan daha sağlıklı bir işyerini teşvik eder.Mobilite, özellikle işe uzaktan geliş ve gidişler konusunda Big Data tarafından dönüştürülen diğer bir alandır. Bu, aynı zamanda uzun mesafeli iş seyahatleri için de geçerlidir. Kullanım ve davranışları ne kadar çok anlarsak, çözümlerimizi o kadar iyi optimize edebilir, programlarımızı geliştirebilir ve müşterilerimizin çalışanlarına ve kendi çalışanlarımıza kapsamlı bir dizi hizmet sunabiliriz. Hedef, bu değişikliklerin sonuçta çalışanların günlük hayatını kolaylaştırması yönündedir.


Büyük Veriyle ilgili genel olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

D.M: Bu konuyu yeterince vurgulayamıyorum: Evet, Büyük Veri sayısız şeyler yapmamızı sağlayan inanılmaz bir araç, ancak bu konunun karmaşıklığı da bulunuyor. Büyük Verinin avantajlarını bireysel gizliliğe saygı duyma gereksinimi ile dengelemek için bir yol bulmalıyız. Buradaki amaç, insanların faaliyetlerini "izlemek" değil, analiz etmek, anlamak ve çözüm üretmektir. Bu, bizim için kesinlikle kritik bir farktır.