İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Çalışanları Ödüllendirmenin 6 Orijinal Yolu

Bir firmanın başarısı çalışanların mutluluğu ve memnuniyeti ile doğru orantılıdır. Çalıştığı iş yerinden memnun, mutlu çalışanlar şirketteki başarının devamlılığına katkı sağlar. Çalışan ödüllendirme sistemi ise; emek harcayan çalışanları motive etmek ve başarıların sürekliliğine katkı sağlamak için her iş yerinde bulunması gereken özelliklerin başında gelir.

İyi Yaşa
Yıllık izinler, zamlar ve takdirler için ödüllendirme sisteminin klasik yöntemleri diyebiliriz. Birçok firma bunlarla yetinmeyi tercih eder. Oysaki zamanlarının büyük bir kısmını iş yerinde geçiren çalışanlarınızı mutlu etmek adına onların ihtiyaçlarını ve isteklerini merkeze alan daha orijinal ödüllendirme yöntemleri, yalnızca çalışma ortamındaki huzuru arttırmakla kalmaz aynı zamanda çalışanlarınızın kuruma olan bağlılığını arttırarak iş performanslarının yükselmesine yardımcı olur. 

Özel Günleri Unutmayın

Çalışanlarınız bayram tatilleri ya da yılbaşı gecesi gibi özel günlerde, kendisi, ailesi ve sevdikleri için ek masraflar yapmak durumunda kalır. Böyle zamanlarda onları düşündüğünüzü göstermek için Sodexo Gift Pass çekleri ile çeşitli yardımlar yapabilirsiniz. Böylece, Gift Pass ile çalışanlarınız istedikleri marka ve kategoride özgürce alışveriş yapabilirler. Özellikle yılbaşı, Ramazan Bayramı ya da Kurban Bayramı gibi giyim ve gıda ihtiyacının fazlasıyla arttığı dönemler için Sodexo Gift Pass sayesinde çalışanlarınızı ödüllendirebilir aynı zamanda SGK ve damga vergisinden muaf olup %39’a varan vergi avantajından yararlanabilirsiniz. Bunun yanında erzak kolisi taşıma ve dağıtma gibi zorluklarla uğraşmazsınız. Siz işveren olarak koli taşıma gibi ek maliyetlerden kurtulurken çalışanlarınız da kolinin içinde olan fix ürünlerle sınırlı kalmayıp kendi ihtiyaçlarına göre diledikleri gibi harcama yaparlar. Peki, bu hizmet ile firmanız, vergi avantajından somut olarak ne kadar yararlanabilir? Örneğin; 10 adet çalışanı olan iş yerinizde Kurban Bayramı için çalışanlarınıza o ay içinde 250 liralık bir yardım bedeli belirlediniz. Bu bedeli, nakit olarak ödemek yerine Sodexo Gift Pass Gıda ve Giyim hediye çeklerine yatırdığınızda ayda 1.600 TL kadar vergi avantajı elde edebilirsiniz. 


Ek olarak, “Özel Mesaj” uygulaması sayesinde çalışanlarınıza yönelik kişiselleştirilmiş mesajlarla onların özel günlerini kutlayabilirsiniz. Böylece, çalışanlarıyla güzel bir iletişim kuran işveren olup yaptığınız yardımlarla da şirketinizin tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz.  

Yeni Deneyimler Keşfetmelerini Sağlayın

Tekdüzelik ya da kendine vakit ayıramama yoğun bir şekilde çalışan insanların genel sorunu. Çalışanlarınıza değer verdiğinizi hissettirebileceğiniz ve iş yeri ortamınızın havasını değiştirecek etkinliklerle alışılmışın dışında bir ödüllendirme yapabilirsiniz. Örneğin; stresli bir günün ardından tüm ekibin bir araya geldiği, ofis yogası, nefes terapisi ya da meditasyon gibi rahatlatıcı etkinlikler, çalışanların performanslarına olumlu yönde etki eder. Farklı deneyimler keşfeden ve eğlenceli vakit geçiren çalışanlarınız bu sayede ertesi güne daha pozitif başlayabilir. 

Çalışanlarınızı Sağlıklı Yaşam Konusunda Destekleyin

Kent yaşamı, oturarak çalışma ya da sağlıksız beslenme çalışanlarınızı kötü yönde etkileyebilir. Aynı zamanda  yoğun bir tempoda çalışırken bir şeyler atıştırmaya ihtiyaç duyan çalışanlarınızı ödüllendirmek adına iş yeri ortamında çeşitli sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayıp çalışan mutluluğuna katkıda bulunabilirsiniz. 

Farklı Çalışma Alternatifleri Sunun

Her geçen gün yeni çalışma tarzlarının çıktığı günümüzde iş yerinizin düzenine uygun olan farklı bir çalışma alternatifi sunabilirsiniz. Örneğin; haftanın bir gününde çalışanlarınızı evden çalışma ile ödüllendirerek onlara motivasyon kazandırabilirsiniz. Böylelikle iş yerinizde de internet, elektrik ya da doğal gaz gibi kullanımlardan tasarruf etmiş olursunuz. 

Takdir Etmenin Ötesine Geçin

Bazı dönemler olur ki; işler üst üste gelir, çalışanlarınızın nefes almaya bile vakti olmaz. Böyle dönemlerde özel günleri beklemeden, mevcut motivasyonu korumak ya da arttırmak için sözlü takdirin ötesine geçip onlara, Sodexo Gift Pass ile jest yapabilirsiniz. Çalışanlarınıza Gift Pass hediye çekleri ile jest yaptığınızda, firmanızın elde edeceği %39’a varan vergi avantajının yanında onlara istedikleri marka ve kategoride alışveriş yapma özgürlüğü de sunmuş olursunuz. 

Çalışanlarınızın Kişisel Gelişimine Katkıda Bulunun

Kişisel gelişim, son dönemlerin en popüler konularından biri. Tam bu noktada çalışanlarınızın çok yönlü ve çeşitli konularda kendini geliştirmiş kişiler olmasının şirket başarısındaki katkısı yadsınamaz. Bu sebeple çalışanlarınızın, liderlik ve koçluk eğitimi veya stres yönetimi gibi alanlarda eğitimlere katılmalarının önünü açabilirsiniz. Bunların dışında spor, tiyatro, sinema, dalış ya da fotoğraf gibi farklı ilgi alanlarına yönelik aktivitelere katılmalarını destekleyerek de motivasyonlarına ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz. 

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?