İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Çalışanların Daha İyi Uyumasına ve Daha İyi Performans Göstermesine Nasıl Yardımcı Olunur?

Şirketler, personelini ve kendilerini desteklemek için ne yapabilir? Bunun için bazı yanıtlar bulduk.

Yaşamlarımızın üçte birine kadarını, fiziksel ve ruhsal sağlığımızın yanı sıra iş yerinde iyi performans sergileme becerimizin üzerinde doğrudan etkisi olan bir aktiviteyle geçiriyoruz.


Ancak şirketler uykunun önemi konusunda daha yeni bilinçlenmeye başladı.
Çalışanlar, tavsiye edilen yedi veya sekiz saatlik bir uyku almadığı takdirde bu durum, daha yavaş reaksiyonların yanı sıra konsantrasyon bozukluğuna ve başarısız karar verme süreçlerine neden olabilir. Sonuç olarak bunlar; stratejik hatalar, düşük üretkenlik ve sayısı artan kazaların altında yatan nedenlerdir. Ulusal ekonomilerde yetersiz uykunun maliyeti, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 411 milyar dolar (GSYİH’in %2,62’si), Japonya’da 138 milyar dolar, Almanya’da ise 60 milyar dolar olmuştur . Bireysel olarak, sağlık planına üye 7000 çalışanın yer aldığı, 2011 yılında yürütülen bir araştırmaya göre işçi başına maliyetin 2280 dolar olduğu tahmin ediliyor .Uykusuzlukla ilgili endişeler

Verilen bu rakamlar, yetersiz uykunun yalnızca etkisine değil, tekrarlanma sıklığına da dikkat çekmektedir. ABD’deki beş büyük şirkette ankete katılan 30.000 çalışanın %50’den fazlası, yeteri kadar uyku almadığını belirtmiştir . Hindistan’da 18-64 yaş arası bireylerin beşte birinden fazlası, yorgunluk konusunda yüksek tansiyon veya şeker hastalığından daha çok endişe duyarken , Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin üçte birinden fazlası yeteri kadar uyku almadığını belirtiyor . Vücudun aslında çok yoğun bir şekilde kendini yenilemeye ve onarmaya odaklandığı dinlenme eylemini doğru şekilde gerçekleştirmemek, çok açık bir küresel olgu haline gelmiştir.Ancak uyku sorunun nedenleri; maddi kaygılar ve ruh sağlığı sorunlarından kötü beslenme, sigara içme, geç yemek yeme veya geç saatte televizyon ve bilgisayar ekranlarına maruz kalma gibi fiziksel tetikleyicilere kadar uzanacak şekilde, en az sonuçları kadar çeşitlidir. Bunlardan bazıları; stres, düzensiz vardiyaların fiziksel etkisi veya işe ulaşım telaşı gibi işle ilgili de olabilir. Kısacası uyku, hem çalışma saatleri sırasında, hem de bu saatler dışında gerçekleşen olaylardan etkilenebilir. Hepimiz gece uyumaya ihtiyaç duyarız ancak uyku düzenlerimiz, bireyden bireye farklılık göstermektedir.

Peki şirketler, herkes için faydalı olacak şekilde çalışanların daha iyi uyumasına nasıl yardımcı olabilir?Daha iyi koşullar, daha fazla esneklik

Seçenekler çeşitli kategorilere ayrılıyor. Masaj veya yoga oturumlarının da yer aldığı spor salonu üyelikleriyle zindeliği destekleyen bir sağlık programı, gerçek anlamda fayda sağlayabilir. Giderek artan giyilebilir teknolojiler, bir sosyal hak ve ödüllendirme planı kapsamında sunulabilir. Böylece kişiler bu teknolojiler sayesinde kendi uyku kalitesini ve süresini takip edebilirler. İnsanlar, daha iyi bilgi alarak daha iyi yaşam tarzı seçimleri yapabilir. Aynı zamanda çalışanların da olumlu bir katkısı olabilir. 2013 yılında American Academy of Sleep Medicine tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda, doğal ışığa daha fazla maruz kalan işçilerin çok parlak, yapay ışığa maruz kalanlara göre daha iyi uyuduğu tespit edilmiştir . Çalışanlar, doğal ışık miktarının artırılamadığı ortamlarda gözler için daha hafif ışık sistemleri kurabilir. Çalışma düzeniyle ilgili esneklik ve evden çalışabilme fırsatı da fark yaratabilir .Uyku, günümüzün yoğun çalışma ortamında kesinlikle değerli bir kavram haline gelmiştir. Çalışanların işe geldiğinde daha dinlenmiş hissetmesine yardımcı olacak her şey, hem kendileri hem de işverenler için iyi bir gelişmedir. İş yerine daha yakından bakmak ve şirketin ödüllendirme stratejisiyle uykuyu iyileştirmenin yollarını aramak, yarar sağlayacaktır.


Kaynaklar

https://www.rand.org/randeurope/research/projects/the-value-of-the-sleep-economy.html

https://www.entrepreneur.com/article/241345

http://www.swanmedical.com/SWAN-Sleep-Survey-2014.pdf

https://qz.com/916427/what-work-life-balance-indians-are-just-plain-exhausted/

https://www.rand.org/randeurope/research/projects/the-value-of-the-sleep-economy.html

https://aasm.org/study-links-workplace-daylight-exposure-to-sleep-activity-and-quality-of-life/

http://sodexoinsights.com/flexibility-at-work-is-key-to-a-more-rested-productive-workforce/

https://www.inspirus.com