İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Evde Formunu Korumak İsteyenler İçin Beslenme ve Aktivite Önerileri

Koronavirüs nedeniyle günlerimizi evimizde geçirdiğimiz bu dönemlerde formumuzu korumak için neler yapabiliriz? Yazımızda beraber keşfedelim!

Hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığı için bir süreliğine zamanımızı evde geçirmeye dikkat ediyoruz. Arkadaşlarımızla sevdiklerimizle telefon yoluyla görüşüyoruz, filmlerle dizilerle vakit geçirmeye çalışıyoruz. Tüm aktivitelerimizi evde yapmaya çalıştığımız bu dönemde mutfak da bize bir adım kadar yakın. Haliyle iştahımız artıyor; aklımıza yeni yemek fikirleri, tatlılar ve atıştırmalıklar geliyor. Maalesef kendimize bir sınır koymadan yemek yediğimizde de kilo alıyoruz ve eski formumuzu kaybediyoruz. Peki, corona virüsten korunmak için evde vakit geçirdiğimiz bugünlerde formumuzu korumak için nasıl beslenmeliyiz? Evde egzersiz yapmamız mümkün mü? Gelin, beraber keşfedelim!

İlk Öğünün İçeriğini Düzenleyin

Evde kaldığınız dönemde kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız öncelikle beslenmenizi düzenlemelisiniz. Bu aşamada şunu söylemeliyiz ki günün ilk öğününde neler yediğiniz, beslenmenizi düzenlemeniz açısından çok önemli. Kahvaltıyı sabah ya da öğle saatlerinde yapsanız bile bu öğünü, protein açısından zengin yiyeceklerle yapmanız gerekir. Çünkü haşlanmış yumurta, peynir, yeşillik ve çiğ kuru yemişlerden oluşan bir kahvaltı sizi gün içinde tok tutmaya yardım eder. Böylece günün diğer saatlerinde oluşabilecek açlık krizlerini büyük ölçüde önlemiş olursunuz.


Bol Bol Sıvı Tüketin

Suyun metabolizma hızlandırmaya yardımcı etkisi gibi önemli faydaları hemen herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle evdeyken de sık sık bol su içmeye özen göstermenizi öneririz. “Evde su içmeyi unutuyorum!” diyorsanız da telefonunuza su içmeyi hatırlatan mobil uygulamalardan indirebilir ya da suyla doldurduğunuz büyük bir şişeyi göz önüne koyabilirsiniz.

Ara Öğün Seçimlerinizi Doğru Yapın

Sağlıklı beslenme için ana öğünlerin içeriği kadar ara öğünlerde tüketilen şeyler de önemli. Atıştırmalık olarak tabir ettiğimiz bisküvi, çikolata, cips gibi paketli yiyecekler yerine taze meyve, kuru meyve, kuru yemişler ve bitki çaylarını koyabilirsiniz. Böylelikle dengeli beslenerek öğün aralarında iştah kontrolü yapmış olursunuz. Sofraya aç bir şekilde oturmaz ve büyük porsiyonlardan uzak durursunuz.


Köşede Duran Koşu Bantlarının Kullanılma Zamanı!

Birçok kişi evde hareketsiz kalmaktan ve yemek yiyip sadece oturmaktan şikayetçi. Bu duruma engel olmaksa oldukça kolay. Örneğin uzun zaman önce kullandığınız ve bir iki kez binip bir daha çalıştırmadığınız koşu bantlarında spor yapmaya başlayabilirsiniz. Koşu bandınız yoksa da evde yapabileceğiniz pek çok spor seçeneği var.

İnternet üzerinden bulacağınız egzersiz hareketleriyle ayna karşısında her gün 20 dk kaslarınızı çalıştırabilir ya da evde spor yapmaya yönlendiren mobil uygulamaları indirebilirsiniz. Bunların dışında yoga matınız varsa yerli ve yabancı videolar bulabileceğiniz meditasyon, yoga ya da pilates gibi hem vücudunuzu çalıştıracak hem de ruhen dinginlik verecek aktivitelerle ilgilenebilirsiniz. Bu aktiviteler evde geçirdiğiniz süre boyunca zihnen ve bedenen sizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Biz de buradan yola çıkarak evde spor yapmanıza yardımcı olacak Youtube kanallarını sizinle paylaşmaya karar verdik. İşte, gerek fitness hareketlerini gerek yoga ve pilates hareketlerini bulabileceğiniz başlıca Youtube kanalları:

Hareketli kalmaya ve düzenli beslenmeye özen göstererek evde geçirdiğiniz günler boyunca formda kalabilirsiniz!

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!