İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Evden Çalışanların Verimini Artıracak İpuçları

Covid-19 salgını nedeniyle birçok kişi evden çalışmaya geçti. Peki, bu duruma alışık olmayanlar evde nasıl daha verimli çalışabilir? Tüm detaylar yazımızda!

Koronavirüs salgını nedeniyle oldukça farklı bir dönemden geçiyoruz. Sosyal alışkanlıklarımızla beraber iş düzenimizde de çeşitli değişimler oluyor. Bu değişimlerin en belirgin olanı ise şüphesiz birçok şirketin evden çalışma sistemine geçmesi. Bu durum daha önce uzaktan ya da evden çalışmayı tecrübe etmemiş kişiler için biraz zorlayıcı olabilir. Evde çalışma her ne kadar rahat gibi görünse de işe konsantre olmak ve zamanı yönetimi yapabilmek oldukça önemli bir konu. Fakat evde iş konusunda belli bir düzen kurdukça dikkatinizi dağıtan ve verimli çalışmanızı engelleyen şeylerin etkisi azalacaktır. Biz de evde verimli çalışma sürecini hızlandırmak için size yardımcı olmak istiyoruz. Gelin, beraber göz atalım.

Yemek ve Mola Saatlerinizi Düzenleyin


Halihazırda zaten bir mesai aralığınız var ve bu saatlere uyuyorsunuz diye tahmin ediyoruz. Bu zaman aralığında istediğiniz verimi almak için önemli olan şey yemek ve mola saatlerini en baştan düzenlemeniz. Üstelik çalışma saatini ve molaları illa iş yerindeki zamanlarla aynı olacak şekilde ayarlamak zorunda değilsiniz. Çünkü iş hayatınızda en çok ne zaman bunaldığınızı ya da beslenme düzeninizin nasıl olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Tüm bu detayları göz önüne alıp kendinize saatler belirleyin ve bu düzene uymaya çalışın. Unutmayın ki verimli şekilde home ofis çalışmak için istikrarlı olmak şarttır.

Küçük Bir Ofis Ortamı Kurun


Evde çalışırken kendinizi rahat hissetmeniz son derece önemli. Bu nedenle başlamadan önce yapacağınız işlerden ikincisi de evinizin bir köşesine ufak bir ofis ortamı kurmak olmalı. Çünkü evdeyken her ne kadar kanepede ya da yatağın üstünde çalışmak cazip gelse de bunlar verimliliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin yatağın üstünde uykunuzun gelmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Bu sebeple home office çalışmanın avantajlarından yararlanmak için evin sakin bir köşesinde kendinize güzel bir çalışma masası kurmalısınız. Bu masa, televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurlardan da uzakta olmalı. Ayrıca masanın üstüne ofis gereçleri ya da çeşitli bitki ve objeler koymanız, orayı benimsemenizi kolaylaştıracaktır.

Teknik Sorunları Halledin

Verimli zaman yönetimi için bir yandan oluşabilecek teknik sorunları da halletmeniz gerekir. Örneğin” Evinizdeki internet hızı iyi mi? Sık sık kopuyor mu? Çalışma ortamının ışığı gözü rahatsız ediyor mu? Bolca temiz hava alabiliyor musunuz?” gibi sorular sorarak teknik sorunları halletmeye başlayabilirsiniz. Bu tarz durumları baştan çözerseniz önemli bir işi hallederken internetin kesilmesi gibi sorunlarla karşılaşıp çalışmaya mecburen ara vermek durumunda kalmazsınız. Yani zaman yönetiminde ve verimli çalışmada başarılı olmak için teknik sorunlara baştan çözüm üretin.

İş Arkadaşlarınızla İletişimde Kalın

Her gün işe gitmenin ofiste çalışanlara sunduğu en iyi şeylerden biri de ofiste oluşan iş birliği ve sosyalleşme. Bu nedenle evden çalışmak zorunda olduğunuz zamanlarda birbirinizle olan iletişimi aynı şekilde devam ettirmeye özen göstermenizi öneriyoruz. Bunu sağlamak için tüm ofis olarak görüntülü konuşabileceğiniz veya işlerinizi video konferanslarla yürütebileceğiniz Skype, Zoom gibi uygulamaları kullanabilir ya da gün içinde sık sık kullanabileceğiniz bir mesajlaşma ağı oluşturabilirsiniz. Böylelikle örneğin işe dair kafanıza takılan bir konuyu iş arkadaşlarınızla rahatlıkla konuşabilir, iş akışı oluşturma ve iş bölümü yapma gibi gereklilikleri kolayca halledebilirsiniz.


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?