İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

İş Yerinde Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın 10 Altın Kuralı

Mevsim değişikliği yaşadığımız şu günlerde değişen havayla birlikte yaşanan yoğun stres, uykusuzluk ve dengesiz beslenme bağışıklık sistemini direkt olarak zayıflatıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın 10 Altın Kuralı

Medistate Kavacık Hastanesi
Mevsim değişikliği yaşadığımız şu günlerde değişen havayla birlikte yaşanan yoğun stres, uykusuzluk ve dengesiz beslenme bağışıklık sistemini direkt olarak zayıflatıyor. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz? Hasta olmadan, sağlıklı yaşamak için bağışıklık sistemini desteklemek şart!1) Doğru beslenin: Tam tahıllı ürünler, karbonhidrat, protein ve yağı dengeli tüketin. Sigara, alkol, şekerden uzak durun. Antioksidan alın. Antioksidanlar hücreye zarar veren maddeleri, serbest radikalleri yakalar ve yok eder. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydanoz, turunçgiller, domates, brokoli antioksidan açısından zengindir.

2) Su için: Günde en az 1.5 litre su içmek soğuk havalara karşı cildinizi kurumasını engeller, bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına katkıda bulunur ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

3) Balık yiyin: Haftada en az 2 gün balık tüketin. Balık, içeriğindeki omega3 sayesinde iyi kolesterolünüzü yükseltir.

4) Ara öğünde kuruyemiş tercih edin: Ayçiçeği çekirdeği, şam fıstığı, kavrulmamış badem, ceviz içi, kaju, fındık ve yer fıstığını ara öğün olarak tüketin.

5) Çay tüketin: Ihlamur, adaçayı, karahindiba,papatya, ekinezya ve kuşburnu çayı tüketin. Bu çaylar hem metabolizmanızı hızlandırır hem de üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

6) Yeterli ve kaliteli uyuyun: Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar önemlidir. İyi bir uykunun başlıca ölçüsünün kişinin sabah dinç uyanması ve kendisini gün içinde zinde hissetmesidir. Kalitesiz bir uyku verimi düşürür, konsantrasyonu bozar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

7) Haftada en az 3 gün açık havada yürüyün: Yoğun trafik ve egzoz dumanından kurtulun ve yeşil alanlara yürüyüş yapın. Özellikle açık ve temiz havada zaman geçirilmesi sağlam bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça yardımcıdır.

8) Hareketsiz kalmayın: Bilgisayar başında ve hareketsiz çok zaman geçirmeyin. 40-45 dakikaya bir ara vererek ofis içinde yürüyün veya ufak ofis egzersizleri ve esneme hareketleri ile kan dolaşımınızı arttırın.

9) Düzenli egzersiz yapın: Hastalıktan korunmada ve engellemede egzersizin çok büyük bir önemi var. Düzenli egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, virüslerle ve bakterilerle savaşmayı sağlıyor.

10) Kendinizi aşırı derecede yormayın: Dinlenmek için kendinize zaman tanıyın.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?