İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

İş yeri Sağlık Programları: Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlık programı neden kurumların gündeminde?

İşyeri Sağlık Programları: Nedir işe yarayan?
Sağlık programı neden kurumların gündeminde?
Jim Purcell: Bu programlar ilk kez şirket sağlık sigortası primlerinin yılda% 18 artarak fahiş hale geldiği1980'lerde ortaya çıktı. Çalışmalar da bunlarla ilgili belirli faaliyetlerin talepleri azaltıp böylece işveren katkısını düşürdüğünü gösterdi. Bu primler artmaya devam ediyor ve firmalar ABD'de sadece sağlıkla ilgili yılda yaklaşık 8 milyar dolar harcıyor. İyi programlar verimliliği ve morali iyileştirirken personel devrini, işe devamsızlığı ve sağlık masraflarını düşürüyor. Yine de, pek çok program başarısız oluyor veya para kaybı yaşatıyor.Bénédicte Lepère: Evet, Jim ile aynı fikirdeyim. Sağlık programları son birkaç yıldır moda bir konu olmasına rağmen, bu alandaki pek çok programda bir sorun var. ABD’deki işverenlerin yalnızca% 13'ünde gerçek anlamda kapsamlı programlar bulunuyor. Bu da, çalışanların yalnızca% 4 ila % 8'i arasındaki bir oranın sağlık programına katıldığı, İHD sağlık yardımı tazminatı ve biyometrik testler sunulduğu anlamına geliyor.Bu geleneksel programlar neden başarısız oldu?
JP: Çalışanlara sadece "yüzmek, spor yapmak ve sigarayı bırakmak" konularında ısrarcı davranan geleneksel programlar işe yaramıyor, çünkü uzun soluklu olmuyorlar ve primlere de etki etmiyorlar. 'Bu ay 10 pound veya 10 kilo ver' gibi rastgele eylemler de aynı nedenle sonuç vermiyor. Nakit teşvik/ceza planlarıyla ilgili sorun ise çalışanların kendilerini, önemsenmek yerine şirketin sağlık giderlerini azaltıp kâr marjını artıracak alaycı girişimler içerisinde görmelerinden kaynaklanıyor. Ve bu talepler insanları aşağılayabilir.


Peki nedir başarının reçetesi?
JP: İki şey: liderlik ve iyi tasarlanmış bir plan; bunların ilki kritik. Bir şirketin, güvenlik konusunda olduğu gibi sağlıklı bir yaşam kültürünü oluşturması gerekir, böylece sağlıklı yaşam her gün konuşulur ve her büyük toplantılarda ya da sunumlarda buna atıfta bulunulur. Sadece CEO ve yönetim kurulu bu yolu açabilir: Söyledikleri ile yaptıkları gerçekten bir olmalı; şirketin sağlıklı yaşam etkinliklerine katılmaları ve bunu yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri gerekir. Kısacası, sağlığın bir strateji olarak, şirketin ilk üç stratejisi arasında yer alması gerekir.BL: Üst düzey yöneticiler, çalışan sağlığının ve refahının iş performansı üzerinde gerçek bir etkisinin olduğunun farkına varıyor ve biz de Sodexo'da kendi ekiplerimizle bunu uygulamaya koyduk. Grup içerisindeki uzmanlığımızın çoğu, kendi çalışanlarımızla edindiğimiz deneyimlerle gelişti. Örneğin, beslenme, fiziksel aktivite ve uyku hakkında sağlık koçluğu sunmak için geliştirdiğimiz bir program olan 'FitMeUp', Sodexo çalışanlarıyla pratik denemeler yapıyor.


Tasarım seviyesinde neye ihtiyaç var?
JP: Bir başlangıç noktası, çalışanların katılımını sağlıyor; bu nedenle mülkiyet duygusuna sahipler ve bu ayrıca farklı gruplar için ayrı programlar yaratmaya yarıyor. Çalışmalar gösterdi ki, şirket çalışanlarının küçük bir yüzdesi obezite, kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı gibi kronik koşullardan kaynaklanan sağlık masraflarının yarısına tekabül ediyor. Onlara özel geliştirilmiş bir program, daha iyi sonuç verecek ve bunun sağlık masrafları üzerinde daha büyük bir etkisi olacak. Sağlık kontrolleri ve biyometri, aynı zamanda kronik hastalık riski altında olan kişileri tanımlayabilir, bu nedenle bu hastalıklar gelişmeden önce onları engelleyebilirsiniz.BL: Sodexo'da, bu tür kapsamlı yaklaşımların kesinlikle gitmek için bir yol olduğuna ve bunun dünya çapında sunduğumuz farklı programlara yansıttığımıza inanıyoruz. ABD'deki Sınırsız programımız, Sodexo'nun yerinde yemek satın almak ve restoranlar, süpermarketler ve eve teslim yemeklerden oluşan ticari ağına erişmek için tek bir kart sunuyor. Program ayrıca, Mindful Mile ile egzersiz ve yetişkin kilo kontrolü, şeker hastalığı için Core4 ™ süiti içeriyor. Latin Amerika'da, Şili'de Vivir Bien ve Brezilya'da Viver Bem gibi programlar, sadakat kartı şemaları ile birlikte beslenme, kişisel destek ve aile ilişkileri konularında yardım sağlıyor.Şu durumda, bir sağlık planı ne içerebilir?
JP: Egzersiz, ki bu gruplar halinde yapılırsa daha etkili olur, böylece insanlar kendilerini desteklenmiş hisseder ve izole olmazlar. Personel kafeteryasında sağlıklı seçenekler ve toplantılar sırasında sağlıklı aperitifler sunmak önemlidir. Ayrıca, insanlara sağlıklı beslenme hakkında eğitim vermek de aynı derecede önem taşır. Yürüyen merdivenleri kullanmaktan ziyade insanları yürümeye teşvik etmek ve hedeflerini (belki de şirketin sohbet odasında) paylaşmak da yardımcı olacaktır. İletişimin, yalnızca programın sunduklarıyla ilgili değil, aynı zamanda şirketin bir bütün olarak kaydettiği ilerleme hakkında sürekliliği olması gerekir.BL: Şüphesiz ki ana odak, beslenme, egzersiz ve bireyin iyileştirilmiş yaşam tarzı üzerinde olmak durumunda. Fakat genel olarak insanların "daha dikkatli" olmasına yardımcı olanın da sağlıklılık denkleminin önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum ve bu da yine içeride sunduğumuz bir şey. Paris merkezimizde bir dizi dikkat ve meditasyon oturumu düzenledik ve katılımcılar, meslektaşlarıyla refah ve ortak bir empati hissi yaşadı. Bu, İnsan Kaynakları perspektifinden bakıldığında çok değerli bir tecrübeydi ve gelecekteki sağlık programlarıyla ilgili düşüncelerimizi de şekillendirdi.