İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Mevsime Göre Beslenin: Vücudumuzu Kışa Nasıl Hazırlarız?

Yeni bir mevsime hazırlık yaparken kıyafet tercihlerimiz kadar tükettiğimiz yiyecekler de değişiyor. Peki, değişen tercihlerimizle beraber vücudumuzu kış aylarına en iyi şekilde nasıl hazırlarız?

İyi Yaşa

Soğuk aylar yavaş yavaş yaklaşıyor. Bu süreçte gardırobumuzdan evimizde hatta otomobilimizde bile yarış yapıyoruz. Bir nevi yeni mevsime ayak uyduruyoruz. Vücudumuzu da değişen havalara hazırlamak durumundayız. Vücudu yeni mevsime yani kışa fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlığımız için faydalı olacaktır. 


Peki, vücudu kış aylarına hazırlamak için nasıl beslenmeliyiz? Bu konu mevsimsel beslenmenin önemi nedir? Birlikte keşfedelim!


Bol Bol Sıvı Almaya Özen Gösterin

 

Bol bol su içmek onun vücudumuz için fazlasıyla önemli. Hava serin olduğunda su içmeyi yaz aylarına daha fazla az isteyebiliriz. Ama siz yine de günlük içilebilir su bulunabilirmamaya özenli. Çünkü soğuk hava ve az su tüketimi, ciltte ve dudaklarda kurumaya neden olabilir. 


Hatta suyun yanında taze meyvelerden sıkılmış meyve suları da tüketebilirsiniz. Fakat meyve suyunu da bir şekilde uygulamanızı tavsiye ederiz. 


Mevsimsel Beslenmenin İnceliklerini Keşfedin




Günümüzde mevsimi olmayan pek çok meyve ve sebze; pazarlarda, pazarlarda bulunuyor. Fakat bu aslında sandığımız kadar iyi bir şey değil. Mevsimi dış dünyada sebze ve meyvelerde birçok kimyasal madde olabiliyor. Ayrıca mevsiminde yetişen sebze ve meyveler taze ve vitamin dolu oluyor. Bu kadar taze ve mevsiminde tüketmek için sonbahar sebze ve meyvelerinin hangileri olduğunu bilmekte de fayda var. Peki, sonbahar sebze ve meyveleri neler? 


Mantar, barbunya, pazı, ıspanak, bal kabağı sonbaharda yetişen sebzeler iken üzüm, incir, nar, kivi, armut, greyfurt, kestane ise sonbaharda tüketebileceğinizelerdir. Bu meyve ve sebzeleri öğüne eklemeye ve özellikle sebzeleri sağlıklı yöntemleriyle hazır çalışın. Çünkü buharda tahlil ya da haşlama gibi metodu sebzelerin dokusunu ve daha iyi korumuş olacaksınız. 


C Vitaminini Yönünden Zengin Beslenin


C vitamini; Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu, güçlendirici vitaminlerdendir. Sonbahar-kış aylarındaki sebze ve meyveler C vitamini nedeni zengindir. Bu aslında aslında mevsime uygun olarak bol portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi meyveleri tüketerek C vitamini almaya özen gösterebilirsiniz. 


Bonus: Hafif de Olsa Egzersiz Yapın




Beslenmemizi nasıl düzenlememiz gerektiğinden bahsettik. Bunun yanında bedenimize ve kişisel zevklerimize uygun egzersiz yapmak da vücudumuz için olumlu bir durum. Onun ne kadar sonbahar ve kış ayları spordan özellikle sonbahar, açık havada spor yapmak için fazlasıyla uygun. Bu organizasyonu dinç tutmak için ormanlık diğer şehir parklarında yürüyüşe / koşuya çıkabilirsiniz. Bunlardan hoşlanmıyorsanız da takip edebilirsiniz. Mesela son zamanların en popüler egzersizlerinden olan yogayı yakından tanımak isterseniz “ Yoganın Her Hali: Yoga Türleri ve Yapılış Şekilleri ” yazımıza göz atabilirsiniz!


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?