İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ofis Çalışanlarına Kış Ayları İçin Beslenme Önerileri

Havalar soğudu; soğuk algınlıkları herkesi etkilemeye başlarken yoğun çalıştığınız bu dönemde kendinize dikkat etmek ve önlem mi almak istiyorsunuz? O halde bir ofis çalışanı olarak neler yapabileceğinize göz atalım!

  • 03.01.2020

Farkındayız, kış dönemi işler fazlasıyla yoğun. Bu tempoya ayak uydururken bir yandan da soğuk havalarla baş etmeye, açılan iştahınızı dizginlemeye çalışıyorsunuz. Her ne kadar bu süreç zorlu gibi görünse de beslenmenizde yapacağınız küçük değişikliklerle kış aylarında, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı önlem alabilir, doğru yiyecek seçimleriyle iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

O halde, kış aylarında beslenmenin püf noktalarını beraber keşfetmeye başlayalım.

Mevsiminde Tüketmenin Güzelliğini Keşfedin

Günümüzde,kış mevsiminde bile yaz sebze ve meyvelerini manavlarda, marketlerde görebiliyoruz. Fakat hem sağlık hem de lezzet açısından sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek çok önemli. Bu nedenle size pişirdiğiniz ya da yediğiniz yemeklerde, mevsimine uygun ürün kullanılmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Beslenmenize Renk Katın


Havanın soğumasıyla beraber hayatımıza vitamin ve mineral açısından zengin, renk renk birçok sebze ve meyve girdi. Havuç, kereviz, mor lahana, portakal, mandalina bunlardan bazıları. Beslenmeniz için yapacağınız en önemli şeylerden biri, kış sebze ve meyvelerini öğünlerinize yerleştirmek olur. Bu yüzden işe giderken atıştırmak üzere yanınıza elma, mandalina, greyfurt ya da portakal gibi kış meyvelerinden alabilirsiniz. Ayrıca bu sayede ara öğünlerde atıştırmak için şekerli ya da bol karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durup dengeli bir şekilde açlığınızı bastırabilirsiniz.

Su Tüketimini İhmal Etmeyin

Su tüketimi, her mevsim olduğu gibi kışın da çok önemli. Ama maalesef kışın yaza oranla su tüketiminde bir azalma yaşanıyor. Bu yüzden daha dikkatli davranmak için ofiste masanızın üstünde mutlaka su bulundurabilir; çubuk tarçın, limon ya da nane gibi yiyeceklerle suyunuzu tatlandırabilirsiniz.

Bitki Çaylarını Tercih Edin


Havaların soğumasıyla beraber sıcak içecekler tekrar favorimiz oldu. Bitki çaylarının rahatlatıcı etkisini de göz önüne aldığımızda, kışın beslenmenize bitki çaylarını da dahil etmenizi öneririz. Ihlamur, kuşburnu, yeşil çay ya da meyve çaylarını tercih etmeniz iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Yemek Siparişi Verirken İyi Düşünün

Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan dolayı canımız çok fazla yemek yemek istemiyor. Hatta bazı öğünlerimizi meyve, yoğurt gibi daha pratik ve serinletici yiyeceklerle geçiştirebiliyoruz. Fakat kış geldiğinde mevsimsel nedenler hem fizyolojik hem psikolojik olarak bizi daha çok yemek yemeye itiyor. Açılan iştah ise kışın kilo almamıza yol açıyor. Tabii belli noktalara dikkat ederek kışın alınan kiloları engellememiz mümkün! Nasıl olacağını merak ediyorsanız ilk etapta iş yerinde öğle yemeklerinde tercih ettiğiniz yemekleri gözden geçirebilirsiniz. Mesela Sodexo Restaurant Pass yemek kartı kullanıcısı olarak Sodexo Plus üzerinden ofise vereceğiniz yemek siparişlerinde hem tok tutacak hem de dengeli beslenmenize yardımcı olacak yemekleri tercih ederek işe başlayabilirsiniz.

Tüm Sodexo’lu mekanları bir arada göreceğiniz Sodexo Plus’ta, çorbalardan ızgara et çeşitlerine, salatalardan sulu yemeklere kadar dengeli beslenmenize yardımcı olacak pek çok yiyeceği tek tıkla iş yerinize sipariş edebilirsiniz. Üstelik harcama yaptığınız miktar, sisteme kayıtlı bakiyeniz üzerinden düşülür ve bu sayede kapıda ödeme ya da sıra bekleme gibi süreçlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Tüm bunların yanında Misket Ödül Programı ile Misket üyesi mekanlardan yapacağınız harcamaların %10’u kadar Misket kazanma şansı elde edersiniz. Kazandığınız Misket’leri ise biriktirebilir veya Misket üyesi iş yerlerinde anında harcayabilirsiniz!

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!