İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

"Pazartesi Sendromu da Neymiş?" Dedirten Motivasyon Tüyoları

Çalışan herkesin korkulu rüyası pazartesi sendromu! Oysa bu sendromu yenmek, kendimizi doğru yönde motive ettiğimizde fazlasıyla kolay. Nasıl mı?

İyi Yaşa

Dinlendiğimiz, gezdiğimiz belki de hiçbir şey yapmadığımız hafta sonu tatilinden sonra hem ruhen hem de zihnen işe hazır olmak hepimize zor geliyor. Bu yüzden de pazartesiler diğer günlerden farklı olarak gözümüzde biraz fazla büyüyor sanki? Pazartesiler gözümüzde büyüdükçe de işe adapte olmamız zorlaşıyor, konsantrasyonumuz fazlasıyla bozuluyor. Bu durum da işten istediğimiz verimi almamızı büyük ölçüde engelliyor. Fakat elbette her şeyin bir çaresi var! “Pazartesi ne kadar güzel olabilir ki?” diye düşünüp baştan karamsarlığa kapılmayın. Çünkü haftanın ilk günü iş motivasyonu kazanmak için birçok şey yapabilirsiniz. O halde, pazartesileri güzelleştirmek için yapabileceklerinizin neler olduğuna birlikte göz atalım!

Hazırlığa Pazar Gününden Başlamaya Ne Dersiniz?

Uzun ve yorucu bir haftadan sonra hafta sonu haklı olarak, biraz zincirlerimizden kurtulmak ve dilediğimiz gibi eğlenmek istiyoruz. Sevdiklerimizle buluşmak, hobilerimize ya da yapmak istediğimiz şeylere vakit ayırmak bizi zihnen rahatlatıp yeni bir hafta için motive etse de bazen ipin ucu kaçabiliyor. Bu sebeple size tavsiyemiz özellikle pazar günleri, eğlencenin ve sosyal hayatın dozunu iyi ayarlamanız. Örneğin pazar günü çok geç yatmayın ya da vücudunuzu yoracak aktivitelerden kaçının. Böylelikle pazartesi sabahı daha zinde bir şekilde uyanabilirsiniz.

Güne Güzel Bir Enerjiyle Başlayın

Pazartesi sabahına uyandığımızda, güne neşeli ve keyifli bir şekilde başlamak neredeyse imkansız gibi görünüyor. Oysaki bilinçaltımızdaki pazartesi algısını değiştirmek o kadar da zor değil. Bu durumun üstesinden gelmek için şöyle güzel bir kahvaltı yapıp hazırlanma sürecinde sevdiğiniz bir şarkıyı açmaya ne dersiniz? Belki de böylece sizi yataktan daha hızlı kaldıracak gereken enerjiyi kendinizde bulabileceksiniz. Ayrıca şunu söyleyebiliriz ki pazartesi günleri, iş yolunda ya da ofiste hızlıca bir şeyler atıştırmak yerine şöyle zengin bir kahvaltıyla güne başlamanız modunu yükseltecektir.

İşler Sizi Beklese de Rahatlamak Mümkün

Kahvaltınızı ettiniz, sevdiğiniz müzikleri dinlediniz ama ofise gelince kendinizi rahatsız hissediyorsunuz... Bunun nedeni işlerin yoğunluğu veya oturduğunuz yerin rahatsızlığı olabilir. Bu yüzden ofis ortamında kendinizi iyi hissetmeniz için yapmanız gereken ilk şey oturduğunuz masa ve sandalyenin size uygunluğunu kontrol etmek olmalı. Mesela ofiste oturduğunuz sandalye yeterince konforlu mu? Ya da bilgisayara bakmak için eğilmek zorunda mı kalıyorsunuz? Ofisiniz sık sık havasız mı kalıyor? Eğer sandalyeniz yeterince rahat olduğunu düşünmüyorsanız bel/sırt ağrısı çekmeniz kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple öncelikle kendinize güzel bir bel destek yastığı alabilirsiniz. Ya da bilgisayarda çalışırken duruş bozukluğunu engellemek adına yüksekliğini ayarlayabileceğiniz bilgisayarınız için ekran yükseltici gibi ofis aksesuarları kullanabilirsiniz. Tabii bunları yaparken ofisi düzenli olarak havalandırıp temiz hava solumayı unutmayın.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?