İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Remote Çalışmanın Faydaları

Covid-19 hayatımızı tamamen değiştirdi. Pek çok yeni kavram ve kelime bu salgınla birlikte hayatımıza girdi. Özellikle sokağa çıkma yasakları ve uygulanan sıkı tedbirlerle iş dünyasında çeşitli değişikliklere gidildi. Remote çalışma bunlardan biri…

İyi Yaşa

Remote çalışma nedir?

Remote çalışma, bir şirkete resmi olarak tamamen bağlı olup maaş aldığınız, şirketin iş tanımınızda yer alan görevlerini yerine getirdiğiniz bir çalışma türüdür. Ofiste bulunma şartı olmadan istediğiniz yer ve saatte görevlerinizi yapmakla yükümlü olduğunuz bu uygulamada işveren ve/ya yöneticiniz size bir deadline belirliyor, sizin de bu süreye kadar işi yapıp bitirmeniz bekleniyor.

Remote çalışma artık hayatımızda

Aslında Remote çalışma yöntemine yabancı olmayan sektörler vardı. Ancak pandemi sürecinde Remote çalışmaya uygun sayılabilecek tüm sektörlerde bu uygulamanın denenmesiyle birlikte, bu farklı iş deneyiminin kapısı aralandı.

Remote çalışmanın faydaları konusunda işveren ve çalışanlar ikiye bölünmüş olsalar da uzun bir süre için hayatımıza yerleştiğini hatta bundan sonraki çalışma sistemlerini derinden etkileyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Peki, remote çalışmanın ne gibi faydaları var, bir göz atalım:

Ulaşım konusunda sağladığı tasarrufun işveren ve çalışanlara olan avantajının yanı sıra yol ve trafikteki sorunları da önemli oranda çözmesi açısından çok yönlü bir faydaya işaret ediyor.

Evlerinde çalışanlar iş programlarını daha serbest ayarlama imkanı yakaladıkları için kendilerine kaliteli zaman ayırabiliyorlar. Bu durumda çalışan memnuniyeti yükseliyor ve iş performansı olumlu yönde etkileniyor.

Gerçekçi olalım, ofis ortamında otorite figürüyle çalışmanın verdiği gerginlik kimi zaman işlerin yolunda gitmemesine sebep olabiliyor. Yoğun stres altında verimliliği düşen çalışanların uzaktan çalıştıklarında çok daha iyi işlere imza attıkları biliniyor.

Uzaktan çalışanlar işlerine çok daha fazla bağlanıyor (engaged). Araştırmalara göre her gün ofiste çalışan insanlarla kıyaslandığında uzaktan çalışanlar zamanlarının çok daha fazlasını işe bağlı şekilde geçiriyorlar.

İşveren açısından da avantajlı olan bu yöntemde, işlerini evde yürüten bir çalışan ağına sahip olan yöneticilerin gayrimenkul ve genel masrafları çok daha az oluyor.

Çalışanın yaşam standardını artıran bir model diyebiliriz. Öncelikle trafik, servise/toplu taşımaya ve dolayısıyla işe yetişme stresi olmadan, günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlama durumunda kalmadan işe başlayan çalışanların kendilerini ofisteki süreçlerine nazaran daha iyi hissettiği yine araştırmalar tarafından ispatlanmış durumda.

Her gün ofise giden kişinin zorunlu hissettiği giyim, aksesuar, kozmetik gibi alışverişleri daha az yapma ihtiyacı içine girmesi gelirini daha iyi yönetmesine imkan tanıyor.

Türkiye gibi metropol kentlerinin çok az olduğu ve iş dünyasının büyük bir kısmının bu birkaç şehre yüklendiği ülkelerde, burada yaşamayanlar açısından bulunmaz bir fırsat sunuyor. Bambaşka şehirlerden hatta ülkelerden işe dahil olan çalışanlarla kozmopolit bir ortamda üretkenlik çeşitlendiriliyor.

Çalışanlar, çalışma ortamını kişisel olarak düzenleyerek verimliliklerini maksimum seviyeye yükseltme olanağı yaratabiliyorlar.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?