İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Seyahat Özleminizi Giderecek En İyi 6 Seyahat Romanı

Pandemi sürecinde en çok özlediğimiz şeylerden birisi de yolculuk oldu. Baharı ve yaz başlangıcını evlerimizde geçirdik. Peki, seyahat özlemini gidermeninin keyifli bir yolunu öğrenmeye ne dersiniz: İçinden şehirler geçen romanlar.

Yalnız başınıza çıkacağınız roman okuma yolculuğundan, birçok kültürle tanışmanın heyecanı ile geri dönebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, merak ettiğiniz coğrafya ile ilgili bir kitap seçmek. Bu seçiminizi kolaylaştırmak için evinizden ayrılmadan dünyayı dolaşmanıza yardım edecek kitapları derledik. İşte, seyahat tutkunlarına romanlar:

Ye Dua Et Sev - Elizabeth Gilbert

Ye Dua Et Sev, hayattan zevk alma ile dengeyi bulma arasında giden keyifli bir roman. Kitabın yazarı Elizabeth Gilbert’in hayatındaki bir dönüm noktası ile birlikte çıktığı yolculuğu konu ediniyor. Üç ülkeden oluşan bu yolculuk Ye, Dua et ve Sev bölümleri ile aktarılıyor. Ye; İtalya, Dua et; Hindistan, Sev ise Endonezya yolculuğunu anlatıyor. En çok merak edilen ülkelere doğru yapılan bu yolculuk, Gilbert’in deneyimleri ile zevkli bir hale geliyor.

Amat - İhsan Oktay Anar

İstanbul’dan bir Yunanistan köyü olan Navarin’e doğru sürreal bir yolculuğa hazır mısınız? İhsan Oktay Anar, diğer romanlarında olduğu gibi sizi yine eski İstanbul’a doğru bir seyahate çıkaracak. Sonra gemi ile Akdeniz’e açılmanın keyfini yaşayacaksınız. Deniz üzerinde geçireceğiniz bu yolculuktan, birçok gemicilik terimini öğrenmiş olarak da dönebilirisiniz.

Yabana Doğru - Jon Krakauer

Özellikle Kovid-19 yani korona döneminde çoğu kişinin aklına şehirden kaçmak gelmiş olabilir. Yabana Doğru, henüz bu hayali gerçekleştiremeyen; ama tabiata özlem duyanlar için ideal bir roman. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan roman Alaska’da geçiyor. Dilerseniz hayatını değiştiren bu yolculukta roman kahramanın yazdığı mektuba kulak verip sizi nasıl bir maceranın beklediğini öğrenelim: “Sana önerdiğim şeyi tekrarlamak istiyorum: Yaşam tarzında köklü bir değişiklik yapmalı, daha önce hiç duymadığın ya da yapmakta kararsız kaldığın türden şeylerin tamamını yapmaya başlamalısın.” Romanı okuduktan sonra Alaska’nın karlı atmosferi ile huzur bulmak için Oscar adayı Into The Wild filmini de seyredebilirsiniz.

Yüzüncü Ad / Baldassare’nin Yolculuğu - Amin Maalouf

Bir diğer seyahat konulu roman ise Yüzüncü Ad / Baldassare’nin Yolculuğu. Amin Maalouf da İhsan Oktay Anar gibi okuru tarihsel ve gerçeküstü bir yolculuğa davet ediyor. 1665 yılında başlayan yolculuk boyunca İstanbul, İzmir, Sakız Adası, Cenova ve Londra gibi birçok adrese uğranılıyor.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı - Robert M. Pirsig

Motosiklet turu yapmayı özleyenlere özel bir önerimiz var: Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı. Bir baba, oğlu ve iki arkadaşının ABD’de motosikletle çıktıkları bu yolculuk konulu roman, okuyucuyu felsefi bir boyuta da taşıyor.

Zorba - Nikos Kazancakis

Akdeniz’in insana verdiği kanatlandırıcı duyguları özlediyseniz Zorba sizin için güzel bir seçenek. Zorba isimli roman karakterinin Girit adasındaki müzik ve dans dolu serüveni sizi tatlı bir Akdeniz seyahatine çıkarak. Zorba’yı okuduktan sonra Anthony Quinn ile hayat bulan Zorba The Greek filmini seyretmeyi de unutmayın.

Romanlar sayesinde çıkacağınız yolculukta macera ve eğlenceye doymanız dileğiyle.

İyi okumalar dileriz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?