İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Uçakla Seyahat Ederken Alabileceğiniz Sağlık Önlemleri

Uçak yolculuklarında çeşitli önlemler alarak sağlığı olumsuz etkileyecek riskleri azaltmak mümkün. Peki, yolcuların sağlığını korumayı amaçlayan bu önlemler neler? Detaylar yazımızda!

İyi Yaşa

Günümüzde en çok kullanılan kullanım araçlarından biri. Fakat uzun ayaklı rahatsızlık ya da basınç değişimi gibi nedenlerle çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyor. Üstelik ortaya çıkan koronavirüs salgınıyla beraber ekstra hijyen ve sağlık önlemleri de alınmaya başlandı. Tabii yolcuların uyması gereken birkaç kural ve sağlık önlemi de bulunuyor.

Hayatı büyük kolaylaştıran uçak seyahatinden vazgeçemeyeceğimize göre bu önlemleri bilmemizde fayda var. Peki, riskleri en aza indirmek için alınabilecek neler? İşte, uçakta güvenli seyahat etmenin yolları:

Enfeksiyon Hastalıklarına Karşı Dikkatli Olun

Enfeksiyon hastalıklarının bulaşma onun zaman var olsa bile koronavirüs pandemisiyle beraber bu konunun önemi tekrar gündeme geldi ve yeni uygulamalar devreye girdi.

Modern uçaklarda hava çıkışı çok iyi çıkış ve uçaktaki hava birkaç yenilenmesine rağmen yolcuların seyahatte koronavirüs önlemleri bazı noktalara dikkat etmesi öneriliyor:

Uçakla seyahat sırasında uluslararası otoritelerin koyduğu kurallara dolan uyun. Bilet kayıt, bekleme kapıları, körük ya da kabinlerdeki sosyal mesafe kuralları çok büyük önem taşır.

Dağıtılan hijyen kitlerini keşfetmek için yazın.

Damlacık enfeksiyonu ile bulaşan bulaşan için uçağın içinde yüksek sesle konuşma ve öksürme hallerinden kaçının.

Aynı şekilde uçağın içinde alın, maskesini çıkarmayın ve başkalarıyla samimi bir iletişim kurmamaya dikkat edin.

Uçağın içinde ya da havalimanında gerekirse az dokunmaya ve yüzünüz temas etmemeye çalışın.

Hareketsizlik ve Dolaşım Problemlerine Çözümleri Keşfedin. Uzun mesafe uçuşlarda hareketsiz kalmak, kanın bacaklarda toplanmasına ve ödemimine yol alınabilir. Bu durumun olumsuz yönü azaltmak için uçakta seyahat etmek diğer eşyaları, bacaklarınızın hareketini kısıtlayacak yerlere koymayıp egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca yine de bozuk olma engellemeye yardımcı özel tasarımlı kompresyon tüplü çoraplar da giyebilirsiniz.

Araç Tutması Durumuna Önlem Alın. Uçakta araç tutması, otomobilde daha düşük olsa bile diğer ulaşım araçlarına daha düşük olsa bile yolcular bu durumdan şikayet edebilirler. Araç tutmasıiyle karşılaşıldığında ilaç alabilir ya da kabin görevlilerinden torba isteyebilirsiniz. Önlem almak içinse uçağın kanatlarından uzak bir yerden koltuk geri.

Vücut Sıvısının Azalmasını Önleyin. Dehidratasyonun vücut sıvısı tükenmesi, ilaç epilasyonda sıvı alınmaması durumunda ortaya çıkabilir. Bu havada uçuş ve sirasinda su, meyve suyu da soda gibi portakal suyu içebilirsiniz. Alkolhidratasyona katkı sağlayacağından uçuş ve birlikte alkol tüketmemeye özenle.

Jet Lag Faktörünü Es Geçmeyin. Uçak seyahatinde en çok karşılaşılan sorunlarından biri de jet lag durumudur. Kısa bir süre içinde çok fazla zaman aralığından geçme sonucudur. Yani biyolojik ritminin bozulması gelir. Bitkinlik, hazımsızlık, uykusuzluk ile düşük zihinsel ve bedensel performans ise jet lag etkileri arasında yer alır. Bu durumu önlemek için ise durumları göz önüne alın ve lütfen İyice dinlendikten sonra yolculuğa çıkın.

Yolculuk sıvı kaybetmemek için bol sıvı alın.

Yolculuk öncesi hafif beslenin, alkol tüketimini öğrenmek öğrenilebilir.

Vardığınız yeterli derecede yeterli güneş ışığı alma özen.

Uçakta rahat seyahat edebilmeniz için yapabileceklerinizi ve koronavirüs salgınına yönelik olarak küçültülmüş önlemleri sıraladık. Bu önlemlere dikkat ederek riskli azaltabilirsiniz.

İyi yolculuklar!

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?