İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Yapay zeka iş dünyasını nasıl etkileyecek?

Yapay zeka ve makine öğrenimi, çalışma şeklimizi şimdiden değiştiriyor ve gelecekte daha büyük değişiklikler vadediyor. Peki yapay zeka gerçekten işlerimizi elimizden mi alacak yoksa daha üretken olmamız için bizimle ittifak mı kuracak?

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Yapay zeka her geçen gün gelişmeye ve etki alanını çığ gibi büyütmeye devam ediyor. Son zamanlarda COVID-19'un da buna yardımcı olduğu açık. Zira pandemi dolayısıyla hem gündelik işlerde hem de iş dünyasında insan etkileşiminin sınırlanmasıyla, yapay zeka ve otomasyona yapılan yatırımlar artıyor, bu da teknolojinin gelişimine olumlu katkı yapıyor.

Tüm bu gelişmeler, “yapay zeka işlerimizi elimizden alacak” korkusunu, distopik bir fanteziden biraz daha somut bir endişeye dönüştürüyor. Nitekim McKinsey tarafından hazırlanan bir rapor, dünya çapında 400 milyon ila 800 milyon kişinin otomasyonla "değiştirilebileceğini" ve 2030'a kadar bu insanlara ihtiyaç kalmayacağını gösteriyor.

Ancak, insanlar uyum sağlamaya ve daha akıllıca çalışmaya istekli olduğu sürece, yapay zeka aksine daha fazla iş imkanı yaratabilir. Yapay zeka gerçekten işlerimizi elimizden alacak mı ve genel olarak iş dünyasını hangi yönlerden nasıl etkileyecek, gelin yakından bakalım.

Kusursuz insan kaynakları

Yapay zeka ve makine öğrenimi, işe alım şeklini şimdiden değiştiriyor. Teknoloji, binlerce profili analiz etmeye ve ilgili adayların bir listesini verimli bir şekilde derlemeye yardımcı oluyor. Yapay zeka buna ek olarak adaylarla iletişim kurma ve onları işe alma yolculuğunun her aşamasında hem bir asistan hem de bir danışman gibi kullanılabilir.

Yapay zeka araçları sayesinde kullanıcılar bir adayın becerilerini değerlendirebilir, kişiliğine dair bir fikir edinebilir ve hatta bir dereceye kadar şirketin kültürüne uyup uymayacağını ölçebilir. Yüz tanıma teknolojisi de herhangi bir “aldatmayı” tespit etmek için kullanılabilir.

Doğru aday seçildikten sonra, yeni başlayanların uyum süreçlerinden şirket kültürüne kadar her şeyi anlamalarına yardımcı olmak için yapay zeka destekli gelişmiş chatbot’lar kullanılabilir.

Yapay zeka, adaylar daha gerçeklere dayalı bir şekilde değerlendirildiğinden işe alım ve performans incelemeleri söz konusu olduğunda önyargıyı en aza indirme potansiyeline de sahip. Ayrıca, İK uzmanlarının şirketteki önyargı alanlarını belirlemesine ve bunu verimli bir şekilde çözmesine yardımcı olabilir. Sonuç olarak yapay zeka, "sanal" iş yerlerimizi daha kapsayıcı ve çeşitli hale getirme potansiyeline sahip.

Gelişmiş müşteri hizmetleri

Müşteri hizmetleri, herhangi bir işletmenin en önemli alanlarından biri. Aynı zamanda en çok zaman alan süreçlerin de başında geliyor. Müşteri sorunuyla ilgili tek bir şikayetin çözülmesi saatler

sürebiliyor. Ancak gelişmiş chatbot'lar sayesinde, bir şikayeti çözmek için geçen süre dakikalara, hatta saniyelere inebilir.

Chatbot’lar günümüzde hala “gerçek insan” hissinden yoksun olsa da, zamanla, teknoloji geliştikçe onlar da istenen seviyeye gelecek. Öte yandan Digital Genius gibi yapay zeka araçları artık müşteriyle kusursuz, insan benzeri bir sohbet oluşturmak için kullanılıyor. Yapay zeka hizmetlerinin yardımıyla şirketler gittikçe daha fazla veri toplayabilir, işleyebilir ve tüketicilerini ve davranış kalıplarını daha iyi tanıyabilir. Bu da hizmet politikalarının güncellenmesine ve iyileştirilmesine büyük yardımcı olacaktır.

Daha az hata, daha güvenli veri paylaşımı

Hepimiz insanız ve hata yapmak doğamızda var. Ne kadar küçük veya önemli olursa olsun, bu hatalar mutlaka yaptığımız işi etkiliyor. Pek çok insan, yapay zeka destekli robotların veya yapay zeka hizmetlerinin işyerlerini ele geçireceği senaryodan korkuyor ancak bu daha çok şirketlerin verimliliğini artıracağını gösteriyor. Sistem uygun şekilde geliştirilirse, yapay zeka en küçük insan hatasını ortadan kaldırabilir ve şirket için neredeyse risksiz bir ortam yaratabilir.

İnternete, dizüstü bilgisayarlara, akıllı telefonlara ve benzeri diğer cihazlara büyük ölçüde bağımlı olan bir şirket için en büyük korkulardan biri de siber saldırı veya hırsızlıktır. Yapay zeka algoritmaları, sistemi öğrendikten ve sapmaları çözdükten sonra, siber saldırıları ve olası arızaları ortaya çıkararak işletmeyi büyük bir kayıptan kurtarabilir.

Daha üretken çalışanlar

Yapay zeka çözümleri kullanan işletmeler, müşteri ve çalışan deneyimini de önemli ölçüde iyileştirebilir. Çalışanların, makinelerin yapacağı tekrarlayan görevler yerine daha stratejik işlere daha fazla zaman ayırarak daha yaratıcı çözümler üretme şansı elde edebilir. İK ekipleri de daha stratejik çalışmalara odaklanabilir.

İş akışlarını izlemek ve görevlerin nasıl daha etkili bir şekilde yönetilebileceği konusunda akıllı önerilerde bulunan robotik süreç otomasyonu (RPA) kullanan araçlar mevcut. Bu araçlar bir çalışanın bir sorunla ne zaman ve nasıl uğraştığını belirleyebilir ve yardım sağlayabilir. Ayrıca çalışanı insan yardımı için doğru yere yönlendirebilir.

Sonuç olarak iş dünyasında yapay zeka, bugün ve en azından öngörülebilir gelecekte, tamamen değiştirmekten ziyade insanla ittifak kurmaya ve insan girdisini maksimize etmeye daha yatkın duruyor. Aynı zamanda sıradan olanı ortadan kaldırmak ve bizi yalnızca insanların yapabileceği yaratıcı şeylere odaklanmak için özgürleştirici bir ortam vadediyor.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?