İş Hayatı

İş hayatı ile ilgili bilgilendirici ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi amaçlayan makale ve yazılaran bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Biraz Nostalji: Yüzümüzde Tebessüm Oluşturan Eski Alışkanlıklarımız

Teknolojiyle beraber dünya hızla değişiyor, değişen dünyayla birlikte de alışkanlıklarımız değişiyor. O halde biraz geçmişe gidip unuttuğumuz nostaljik anıları hatırlamaya ne dersiniz?

İyi Yaşa

Gündelik yaşamdaki alışkanlıklarımızın çoğu teknolojik gelişmelere bağlı olarak biz farkında olmadan değişiyor. Bu değişim özellikle son yıllardaki dijitalleşmeyle beraber oldukça hızlandı. Zaman akıp gidiyor ve biz de daha dünmüş gibi gelen anıları şaşırıp “Üzerinden bu kadar zaman mı geçti?” diyerek hatırlıyoruz.

Biz de yüzünüzde bir tebessüm bırakmak adına size bu alışkanlıklarımızı hatırlatmak ve biraz nostalji yapmak istiyoruz. Zamanda minik bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Müzik Dinleme Alışkanlığımız Bile Farklıydı

Yılların etkisiyle birçok şey değişse bile insanın hayatında önemi değişmeyen şeylerden biri müzik. Günümüzde yeni müzik tarzları çıksa bile müzik insan için hep önemli olmuş bir kavram. Ama müzik konusunda değişen bir konu var. O da müzik dinleme alışkanlığımız. Müziği bulduğumuz kaynaklar değişince haliyle dinleme sıklığımız da değişti. Yani eskiden plaklardan, biraz daha günümüze yaklaştıkça CD ve kaset çalarlardan dinlenen müziğe ulaşmak biraz daha zahmetli ve değerliydi.

Hatırlar mısınız, radyo dinlerken sevilen şarkıları yakalamak ve boş kasetleri doldurmak için elimizi bir hayli çabuk tutmamız gerekirdi.

Telefonla Konuşmanın Bir Değeri Vardı

Şimdi bir tuşla arayıp anında ulaşabildiğimiz sevdiklerimize ulaşmak için epey bir uğraşırdık. Başka ülkelerde hatta başka şehirlerde olan tanıdıklarımıza bile zor ulaşıyorduk. Bir avuç jetonla ankesörlü telefonlar kullanıp sevdiklerimizi aradığımız ve jeton bitme uyarısı geldikçe yenisini attığımız günler geride kalsa da anıları hala aklımızın bir köşesinde.

Boş Zamanlarımızı Değerlendirirken Daha Seçiciydik

Şu anda işten vakit bulduğumuz anları genelde internet dizileri, filmler ya da bilgisayar oyunlarıyla geçirdiğimiz bir gerçek. Eskiden bu konuda daha az seçeneğimiz olmasına rağmen zamanımızı çok güzel bir şekilde geçirirdik. Küçük yaşlarda sokakta oynanan oyunlar, nostaljik radyo tiyatroları, kitaplar, ailece yapılan uzun sohbetlerle geçirilen keyifli vakitlerin tadı hala damağımızda diyebiliriz.

Tüm Anıları Özenle Saklardık

Akıllı telefonların fotoğraflarımızı bizim yerimize günlere, aylara ve yıllara göre depolamadığı zamanlardan bahsediyoruz. Her evde birçok fotoğraf albümünün bulunduğu ve arada bir bakıldığı zamanlardan... Aklınızda kalan güzel bir güne gitmek için fotoğraf albümlerini durdukları yerden çıkardığınızı ve anılara daldığınızı hatırlıyorsunuz, değil mi?

Nostalji denildiğinde aklımıza ilk gelen şeyler arasında olan özenle tutulmuş günlükler de anılarımızı saklamak için en güzel yollardan biriydi. Anıları bir nevi ölümsüzleştirmekti günlük tutmak.

Bilginin Asıl Kaynağı Ansiklopedilerdi

Zamanda yolculuğa çıkmışken ansiklopedileri atlamak olmaz! Aklımıza ne takılsa sorduğumuz sonsuz bilgi kaynağı internetin yerinde boy boy sıralanmış ansiklopediler vardı. Neredeyse her evin kütüphanesinin baş köşesi onlara aitti. Ansiklopedilere kavuşmanın en bilindik yolu ise gazete kuponlarını düzenli bir şekilde biriktirmekten geçiyordu.

Buluşma Yerleri Kafeler Değil, Pastanelerdi

Günümüzün kafe/restoran zincirlerinin ve üçüncü nesil kahvecilerin olmadığı dönemlerde en güzel buluşma yerleri şirin mi şirin pastanelerdi. Sevgililerin buluştuğu, okulu asıp harçlıklarla tatlıların tadının çıkarıldığı pastaneler, arkadaş gruplarının da buluşma vazgeçilmez noktasıydı. O ruhu tekrar yaşamak istiyorsanız ülkemizin bazı noktalarında yıllara meydan okumaya devam eden bu pastaneleri ziyaret etmeye ne dersiniz?

Eski alışkanlıklarımızı hatırlamak adına hep beraber zamanda yolculuğa çıktık. Umuyoruz ki biraz olsun günümüzün stresinden uzaklaşıp size tebessümle o dönemleri hatırlatmayı başarmışızdır!

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?