İşletmelere Özel

İşletmelere özel bilgilendirici makale ve yazılara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Başarılı Müşteri İlişkileri İçin KOBİ’lere Dijital Çözümler

Tüm şirketler gibi KOBİ’ler için başarılı bir müşteri ilişkileri yönetimi çok önemli. Peki, dijital dünyanın yenilikleriyle bunu nasıl geliştirebilirler? Tüm detaylar yazımızın devamında!

Günümüzde müşteri ilişkileri yönetimi için her zamankinden çok daha mühim bir noktada. Çünkü markalar artık gerek potansiyel gerek mevcut müşterileriyle daha sık iletişim halinde olmanın avantajlarının farkında. Bu nedenle pek çok kanaldan müşterilerine hızlı bir şekilde ulaşıp istek ve şikayetlerine çözüm bulan markalar, çok daha iyi bir algıya sahip oluyor. İnternet ise müşteri hizmetlerinin gelişmesinde farklı bir yere sahip. Büyük bir hız ve pratiklik sunan internet, sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla da müşterilerle olan ilişkilere yeni bir boyut kazandırdı. Peki, KOBİ’ler bu tarz dijital çözümlerden en iyi şekilde yararlanmak için neler yapmalı? Müşterilerinin gözünde imajları korumak için hangi uygulamalara yer vermeli, beraber dijital müşteri hizmetlerini keşfedelim.

Etkili Bir Yönetim İçin CRM Yazılımları Kullanın

CRM (Customer Relationship Management) yani Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamına geliyor. CRM yazılımları; söz konusu müşteri ilişkileri olduğunda, maliyetleri hesaplamak, potansiyel müşterilerden ne kadarına ulaşıldığını tespit etmek ve yeni stratejiler geliştirmek için kullanılır. CRM yazılımlarının diğer olumlu etkilerini;

Müşterilere kullandıkları tüm iletişim kanalları aracılığıyla iyi bir deneyim sunması

Müşteri odaklı teklifler ve satış stratejileri geliştirmesi

İşletmenin kendisiyle dijital ortamlardaki varlığı arasında belli bir uyum yakalamasına yardım etmesi

Müşteri kitlesinin genişlemesini sağlaması olarak sıralayabiliriz.

Sosyal Medyanın Dinamiklerine Uyum Sağlayın

Diğer taraftan müşteri şikayetlerinin veya isteklerinin markalara hızlı bir şekilde ulaştığı sosyal medya platformları var. Hedef kitleler, sosyal medya platformlarında toplanmış haldeler de diyebiliriz. Sosyal medyada yorumlar aracılığıyla kendilerini ifade eden müşterilere karşı doğru bir tavır takınmak ve sorunlarına hızlı çözümler bulmak, dijitalleşen müşteri ilişkileri yönetiminin en güzel örneklerinden biri. Bu nedenle de aslında her işletmenin sosyal medya dinamiklerine hakim olması da şart. Peki, sosyal medyada müşterilere nasıl davranılmalı? İşte sosyal medya mecraları üzerinden sağlam müşteri ilişkileri kurmak için ipuçları:

1. Mümkün Olduğunca Hızlı Olun

Hız çağında yaşadığımız bir gerçek. Bu nedenle de sosyal medya üzerinden müşterilerinizin şikayet ya da önerilerine karşı elinizden geldiğince hızlı olmaya gayret etmelisiniz. Bir KOBİ olarak mesai saatleriniz içinde gelen soru ve şikayetleri cevaplamak önceliğiniz olmalı.

2. Soğukkanlı Kalmaya Özen Gösterin

Marka kimliğini oluştururken, onu bir insan gibi biçimlendiriyor ve ona bir karakter biçiyorsunuz. Bu doğru bir yaklaşım olsa bile sosyal medyada müşterilerinizle olan diyaloğu kişisel boyuta taşımamak çok önemli. Bu nedenle özellikle size gelen şikayetlerde soğukkanlı davranıp müşterilerinizi anlamaya çalışmalısınız. Müşterinin haksız olduğu durumlarda bile suçlayıcı olmadan ürün ya da hizmetinizi savunmanız ise şart.

3. Çözüme Yönelik Cevaplar Hazırlayın

Sosyal medya platformlarında müşterilerinize en iyi şekilde hizmet verebilmek için elinizden geleni yapın. Çünkü müşteriler sosyal medyada yaptıkları yorumların gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak eder. Bu nedenle işletme olarak onların sorunlarını gerçekten dinleyin ve pratik çözümler bulmaya çalışın. Anında çözüm bulmanız zor ise onlara ulaşacağınızı belirtin ve belli bir zaman aralığı vermeye özen gösterin. KOBİ olarak dijital dünyada yukarıda temel olarak sıraladığınız noktalara dikkat edip müşteri memnuniyetinizi artırabilirsiniz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?