İşletmelere Özel

İşletmelere özel bilgilendirici makale ve yazılara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

KOBİ’lerin Yaptırması Gereken Sigorta Çeşitleri

Hayatın içinde pek çok beklenmedik olayla karşılıyoruz. Şirketlerin özellikle KOBİ’lerin de bu tarz durumlara hazırlıklı olması gerekiyor. Peki, hangi sigorta çeşitleri KOBİ’leri istenmeyen durumlara karşı güvende hissettirir?

Hayatta herkes için çeşitli tehditler bulunur. KOBİ’ler için de bu durum geçerlidir. Bu tehditlerin türü ve özellikleri de farklı olduğu için işletmelerin kendilerini güvence altına almak adına farklı çözümler bulması gerekir. 


Bu çözüm yollarından en önemlisi ve en pratiği ise sigorta şirketlerinden destek almaktır diyebiliriz. Fakat birçok sigorta çeşidi var. KOBİ’ler bu sigorta çeşitlerinden hangilerini mutlaka yaptırmalı?


İşte, işletmenizi çeşitli risklere karşı koruyacak en önemli sigorta çeşitleri! 


  1. Hırsızlara Karşı İşletmenizi Güvence Altına Alın


KOBİ’lerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri ne yazık ki hırsızlık olayları. Üstelik hırsızlara karşı ne kadar önlem alınırsa alınsın bazen üstesinden gelmek oldukça zor olabilir. Bu sorundan en az zararla kurtulmanız için işletmenizi mutlaka “Hırsızlık Sigortası” ile teminat altına almanızı öneririz. Fakat poliçeniz hazırlanırken yer alacak kriterleri özel olarak belirlemenizi tavsiye ederiz. 


  1. Trafik Kazalarına Karşı Önlem Alın 


Trafik kazaları maalesef ülkemizde sık sık yaşanıyor. Başınıza gelmesini elbette hiç istemeyiz, ama trafik kazalarıyla hiç beklemediğiniz bir anda karşılaşabilirsiniz. Bu kazalar can kaybına neden olabileceği gibi işletmenizin dağıtım ve lojistik süreçlerini de olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum da size maddi olarak ciddi bir hasar verir. 


Bu zararın önüne geçebilmek için ticaret yaptığınız taşıt türüne uygun olarak sigorta yaptırabilirsiniz. Böylelikle üçüncü kişilerin başına gelebilecek olumsuzluklar için de teminat elde etmiş olursunuz. 


  1. Doğal Afetlere Karşı Tedbirli Olun 


Hepimizin bildiği gibi Türkiye deprem kuşağında olan bir ülke. Ayrıca birçok bölgesinde çığ, toprak kayması gibi farklı doğal afetler de meydana gelebiliyor. KOBİ’nizin bu tarz durumlardan etkilenmesi de kaçınılmaz olabilir. Bu noktada doğal afetten kaynaklanan zararı karşılayabilmeniz için doğal afet sigortalarından yararlanabilirsiniz. 


  1. Ticari Hayatınızı Garanti Altına Alın


Türkiye’de şirketlerin %99’unu oluşturan KOBİ’ler özellikle tahsilat konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Sattığı malın ya da hizmetin karşılığını alamayan işletmeler, ekonomik olarak zor duruma düşüyorlar. 


Devletin bu konuda KOBİ’lerin yanında olması amacıyla 2018 yılında yürürlüğe giren Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası ile tahsilat yapamayan işletmeler, daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktan kurtulabiliyor. Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası sayesinde KOBİ’ler, yapılan risk değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkan skora göre, tahsil edemedikleri alacaklarının teminat tutarının %90’ını geri alabilir. Kısacası devletin, ülke ekonomisinin temeli olarak nitelendirilen KOBİ’lerin tahsilat konusundaki mağduriyetlerini mümkün olduğunca azaltmayı hedeflediğini söyleyebiliriz. 


  1. İşveren Olarak Sorumluluklarınızı Teminat Altına Alın


Olmasını hiç istemeyiz ama iş yerinde çeşitli iş kazaları meydana gelebilir. Bu noktada iş kazalarına yönelik hukuki sorumluluk işverene aittir. İşveren Sorumluluk Sigortası da işverene bir hizmet akdi ile bağlı ve Sosyal Sigortalar Kurumu’na tabi işçiler veya hak sahipleri tarafından işverenden talep edilebilecek tazminatları karşılar. Ayrıca işverene dava açılması halinde mahkeme masrafları da bu sigorta üzerinden karşılanır. 


  1. KOBİ’lere Özel Hazırlanmış Sigortaları Keşfedin  


Ekonomiye katma değer yaratan KOBİ’lerin uğrayabileceği zararlara karşı hep çok sigorta şirketi özel sigorta paketleri sunuyor. KOBİ’ler için hazırlanan sigortalar; işletmelerin faaliyet alanlarına göre oluşan ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan paketlerle geniş teminatları içeriyor. Ayrıca bu sigortalar sayesinde işletmeniz içinde bulunan nakit para ve kıymetli evrakları da güvence altına alabilirsiniz. 


  1. Çalışan Bağlılığı İçin Özel Sağlık Sigortası Yaptırın


Özel Sağlık Sigortaları, KOBİ’lere uygun fiyatlarla yaygın anlaşmalı özel hastanelerde tedavi imkanı sağlar. Bu sigorta ile çalışanların anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından alacağı sağlık hizmetleri için ödeyeceği fark ücreti, sigorta poliçesi kapsamında karşılanır. İşveren olarak böylesine önemli bir yan hakkı çalışanlarınıza sunarak onların işletmenize olan bağlılığını artırabilirsiniz. 


Sonuç olarak hayatın ne getireceği belli olmaz. Bu nedenle de KOBİ’ler, ticari hayatlarının devamlılığı için yukarıda paylaştığımız sigortaları yaptırarak kendilerini güvence altına alabilirler.


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?