İşletmelere Özel

İşletmelere özel bilgilendirici makale ve yazılara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Korona Döneminde KOBİ’ler E-Ticareti Nasıl Kullanabilir?

Koronavirüs salgını hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. E-ticaret ise bu değişimden olumlu etkilenen sektörler arasında. Peki, KOBİ’ler e-ticareti nasıl daha iyi kullanabilir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 yani koronavirüs salgını, ekonomiyi de büyük oranda etkiledi. Tüketici alışkanlıklarında büyük değişimler yaşanırken fiziksel mağazalar maalesef yeterli düzeyde kâr elde edemedi. İşletmelere internetten satış yapma imkanı sunan e-ticaret ise bu anlamda olumlu sonuç alan nadir sektörlerden biri oldu. İnsanlar mecbur kalmadıkça sokağa çıkmadığı için birçok ihtiyaçlarını online kanallar üzerinden karşıladı. Hatta bu nedenle birçok e-ticaret sitesi bu yönde çalışacak personel sayısını arttırdı. O halde, koronavirüs e-ticaret sektörünü güçlendirmişken bu yükselişten faydalanmak için neler yapmalı, birlikte keşfedelim.

Tüketici Davranışlarını Sıkı Bir Şekilde Takip Etmek Önemli


Şu sıralar mutlaka “yeni normal” kavramını duymuşsunuzdur. Salgınla beraber başlayan bazı alışkanlıklarımız, salgın sonrasında da devam edip yeni tüketici alışkanlıkları olarak hayatımızda yerini alacak gibi görünüyor. KOBİ’ler ise bu değişen tüketici davranışlarını sıkı bir şekilde takip ederek uygun çözümler üretebilirler. Örneğin tüketici alışkanlığı fiziki mağazalardan büyük oranda “online” platformlara taşınmışken işletmeniz için e-ticaret altyapısı kurabilir ya da mevcut e-ticaret sitenizi güçlendirebilirsiniz. Tabii e-ticaret sitenizi güçlendirirken sürecin kusursuz ilerleyebilmesi için bazı noktalara da dikkat etmelisiniz. İşte, o noktalar:

“Online” Reklamlar Oluşturun

Bu süreçte internetten alışveriş yapmanın öne çıktığından bahsetmiştik. E-ticaret revaçta olsa da normalleşme sürecini düşünerek fiziki mağazanızı da unutturmayın deriz. Bu nedenle Google Adwords ya da sosyal medya reklamlarınızı fiziki mağazınızın konumunu ve sunduğunuz hizmetlerinizi öne çıkaracak şekilde verebilirsiniz.

Mutlaka Stok Yönetimi Yapın


Süreci lehinize çevirebilmenin en önemli koşullarından biri stok yönetimini doğru bir şekilde yapmanız. Öncelikle müşterileriniz tarafından çok tercih edilen ürünleri belirleyerek stokların yeterlilik düzeyini kontrol edin. Aksi takdirde taleplere karşılık veremeyecek duruma gelebilirsiniz. Bu da müşteri memnuniyetini ortadan kaldırabilir.

Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Sosyal medya, halihazırda zaten günlük hayatın merkezinde. Fakat herkesin büyük oranda evde olmasıyla beraber tüketiciler sosyal medyada çok daha fazla vakit geçirmeye başladı. Buradan yola çıkarak siz de sosyal medya üzerindeki tanıtım faaliyetlerinizi artırabilirsiniz. Böylelikle hem düşük maliyetle geniş kitlelere ulaşabilir hem de mevcut müşterilerinizle olan etkileşimi artırabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya üzerinden müşteri ilişkilerinizi de çok daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için “Başarılı Müşteri İlişkileri İçin KOBİ’lere Dijital Çözümler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Müşteriler İçin Alışveriş Alt Limiti Belirleyin

Alışveriş için alt limit belirlemek, işletmenize birçok konuda yardımcı olur. Müşterilerinizi daha çok ürün almaya yönlendirirken aynı zamanda lojistik işlerini de kolaylaştırmış olursunuz. Çünkü az ve parça parça verilen siparişler, lojistiğin iş yükünü çoğaltır. Herkesin online alışveriş yaptığı bu dönemde siparişlerinizi rahat bir şekilde karşılamak için bu yöntemi denemelisiniz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?