Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Dikkat Dağınıklığı ile Başa Çıkmanın 5 Yolu!

Çağımızın vebası odak sorunu! Günlük akışta çok fazla uyarıcı ile iç içeyken dikkat dağınıklığı maalesef hayatımızı etkileyen en önemli unsurlardan biri oluyor. Verimimizi arttırmamızı sağlayacak ve dikkatimizi toparlamamıza yarayacak, gün içinde uygulayabileceğimiz 5 adımı sizler için derledik!

dikkat dağınıklığı

Ajanda tutun!

İş hayatı artık çok yoğun, tamamlamakla yükümlü olduğumuz görevler çok fazla. Bu yoğunluk içerisinde sosyal hayatımızda da iyi bir denge tutturmak bazen zorlayıcı olabiliyor. Gün içerisindeki bu kaosu ortadan kaldırmak için düzenli ve planlı bir şekilde ilerlemek çok önemli. Çok fazla task ile sorumlu olduğumuzda hangi işi hangi sırayla yapacağımızı düşünmek dikkat dağınıklığına yol açıyor. İşleri kendi içerisinde teslim tarihlerine ve tutacakları süreye dair planlamak, özel hayatı bir takvime oturtmak için en büyük yardımcınız bir ajanda olacaktır. Hem iş hem de özel hayatınız için kullanacağınız ajanda ile zaman planı yapmak ve bu zaman planına sadık kalmak tüm işlerin aksamadan tamamlanmasını sağlayacaktır.

Küçük molalar sandığınızdan daha etkili!

Panik ve stres dikkat dağınıklığına sebep olan en büyük etkenlerin başında geliyor. Günlerimizin akışı her zaman planladığımız gibi gitmeyebilir. Aniden gelen işler, işlerin içinde çıkan küçük krizler, özel hayatımızda yaşadığımız stres yaratıcı zorluklar sebebiyle dalgınlık ve dolayısıyla dikkat dağınıklığı yaşayabiliriz. Anlık krizlerle başa çıkmak için gün içerisinde kendimize vereceğimiz, bize özel olan ve küçük zaman dilimini oluşturan kısa molalar, günlük akışımıza enerjimizi yeniden yükseltmemize ve odağımızı yeniden bulmamıza yardımcı olacaktır.

Sadece kendinize odaklı yaşayın!

Odağınızı dağıtacak, moralinizi bozacak, kendinizi kıyaslamanıza ve yetersiz görmenize sebep olacak kişi ve durumlardan uzaklaşmak hem dikkat dağınıklığı problemini yaşamamamız için hem de kendiniz ile mutlu olmanız için önemli bir adım olacaktır. Başarılarımız ve başarısızlıklarımız sadece bizim içindir. Kendimizi başkalarıyla kıyaslamak sadece yetersiz hissetmemize ve gün içinde modumuzun düşmesine sebep olacaktır.

Zaman zaman izole olun!

Akıllı cihazların hayatımızda daha fazla yer kaplamasıyla birlikte gün içinde çok fazla bilgi akışına maruz kalıyoruz. İşe yarayanlardan çok işe yaramayan bilgilerin paylaşıldığı sosyal kanallarda gördüğümüz, duyduğumuz, doğru olup olmadığı belli olmayan içerikler dikkatimizi toparlamamızda bizi zor duruma sokuyor. Gün içinde sosyal medya bildirimleri, e-postalar, mesajlar, aramalar derken elimizde her ne varsa odaklanmamızı zorlaştırıyor. Bunun en iyi çözümü dikkatimizi toparlayamadığımızı fark ettiğimiz anca bir süreliğine kendimizi çevrimdışı dünyaya atmak, varsa imkânımız telefondan ya da bilgisayardan uzaklaşmak olacaktır. Bu kısa offline mola, dikkatimizi yeniden toparlamamızda bizlere yardımcı olacaktır.

Meditasyonun desteğinden faydalanın!

Meditasyon faydası kanıtlanmış bir zihni dinlendirme yöntemidir. Günün yoğun akışında kendimizi mental olarak yorgun hissettiğimiz anda yapacağımız on – on beş dakikalık kısa meditasyonlar toparlanmamıza ve stresin yükünü sakince sırtlamamıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda gün sonunda yapacağımız benzer uzunlukta bir meditasyon yeni güne daha zinde başlamamıza yardımcı olacaktır. Meditasyon yaparken zorlanmamak için uygun playlistlerden yararlanabiliriz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?