Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Doğayı Evinize Taşıyın: Bakımı Kolay Bitkiler

Yaşam alanınızı güzelleştirmek için doğayı evinize mi taşımak istiyorsunuz? Bakımı kolay bitkilerle evinizi güzelleştirmek mümkün. İşte, rahatlıkla bakabileceğiniz birbirinden güzel ev çiçekleri!

Evler, bizim konfor alanlarımız. Dinlendiğimiz, kendimizle vakit geçirdiğimiz özel yerler. Bizim için bu kadar önemli olan alanları güzelleştirme biçimimiz ise o alanlardan aldığımız zevki artırıyor. 


Siz de evinizi güzelleştirmek için çeşit çeşit bitkilerle zenginleştirmek istiyor ama “Bitki bakımından anlamıyorum!” ya da “Yoğun çalışıyorum; bitki bakımına çok fazla zaman ayıramam!” diyorsanız bakımı diğerlerine göre oldukça olan bitkileri keşfedebilirsiniz! İşte, bakımı kolay bitkiler: 


Aşk Merdiveni (Eğrelti Otu) 


Dört mevsim yeşil kalabilen, zarif bir görünüme sahip bitki türüdür. Eğrelti otu olarak da bilinen aşk merdiveni, direkt olarak gün ışığına maruz kalmayacağı aydınlık mekanlarda rahatlıkla yaşayabilir. Gün ışığı olmayan yerlerde ise bu bitkiyi belli aralıklarla gün ışığına çevirebilir ve yazın haftada iki kere, kışın ise haftada bir kere sulayabilirsiniz. 


Kaktüs


Son zamanlarda evleri ve ofisleri süslemek için sıklıkla kullanılan kaktüsler, farklı ve şık görüntüye sahip dikenli saksı bitkileridir. Normalde çöl bitkisi olan kaktüsler, oldukça dayanıklıdırlar ve her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Bu nedenle de yeni yeni bitki yetiştirmeye başlayan kişiler rahatlıkla kaktüsü tercih edebilir. 


Kaktüsü rüzgar almayacak bir yere yerleştirin ve sulama işlemine toprağının nem oranına göre karar verin. Toprağı nemliyse sulamayı birkaç gün erteleyebilirsiniz. Kaktüsün kurumaması için de saksının altındaki kapta su birikmemesine özen gösterin. 


Para Ağacı Bitkisi


Gür ve etli yapraklara sahip olan para ağacı bitkisi saksı çiçekleri içinde en güzelleri arasındadır ve doğrudan güneş ışığı istemez. Etli yapraklı diğer bitkilerde olduğu gibi aşırı sulama da istemez. Bu nedenle bitkiyi çürütmemek adına toprak kontrolü sık sık yapılmalıdır. 


Kurdele Çiçeği


Uzun yapraklı estetik görünümüyle mekanlara tropikal bir hava katan kurdele çiçeği, susuzluğa dayanıklı olmasıyla ayrıca kolay bakım ister. Hem gölgeye hem de güneşli mekanlara uyum sağlar. Yaz aylarında düzenli olarak sulama isteyen kurdele çiçeği, kışın ise daha az miktarda su ister. Yazın ara ara yapraklarını yıkamak için su püskürtebilirsiniz. 


Sukulent


Sukulentler, kalın küçük yaprakları ve yemyeşil görünümleriyle bulunduklara alana güzel bir enerji yayar. Doğrudan güneş ışığı almayı sevmeyen sukulentlerin bakımı oldukça kolaydır. Aydınlık bir ortamda toprağının nem seviyesini kontrol ederek haftada bir ya da iki kere sulayabilirsiniz.  


Madagaskar Dragon Ağacı


Marginata bitkisi olarak da bilinen bu bitki, büyük yaprakları ve uzun gövdesiyle yaşam alanlarına farklı bir hava katar. Özellikle salon ya da lobi gibi geniş alanlara çok yakışan bitki, doğrudan güneş ışığı istemez. Güneş ışığını doğrudan aldığı yapraklarında eğilme meydana gelebilir. Bu nedenle bitkinin yönünde arada çevrilmesi gerekir. 


Çiçek bakımı konusuna ilgi duymaya başladıysanız yukarıda sıraladığımız bitkiler sizi bu işe alıştıracaktır. Bunların yanında ufak bir hatırlatma yapmak isteriz. Tüm bitkiler zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri emer. Bu nedenle de yılda bir ya da iki kere bitkilerinizi mineral desteği vermeyi unutmayın.


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?