Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

En Güzel İmza

Son zamanlarda değerler, yetkinlik hatta özsevgi kadar konuşulan önemli kavramlardan birisi oldu “özsaygı” kavramı. İnsanın yaşarken yapabileceği en önemli şeylerden birisi “kendisine saygı duyması” olarak karşımıza çıkıyor. Kendisini tanıma, kendisine sahip çıkma gayretine girmiş bir insan çok doğal olarak yaşamındaki yokluklardan daha az bahsediyor.

iyi yaşa

Özsaygı “kişide, kendi kişiliğini alçaltmaktan insanı alıkoyan ve başkalarınca da alçaltılmayı hoş karşılamayan duygu, kişinin kendi özüne, kişiliğine beslediği saygı” olarak anlatılır. Diğer yandan, özsaygı dediğimiz şey aslında insanın özüne yani kendisine gösterdiği saygının bizzat kendisidir. Bir bakıma “kim olduğumuzu” gerçekten keşfetme halidir. “Ben kimim?” diye sordukça yeni yanıtlar bulmak insanı olgunlaşma yolculuğuna sevk ediyor.

İnsanın gözü karanlıklara, ruhu da yaptıklarına çok çabuk alışıyor. Sonrasında, o karanlıkta kendi gerçeğini anlamak, ayırt edebilmek fazlasıyla zorlaşıyor. Karanlığın ve alışkanlıkların olduğu yerlerde çokça kalabalıklar var, asıl mesele cesaret edip o kalabalıktan ayrılabilmekte. Yani, yeri geldiğinde kalabalıktan ayrılmayı da göze alabilmekte.

Özsaygı, gaye edindiğimiz ve hayal ettiğimiz şeyler için bedel ödeyebilmek, en azından bunu göze alabilmek demek. Biyografilere ve hayatın öykülerine bir bakın. İstediğiniz gerçekliğe, istediğiniz güzelliğe bakın arkasında hep ödenmiş bedeller keşfedeceksiniz. Kalbiniz, aklınız ve ruhunuz “hep bildiklerini okuyorsa” hiç ama hiç düşünmeden önce o (çok) bildiklerinizden, ezberlerinizden vazgeçeceksiniz.

Richard J. Gerring ve Philip G. Zimbardo “Yeteneğinizi gösterdiğinizde gururlu ve hoşnut hissetmenize izin verin” diyerek çok anlamlı bir konunun altını çiziyor. Devamında ise konuya şöyle açıklık getiriyorlar:

“Bir kez yeteneğinizi gösterdiğinizde iyi, gururlu, memnun ve hoşnut hissetmeniz için kendinize izin verin. Yeteneğinizi gösterdikten sonra içinde olduğunuz bu olumlu tutumlar size gerçekten güçlü olduğunuzu hissettirecek. Burada kendinizle gurur duymanız bir kibir belirtisi değildir. Aksine, hissettiğiniz olumlu duygular her neyse özgüven eksikliği hissettiğinizde duygusal olarak beslenmenize yardımcı olacaktır.”

İnsana yakışan; yaşlandıkça değil yaş aldıkça, aldığı yaşların hakkını daha güçlü bir halde verebilmektir. Dertlenmeyi ya da bazen dertlerin içinde kayıp gitmeyi bir kenara koyup yaşama kendini daha çok katabilmektir. Bunu yaparken de heyecanını, ümidini ve tutkusunu kolay kolay kaybetmemektir.

Yaşınız kaç olursa olsun, hayatınızın en güzel imzalarından birisini bu yıl veya önümüzdeki bir- iki sene içinde atmaya sahiden siz ne kadar hazırsınız? Çok hayal, çok çalışma ve çok inanç yakınlarınızda bir yerlerde olduğu sürece sıra dışı veya istediğiniz ne varsa, yavaş yavaş bizzat o olmaya başlayacaksınız.
Ne diyor büyük şair Yahya Kemal Beyatlı:

“Çıktığın yolda bugün yelken açık, yapayalnız,

Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervasız

Yürü! Hür maviliğin bittiği son hadde kadar!

İnsan, alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.”

“Sen hayatımın en güzel yaşı ve imzasın”

demenin özsaygısı güçlü insanlar için o kadar da zor olmadığına inanıyorum. Her şeye sahip olduğumuz ya da bazı şeylere kolay kolay ulaşamayacağımız tipi yanılgılar, er geç hayatımızdaki umut ve enerji seviyelerini köreltiyor. Belki “bunca yılın nasıl geçtiğini” hiç anlamasak da bundan sonraki zamanı (önce) kendimiz için mucizeye çevirmek yine bize kalıyor. Açıvermek lazım bazen gözlerimizi, hayata biraz daha kendimizi katmamız gerek.

İki şey çokça yaşatıyor insanı: Hayal kurmak ve kendinde ciddi bir “özsaygı” keşfine çıkmak. İnsanlar hikayeler ve hayaller arasında yolculuk ederler. Kişi, kendini bilmesi ve buna göre en iyiyi yapmaya çalışmasıyla çok daha anlamlı bir yolculuğa merhaba der. Kendimizi doğru değerlendirmek ve geliştirmek bizi o hep çıkmak istediğimiz yolculuklara sürükler.

İnsan özünde basit ve yalındır. Tek bir kurşun kalemle kendine ve insana dair en güzel öyküleri, romanları yazabilir. Bunun için, birazcık da olsa ezberlerimizden kurtulmak çok kıymetli bir hamledir.

Kendine hep bir şans daha verebilmek; her şeyden önce hayal, inanç, emek ve hayatı(nı) kutlamaktan geçiyor. Ancak böyle olduğunda, insan iyi yaşamak adına attığı en güzel imzasından bahsedebiliyor.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?