Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Evden çalışırken üretken olmanın ipuçları

İster çalışan olun ister yönetici veya iş veren, evdeyken daha üretken ve etkili bir şekilde çalışmak için mutlaka bu ipuçlarını dikkate alın.

İyi yaşa
İyi yaşa

Değişen dünya düzeni, iş yapma şekilleri ve dijitalleşme eğilimi (ve elbette bugünlerde pandemi), daha fazla insanı uzaktan çalışmaya itiyor. Yaptığınız işte verimli ve etkili olmak istiyorsanız, evden nasıl çalışılacağını öğrenmek önemlidir.

Her şeyden önce evde, ofistekinden daha fazla dikkat dağıtıcı unsur var. Daha az sorumluluk ve daha az iletişim de bize yardımcı olmuyor. Ancak bu, üretken olamayacağımız anlamına gelmiyor. Herhangi bir yerden üretken bir şekilde çalışmaya devam etmenin birçok yolu var. Gelin onlara yakından bakalım.

Düzenli çalışma saatleri oluşturun

Tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak evden çalışırken, yapabileceğiniz en temel şeylerden biri kendiniz için düzenli bir program oluşturmaktır. Sürekli ara vermek ve çalışma saatleri konusunda aşırı esnek davranmak bizi bir yere götürmez.

Kendinize düzenli çalışma saatleri belirlemek, sizi kendinize ve yöneticinize (veya çalışanlarınıza) karşı sorumlu tutar. Tüm işlerinizi yapma olasılığınızı artırır ve insanların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır.

Evde bir çalışma programı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörler şunlardır:

     Günlük görevler

     İş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle iletişim

     Günün en üretken olduğunuz saati

Bu, her gün 9-5 çalışmanız gerektiği anlamına gelmez. En üretken olduğunuzda çalışmalısınız. Ancak, yöneticinizin size gerçekten ne zaman ihtiyacı olduğunu öğrenmek iyi fikirdir. Örneğin, herhangi bir konferans görüşmesinin ne zaman planlandığını bilmek önemlidir, böylece bunu gününüze sığdırabilirsiniz.

Günlük yapmak zorunda olduğunuz işlerin dışında, en çok işi bitireceğiniz, yani en üretken olduğunuz zamanları belirleyin. Sizinle iletişime geçmesi gerekebilecek herkese bu müsaitlik saatlerini iletin

İş ve kişisel vakitleri birbirinden ayırın

İhtiyaç duyduğunuzda ev hayatı için kendinize zaman ayırmanız da önemlidir. Çalışma gününü planladığınızdan fazla uzatıp kendinizi tüketmeyin.

Evden çalışmanın en önemli ipuçlarından biri, iş yerindeyken üretken kalmanıza yardımcı olduğu ve çalışmadığınızda stresi azalttığı için iş hayatınızı ve kişisel yaşamınızı bölümlere ayırmaktır. Aynı şekilde çalışma saatlerinizi, programınızı, iletişim kurduğunuz ve çalışmaya müsait olmayacağınız zamanları planladığınız gibi.

Örneğin, akşamları ailenizle vakit geçirmek istiyorsanız, belirli bir saatten sonra e-postalarınızı kontrol etmeyeceğinizi ilgili kişilere belirttiğinizden emin olun. Ancak en önemlisi kendinize de bu taahhüdü verin.

İş Akışınızı Planlayın

Evden çalışırken üretkenliği üst düzeyde tutmanın en önemli yollarından biri, iş gününüzü planlamaktır. Henüz çalışmaya başlamadan önce, gün için önceliklerinizin ne olduğunu, her şeyi halletmenizin ne kadar süreceğini ve fazladan zamanınız varsa ne üzerinde çalışacağınızı belirleyin.

Ertesi günü planlamak için yatmadan önce birkaç dakikanızı ayırmak da yararlı olabilir. Zihninizde planlama stresi olmadan daha iyi uyuduğunuzu fark edebilirsiniz.

Planlamanızda aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

     Önce en yüksek öncelikli görevleri yapın

     Gününüzü kendi doğal döngülerinize göre planlayın (gün boyunca en fazla enerjiye sahip olduğunuzda en zor işi yapın)

     Gün boyunca vereceğiniz molaları planlayın

Mola verin

İş akışınızı ve mola sürelerinizi belirlediniz. Ancak bu molalarda masanızdan kalkmayı unutmayın. Biraz temiz hava alın, sağlıklı bir atıştırmalık alın ve mümkünse başka bir insanla konuşun. Tüm bu aktiviteler, sıfırlanmanıza, kan akışınızı düzenlemenize ve sonraki görevlerin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

2011 yılında yapılan bir çalışmada, iki kısa ara veren işçilerin tamamlamaları gereken belirli bir görev verildiğinde sürekli olarak üretken kaldığı, ancak ara vermeyen gruba gelince, performansın görev boyunca önemli ölçüde düştüğünü ortaya koydu. Bu da beynimizin neye dikkat etmesi gerektiğini kaydetme biçimiyle ilgisini ve mola vermenin önemini vurguluyor.

İkinci bir çalışma, en üretken çalışanların yaklaşık 50 dakika çalıştıktan sonra 15-20 dakika ara verenler olduğunu gösterdi.. Ara vermeye alışkın değilseniz bunları dikkate almanızda fayda var.

Molalarınız için bir zaman sınırına uymakta sorun yaşıyorsanız, işe geri dönmenizi hatırlatması için bir alarm kurun. Düzenli çalışma saatleri ve molaları belirlediği için Pomodoro yöntemini uygulayabilirsiniz.

İletişimi koparmayın

Ofiste çalışmanın en iyi yönlerinden biri işbirliğine ve sosyalleşmeye daima açık olmasıdır. Evden çalışırken de bunu sağlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla haftada birkaç telefon, görüntülü görüşme, sosyal medya veya hatta yüz yüze görüşmeye çalışın.

Ancak işin kişisel ve profesyonel yönünü ayrı tutmayı unutmayın. Bunu gün içinde, çalışma saatleri içinde yapacaksanız bile, çok fazla zaman harcamadan da yapabilirsiniz. Sadece önemli şeyleri paylaşın ve iş arkadaşlarınızı da aynısını yapmaya teşvik edin.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?