Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Evinizde Yetiştirebileceğiniz Rengarenk Bitkiler

Yoğun şehir hayatında bir mola verip nefes almak istediğimizde aklımıza ilk gelen şey doğaya kaçmak olur. Ancak günümüz şartları düşünüldüğünde bu kaçışın her ihtiyacımız olduğunda gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Peki yaşam alanımızda yapacağımız ufak değişikliklerle doğayı evimize getirebilir miyiz?

İyi yaşa
bitki

Balkonda yaratacağınız mini bir bahçe ile şehrin stresinden uzaklaşmak oldukça iyi bir fikir. Rengarenk çiçeklerle etrafınızı renklendirerek yaşam alanında yapacağınız bu küçük uğraşın size nasıl iyi geleceğini tahmin bile edemezsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken birkaç konu var. Öncelikle balkonunuzun küçük bir bahçe olmaya uygun olması gerekmektedir. Cam ile kapatılmış balkonlar, gün ve güneş ışığını içeri rahat alabilmesi, kötü hava koşullarına karşı koruyucu olması çiçekler için büyük avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda hangi cephenin güneş ışığını daha yoğun aldığını belirlemek gerekir. Eğer kısmi güneş alıyorsa çiçeklerin konumu ona göre düzenlenmelidir. Mekân ayarlandıktan sonra yapılacak ilk iş toprak bakımı. Temiz, böcek içermeyen, gübre ve kum karışımı toprak balkon çiçekçiliği için avantajlı olacaktır. Her sabah güneşin doğuşuna yakın zamanda yapılan düzenli sulamalar çiçeklerinizden alacağınız verimi artıracaktır. Sulama zamanlaması önemlidir, çiçeklerinizi eğer akşam sulamayı rutin haline getirirseniz toprağın nemli kalmasına bağlı olarak mantar oluşumu gözlemlenebilir. Bir diğer önemli konu da saksı seçimidir. Çiçekleriniz için çok geniş saksı seçmenize gerek yok. Küçük ve delikli saksılar hem az yer kaplar hem de renk seçenekleriyle görsellik sağlar.

Artık hazırlıklarımızı tamamladığımıza göre çiçek seçimine gelebiliriz. 

Sardunya, kırmızı, pembe, beyaz renk seçenekleri ve güneşe dayanıklı yapısıyla balkonların en sevilen bitkisi. Organik madde oranı yüksek olan toprakta bolca çiçek açabilir. Doğrudan güneşin altında bırakmamakta fayda var. 

Ortanca çiçeği, beyaz, pembe ve mor renkleriyle balkonlarınızda renk cümbüşü yaşatabilecek bir bitki. Çok soğuk ve çok sıcak hava koşullarına dahi dayanıklı yapısıyla rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. 

Petunya, Türkçe bilinen ismiyle kahkaha çiçeği, kokusuyla dikkat çeken çiçeklerden. Güneşi seven bu güzel bitkiyi her zaman sulamamanız da önemli bir detay. Haddinden fazla sulamak çürümesine sebep olabilir. 

Cam güzeli, pembenin en güzel tonlarıyla balkonlarınızı şenlendirecek. Çok sıcağa ve çok soğuğa maruz bırakmamaya dikkat edin, açık havada bıraktığınızda nasıl çiçek açtığına inanamayacaksınız. 

Yasemin, beyaz rengi narin duruşuyla, birbirinden canlı renklerin arasında kendini belli edecektir. Nemli toprakta mutlu olacak bu çiçeğin rüzgar almayan bir konumda yer alması önemlidir.


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?