Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Her Zaman İşinize Yarayacak Kaygı Azaltma Yöntemleri

İş stresi, özel hayattaki olumsuzlar, günlük hayatın telaşı… Hepsi kaygı seviyemizi ister istemez artırıyor. Peki, bize daha çok zarar vermeden kaygıyı azaltmak mümkün mü?

İyi yaşa
kaygı

Hayatımız zaman zaman yorucu, stresli ve karmaşık olabiliyor. İş yerinde kötü bir gün geçirebiliyoruz ya da geleceğe dair güvensizliğimiz bizi mental açıdan rahatsız edebiliyor. Bu durum da doğal olarak kaygıya yol açıyor. Ancak çok sık üretmeye devam edip onu kontrol edemeyecek hale geldiğimizde bu bize büyümeye başlıyor. Bize zarar vermesini önlemek için onu daha yakından tanıyıp mücadele etmemiz gerekiyor. 


O halde şimdi, kaygı yönetiminin ipuçlarına değinelim. Tabii önce kaygıyı daha yakından tanımakta fayda var. 


Kaygı Nedir?
Kaygı, diğer adıyla anksiyete, insanın hayatının bir döneminde karşılaştığı duygudur. Tepki veren korku verici ya da tehditkâr bir durum karşısında ruhsal ve bedensel tepkidir. 


Kaygının yükseldiği dönemlerde kalp atışlarının hızlanması, titreme, baş dönmesi ya da avuçlarda terleme gibi fiziksellar ortaya çıkabilir. Psikolojik olarak kısıtlanmış ve cesaretsiz tıslayabilirsin. Gün içinde kaygı sırasında ortaya çıkan bu buluşlarla başa çıkmak da zaman zorlaşabilir. Fakat hayatınızı çok fazla zorlayacak duruma gelmeden kaygıyı kabullenip yönetmeyi öğrenmeniz şart. Bu şimdi kaygı bozukluğu sorununu düşünmeye başlayabiliriz.


Kaygıyı Azaltma Yolları Nelerdir?


Gün içinde kaygı seviyenizin sizi zorladığını artık bu sorunu çözmek için harekete geçme zamanınız var demektir. Simdi kaygı azaltmak için yapabileceklerinize göz atalım: 


Hedeflerinizi Gözden Geçirin


Herkesin hayatta istediği bir nokta vardır. Hatta gün içinde bile belirlediğimiz hedeflerle yaşıyoruz. Fakat gerçekçi olmayan bir hedef, gerçekleşmediğinde ya da kontrol altına alınmadığında kaygının pekiştiricisi olabiliyor. Bu eğilimde olduğunuzu hedeflerimiz, isteklerinizi gözden geçirip daha basitlere odaklanmayı deneyebilirsiniz. Ulaşılabilir hedefler siz farkında olmadan ilerlemenize yardım edilebilir. 


Belirsizliklerden Korkmayın


Hayatta her şeyin cevabına ya da çözümüne hemen ulaşamıyoruz. Bazı şartların oluşması ya da bizim daha fazla çabalamamız gerekebiliyor. Bu süreçte de belirsizlik en çok kaygı veren şey oluyor. Bu serbest kaygının zarar verici etkisine karşı kalmamak için karşı karşı daha toleranslı olmayı deneyebilirsiniz. Çünkü siz ne kadar hazırlıklı olursanız olun, gelecek tahmin edeceğiz sürprizlerle dolu. Bu belirsiz de belirsizliğin hayatın bir parçası olduğunu kullanarak yaşamakta fayda var. 
Endişelerinizi Değil Etmeyi bedava


Kaygıyla mücadele etmek için sizi geceleri uyutmayan ve yüksek kaygı duymanıza neden olan düşünceleri, uyumadan önce bir yere değil deneyebilirsiniz. Sonradan gözden geçirmek, önceki düşüncelerinizden ders çıkarmak ve gelişiminizi görmek. 


Basit Egzersizler Yapın


Kaygıdan ötürü gerilen bedeni ve kasları rahatlatmak, gevşetmek ve daha fazla hissetmenize yardımcı olabilir. Gün içinde en az 20 dakika egzersiz yaparak kaygıdan uzaklaşmayı deneyebilir, vücudunuzu gevşetebilirsiniz. 


En Önemlisi: Bir Uzmandan Yardım Alın


Kaygıyı gün içinde nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda size yardımcı çalıştık. Fakat elbette uzun süre devam eden bir uzmana danışmanızı ve önerileri ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. 


Kaygı yönetiminin yanı sıra sıra iş yerinde sırayla karşılaşılan stresi nasıl yöneteceğinizi merak ediyorsanız “ Huzurlu Bir Ofis Ortamı İçin Stres Yönetimi Nasıl Yapılır? ”Yazımıza göz atabilirsiniz.


Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz!


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?