Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Hobi Sahibi Olmak Neden Bu Kadar Önemli?

Yetenek ve becerilerimizi değerlendirerek zihnimizi boşalttığımız en faydalı uğraşlarımız hobilerimizdir. Kimileri gelenekselliğe yönelerek kanaviçe işler, kimileri klasikten vazgeçemez, pullar, taşlar biriktirir kimileriyse en güzel notaları bir enstrümanla dışa vurur. Peki bu zevkli aktiviteler niçin bu kadar önemli? Dahası, onlara neden ihtiyacımız var?

hobi

Kendini Keşfetmene Yardımcı Olur 
Tüm yeteneklerini keşfettin mi? Nelerle uğraşmak seni mutlu ediyor? Bu soruların cevabını bulmak, yapabildiklerinin sınırlarını zorlamak belki de bambaşka yönlerini tanımak için hobi edinmek oldukça eğlenceli bir yöntem.

Stresi Azaltır 
Sınav stresi, ev ve iş yoğunluğu derken yaşamımızın çok büyük kısmını stres yüküyle geçiriyoruz. Stresli anlardan uzaklaşmak, zihnimizi bizi yoran düşüncelerden arındırmak için yapabileceğimiz en doğru şey hobilerimize başvurmak olabilir. Uzmanlara göre özellikle el işleriyle uğraşmak kişinin stres düzeyini azaltmasında en önemli yardımcılardan biri. 

Yalnızlığa Son 
Hobi sahibi kişiler yeni insanlarla tanışma fırsatları yakalar ve farklı gruplarla bir araya gelerek iletişim becerilerini geliştirirler. Kendilerini daha rahat ifade eder, insanlarla daha iyi anlaşırlar.  

Değişime ve Yeniliğe Açık Olmamızı Sağlar 
Hobilerin çeşitliliğini ve sınırlarını düşünmek çok zor. Farklı alanlardan edinilen hobiler kişilerin bilgi birikim düzeylerini artırdığı gibi yeniliğe ve değişik koşullara açık olmasını, uyum sağlama sürecini hızlandırmasını sağlar. 

Özgüveni Artırır 
Hobilerin, becerileri sergileme konusundaki rolü büyük. Başarı hissini de tatmin eden bu aktiviteler kişilerin özgüvenini artırır, kendisine olan inancını destekler.  

Depresyonla Mücadeledeki En Eğlenceli Rol Arkadaşı  
Mutsuzluk, gelecek kaygısı, uykusuzluk gibi psikolojik sorunlarla mücadele etmede, tüm bunların üstesinden gelmede en önemli yardımcılarımızdan biri hobilerimizdir. Zamanı yönetmek ve boş zamanları doldurmak, derin düşünce ve korkulardan kişiyi uzaklaştırmak gibi faydalarıyla adeta psikoterapi etkisi gösteren hobiler mental sağlığımızı korumak için birebir... 

Teknolojiye Biraz Mola 
Gelişen iletişim teknolojileri, hayatımızın her alanına dahil olan sosyal medya, diziler filmler... Ekranda geçirdiğimiz süre artık çok fazla. Bu da başta gözlerimiz olmak üzere vücut sağlığımızı oldukça kötü etkiliyor. Yani teknolojiyle aramıza biraz mesafe koyup onların yerine hobilerimizle zaman geçirmek sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?