Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

İklim Krizinin Boyutlarını Daha İyi Anlayabilmek İçin Belgesel Önerileri

İklim değişikliği bu yıl hiç olmadığı kadar kendini hissettirdi. Yangınlar, sel felaketleri, kum fırtınaları, hortumlar ana haberlerde sıkça karşımıza çıkan içerikler olmaya başladı. Peki ama uzun zamandır hep konuşulan, uzmanlar tarafından dikkat çekilen, varlığından haberdar olduğumuz, zaman zaman bireysel önlemlerle engel olmaya çalıştığımız iklim krizi neden son dönemlerde kendisini daha fazla hissettirmeye başladı?

iklim krizi

Peki önlem alınmazsa dünyayı nasıl bir gelecek bekliyor?  Kuraklık, salgın hastalıklar, kıtlık karşılaşacağımız felaketlerden hangileri? Yoksa hepsi mi? Yaşadığımız ve yüzleştiğimiz doğal afetler krize karşı herhangi bir bilgi birikimi olmayan biri için bile dünyanın gidişatı hakkında sorgulayıcıdır.

Eğer bu konuda farkındalık kazanmak, gerçekleri tarihsel boyutta tüm detayları ile öğrenmek istiyorsanız mutlaka izlemeniz gereken beş belgeseli sizin için derledik. İşte o belgeseller ve detayları!

Gezegenimizde Bir Yaşam

Doğa tarihi programları ile 50 yılı aşkın süredir ekranlarda izlediğimiz isim David Attenborough, Netflix’te yayınladığı belgesel A Life on Our Planet ile gelecek yıllarda karşı karşıya kalacağımız felaketleri tane tane bizlere aktarıyor. Attenborough belgeselinde ağzından şu kelimeler dökülüyor: “insan elinin değmediği tek bir yer bile kalmadı” ve belgeselinin açılışını Çernobil felaketi ile terk edilmiş hayalet bir şehirde yapıyor. Bu aslında doğaya karşı kontrolsüzce zarar vermeye devam edersek başımıza geleceklerin bir önizlemesi gibi. Çünkü yaptığımız şey doğaya zarar vermek değil sadece, kendi türümüzü de yıkıma uğratmak. Vahşi yaşama olan sevgisi ile tanınan Attenborough aynı zamanda 50’li yıllarda %65 oranında olan vahşi yaşamın günümüzde %35’e düşmüş olduğundan da bahsediyor. Gelişen teknoloji bizim yaşam standartlarımızı yükseltmektense sonun başlangıcını yaşamamıza sebep oldu. Attenborough, insan türü olarak dünyayı ele geçirdiğimizden bahsediyor, artık söz sahibi biziz ve her şeyden sorumluyuz. Bu belgeselde sadece olumsuzluklar kronolojik bir şekilde sıralanmıyor aynı zamanda umut vaad eden sürdürülebilirlik üzerine çalışmalarda gözler önüne seriliyor. Hem dünyanın gidişatını hem de bu gidişata nasıl dur diyebileceğimizi güzelce gözler önüne seren bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz!

İklim Meselesi

Bu belgesel yaşadığımız toprakların iklim krizinden nasıl etkilendiğini anlamamız için muhteşem bir kaynak! İklim değişikliğinin Türkiye’deki izlerini ele alarak üç bölüme ayrılan bu seri; Konya’dan Zonguldak’a, ardından İstanbul’a uzanarak yaşanan değişimin hayatımızı nasıl etkilediği üzerinde yoğunlaşıyor. Fosil yakıtlar, kuraklık, göç, yeni kurulan farklı farklı santraller üzerinden bir ülkenin nasıl etkilendiğini aktararak dünyadaki tüm ülkelerin benzer adımlardan geçtiğini varsaydığımızda yıkımın ne denli büyük olabileceğini anlamamıza yardımcı oluyor. Özellikle Türkiye nezdinde iklim krizini merak ediyorsanız bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz!

Tufandan Önce

Leonardo Dicaprio, Papa, Barack Obama. Bu üç isimde tek bir mesele için aynı masada buluabilir: İklim Krizi! Bu figürlerin belgeseldeki amaçları sadece kamuoyunun dikkatini çekmek değil, izleyicileri dünyanın çeşitli yerlerine götürerek iklim değişikliğine dair örnekler sunuyorlar. Küresel ısınma ile ilgili temel bilgileri alabilmeniz ve politik olarak bu meselenin nerelere dokunduğunu anlayabilmeniz

için güzel bir içerik sunuyor. Nükleer santraller, üretilen radyoaktif atıklar, giderek artan fabrikalaşma, fabrikalaşmaya verilen teşvikler ve daha fazlası iklim değişikliğine dur dememize engeller teşkil ediyor. Aslında bu belgesel bizlere nasıl bir çıkmazın içinde olduğumuzu gösteriyor.

Buz Peşinde

İklim değişikliğini buzulların erimesinden yola çıkarak ele alan bu belgesel bilimsel ve görsel verilerle durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Üç yıl boyunca 25 kamera ile sürekli Kuzey Kutbu’nun fotoğrafını çeken ve kaydını alan James Balong, yaşanan ısınma ile bölgedeki değişimleri açık açık bizlere gösteriyor. Sade ve basit anlatımı, bilimsel verilere az başvurarak sadece durumu görsel kayıtlara dayandıran bu belgesel yaşanan değişimin hızını da anlamamıza yardımcı oluyor.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?