Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

İstanbul'a Yakın Az Bilinen Lezzet Durakları

İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan lezzet odaklı bir gezi mi yapmak istiyorsunuz? İşte, İstanbul’a yakın lezzet durakları!

Yemek için yaşayanlardan mısınız, yoksa yaşamak için yiyenlerden mi? Cevabınız ilk seçenekse seyahatlerinizde, tatillerinizde safra yeni lezzetler keşfetmeyi hedefliyorsunuz diye tahmin ediyoruz. Böyle bir keşfe çıkmak ve yepyeni lezzetler istiyor, ama İstanbul bilminden çok da uzaklaşmamayı arzu ediyorsanız önerilerimize kulak verin. Kafa dinlemek için yapılacak ufak bir hafta sonu kaçamağında tadabileceğiniz leziz yöresel yemekler ve meşhur restoranlar bu yazımızda sizi bekliyor!


Adapazarı - Islama Köfte


Ülkemizde köfte fazlasıyla sevilen bir yemek. Farklı yörede, şehirde yapılan köfte çeşitleri var. İstanbul'a yakın bir lezzet durağı olan Adapazarı'nın da “ıslama köftesi” son derece meşhur. 


Islama köftenin harcı bildiğimiz köfte gibi olsa da lezzetinin asıl sırrı odun ateşinde pişmesinde ve yanında servis edilen ekmekte. Bu köftenin ekmeği, baharatlı kemik suyuna batırılıp köftenin üzerine kapatılıyor ve nefis bir lezzet ortaya çıkıyor. Bu köfteyi en meşhur dükkanında yemek mutlaka Sakarya'daki Meşhur Köfteci Mustafa'ya uğramanızı tavsiye ederiz. 


İznik - Yayın Balığı


İstanbul'dan rahatlıkla gidilebilecek en güzel alışveriş biri de Bursa, İznik. Konaklamaya kalmadan gidip doğanın, tarihi ve yayın balığının zevkini verme. 


Yayın balığı, İznik Gölü'nden çıkarılan az kılçıklı ve lezzetli bir balık. Böylelikle şiş olarak pişirilir ve servis edilir. Gölde sıralanan dünyada yayın şişin tadına bakabilirsiniz. Bu restoranlardan en meşhuru ise Kopuk Restoran. 


Bursa - Tahinli Pide


Tahinli pide, diğer adıyla tahanlı pide, Bursa'nın en özel lezzetlerinden biri. Bursa özellikle iskender kebapla anılsa da köklü bir lezzet olan tahinli pide de kesinlikle tadılması gerekenlerden! Peki, tahinli pide nerede yenir?


Altında yumuşacık pidesi, üstünde de tahin, pekmez ve şeker karışımıyla damak çatlatan bu lezzeti Bursa'da Mahkeme ya da İnanç Fırın'dan talep et.  


Tekirdağ - Hayrabolu Tatlısı


Sahili ve lezzetleriyle İstanbul'a yakın güzel şehirlerden biri de Tekirdağ! Köftesini zaten söylememize gerek yok, çok leziz. Ama bir de Hayrabolu ilçesinin meşhur tatlısı var ki tek kelimeyle harika. 


Bol tahin, fındık ve kaymakla servis edin Hayrabolu tatlısını Hayrabolu'daki Kayalar Peytat Hayrabolu Peynir Tatlıcısı'nda deneyebilirsiniz. 


İzmit - Mancarlı Kandıra Pidesi 


İstanbul'un hemen yanı başında yer alan İzmit de kendine birçok barındırıyor. Bunlardan en saklı kalanı ise mancarlı pide! İzmit - Kandıra'nın en eski yemeklerinden biri olan pide, içine mancar bitkisi konularak yapılıyor. Hafif tadı ve incecik hamuruyla çok sevilen bu pideyi İzmit'e yolunuz düşerse mutlaka deneyin. 


Mancarlı pideyi İzmit'te meşhur Karafırın'dan alıp tadına bakabilirsiniz. 


Lezzetli geziler dileriz!


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?