Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Karantinada Alınan Kiloları Vermek İçin Pratik İpuçları

Koronavirüs salgını ile beraber uzun bir süre vaktimizin çoğunu evde geçirdik. Evde kalınan süre boyunca da araya giren bayramlar, sokağa çıkma yasakları derken birçoğumuz kilo aldı. Peki, bu kiloları nasıl verebiliriz? Detaylar yazımızda!

İyi yaşa

Normalleşme anında koronavirüs salgınından hepimiz karantinaya girdik. Gerçekleştiğinde dışarıda ya da farklı mekanlarda gerçekleştirdiğimiz tüm aktiviteleri eve taşıdık. Araya giren bayramlar, sokak çıkma yasakları derken de özellikle spor dalında alışkın olmayanlar için kilo almak bir kaçış kaçınılmaz oldu. 


Peki, karantinada götürüp kiloları vermek için nasıl bir yol izleyebiliriz? İşte, bu konudaki tüm ipuçları!


Öğünlerinizi Atlamayın


Zayıflama yönteminin içinde yapılan en büyük hatalardan biri şok diyetlerle kendini aç bırakmasıdır. Şok diyet, uzun uzun boylu devam ettirilmesi mümkün olmayan bir beslenme biçimi olduğu için kısa vücutta kas ve su kaybına neden olur. Yani tartıda kilo vermiş gibi görünsek de bu sekilde kilonun pek de sağlıklı olmadığını söyleyebiliriz. 


Bu doğru bir şekilde kilo vermek için öğünlerinizi düzenli olarak yemeyi unutmayın. Öğünlerinizi dengeli bir şekilde protein ve sebze / yeşillik ağırlıklı yediğinizde zaten eskisinden az acıktığınızı fark edeceksiniz. Bu durum da açlık ataklarınızın önüne geçmeye yardımcı olacak ve kilo vermek kolaylaşacak. 


Günde Daha Hareketli Olun 


Normalleşme adımlarının atılmasıyla çok kalabalık mekanlara girmemeye dışarı çıkmaya başladık. Evde spor yapmaktan sıkıldıyorsanız ya da bu durumdan hoşlanmıyorsanız açık havada bol oksijenli yürüyüşler yapabilir, ve korularda yapabilirsiniz. Bu durumu alışkanlık haline getirme sırasında kilo vermekle kalmayacak, aynı zamanda da sıkılaşmış olacaksınız. 


Bol Bol Su ve Bitki Çayı İçin 


Kilo vermenin yolları anlatıldığında su içmenin faydalarından bahsedilir. Evet, karantina sırasında aldığınız kiloları verirken de bol su içerek metabolizmanızı hızlandırmaya yardım etmelisiniz. Ek olarak yeşil çay, beyaz çayın yanında rezene, papatya gibi bitki çay tüketerek sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasına uygulayabilirsiniz. 


Uyku Düzeninizi Tekrar Oluşturun 


Kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biri de düzensiz uykudur. Özellikle karantina döneminde bozulan uyku düzeninizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü geç saatlere kadar oturup geç kalkmak, beslenmenizi de etkiler. Örneğin geç saatlere kadar uyanık kaldığınızda istemez acıkırsınız ve bir şeyler atıştırmak istersiniz. Geç saatte yemek yiyip uyumak ise maalesef ki boy kilo olarak geri döner. 


Ara Öğüne İhtiyaç Duyup Karar Verin Duymadığınıza 


Ara konu tartışıldığı için bu net bir şey söylemek mümkün değil. Ayrıca beslenme düzeninin kişisel olması gerektiğinden kilo verme ve faydalı olma öğüne ihtiyaç duymadığınıza sizin karar vermeniz gerekir. Çiğ kuru yemiş, meyve ya da süt / yoğurt gibi yiyecekler tüketin. 


Tüm bu ürünlerin yanında bu süreçte hafif yiyeceklerden daha fazla tüketmelisiniz. Kendinize hafif yemekler hazırlamak için de mutfakta daha fazla zaman geçirmeye başlayabilirsiniz. Eger “Yemek Yap vaktim yok!” diyorsanız da Sodexo Restoran Geçiş yemek Kartı kullanıcılarına Sunulan Tüm Sodexo'lu işletmelerin Yer Aldığı ettik Sodexo Plus'ın 'tan salata, ızgara et ya da ev yemekleri Sipariş edebilirsiniz!

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?