Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Citius – Altius - Fortius

“İcat çıkarma” ifadesini çocukluktan beri o kadar sık duyuyoruz ki yenilikçi olmak, kuralları yıkmak, hatta o kuralları gözden geçirmek çoğumuz için unuttuğumuz seçimler olarak karşımıza çıkabiliyor.

iyi yaşa
iyi yaşa

Citius - Altius - Fortius

Mehmet Yıldırım Özel, Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu
İcat çıkarma” ifadesini çocukluktan beri o kadar sık duyuyoruz ki yenilikçi olmak, kuralları yıkmak, hatta o kuralları gözden geçirmek çoğumuz için unuttuğumuz seçimler olarak karşımıza çıkabiliyor. Böyle olunca da alışkanlıklarımız (hiç istemesek de) zamanla en sinsi düşmanlarımızdan birisi haline geliveriyor.


Genç yaşında kendi deyimiyle tüm arkadaşları içinde en beceriksizi olarak kabul edilen bir ismi, Dick Fosbury’nin yüksek atlama branşının genel geçer kuralını nasıl değiştirdiğini anlatacağım. Dick, sporu seviyordu ve başka da bir şeyle uğraşmak istemiyordu, hatta istese de beceremiyordu. Okulun futbol takımına girememişti ve boyu uzun olmasına rağmen basketbol takımına da seçilemiyordu. Atletizmde birkaç disiplin denedikten sonra, en sonunda yüksek atlama branşında karar kıldı.


Bu yüksek atlama çeşidinde sporcular belli bir mesafedeki engelin üzerinden yan bir şekilde atlarlardı. Böylece vücutlarının ağırlık merkezi engele çok yakın ama engelin üstünde olurdu. Engelin üzerinde olan ağırlık merkezi de sporcunun engele çarpmadan geçmesine neden olurdu. Sporcunun en büyük kaygısı mindere değil de “kuma düşmekti”.


Fosbury uzun denemeler sonrasında küçük de olsa fark yaratan bir icat çıkardı. Kendi ağırlık merkezini engel ile aynı olacak şekilde ancak kendisi daha yukarıda olacak şekilde ayarladı. Hatta bazı zamanlar ağırlık merkezi engelin altında bile olabiliyordu. Peki değişen neydi? Sadece Fosbury’nin vücudunun atlarken aldığı şekildi ki bu da onun zamanla çok daha yükseklere çıkmasını, rekorlar kırmasını sağladı.


Fosbury sadece bu değişiklikle daha ilk atlamasında bile diğer yarışmacılara neredeyse yirmi santimetre fark attı. Bu fark, Mexico 1968 Olimpiyat Oyunları yüksek atlama finalleri sırasında büyük bir şaşkınlıkla karşılandı, müsabakanın hakemleri bile uzun süre gördüklerine (geçilen yüksekliklere) inanamadı.


Aslında, hayatın bütün alışageldik akışı içinde, birazcık düşünerek ve hayatımızın içindeki basit kurallara farklı yaklaşarak çok daha başarılı olabiliriz. Gerektiğinde kuralları veya alışkanlıkları değiştirebilenler, hangi endüstride, hangi iş kolunda olursa olsunlar, her zaman “denenmemişi deneme” cesaretindedirler. “Mantıksızlık” ya da “kuralsızlık” yakın çevrelerinden en sık duydukları ifadeler olsa da; düzenli olarak mantıklı davranmanın “ciddi bir mantıksızlık” yapma tehlikesi de barındırdığını farkındadırlar.


Alışılmadık başarılar için bazen alışılmışın dışına çıkmayı denersek, birçok şeyi değiştirebiliriz. İcat cıkarmak en güçlü enerjimizdir ve bu enerji tetiklenmediğinde, eyleme dönüşmediğinde gitgide azalır veya yok olur. Aslında icat çıkarmak ve yenilikçilik dediğimiz şey, varolan iki şey arasında varolmayan, yepyeni bir bağ kurmaktır.


Bu sene “Olimpiyat senesi” ve başlangıcından bu yana oyunların ana sloganı temelde üç Latince sözcükten oluşur:

“Citius, Altius, Fortius”.


"Yani,daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü”. Sloganın arkasında yatan düşünce, bir sporcunun amacının birinci olmaktan daha çok, hangi müsabaka için oradaysa, mücadele boyunca elinden gelenin en iyisini yapmasıdır. Bu da icat çıkarmadan, farklı bakmadan ve yenilikçi olmadan mümkün değildir.


“Değişim” dediğimiz şey çok yalın bir anlamıyla “yeni birşeyler yapmak için heyecan duymak” demek. Bu bahar, daha yükseğe atlayabilmek ve daha mutlu olmak adına, kendi korkularımızı ve alışkanlıklarımızı gözden geçirdiğimiz, korkmadan icatlar çıkardığımız, değişime kucak açtığımız yepyeni bir akışın habercisi olabilir mi?


Bunun olmasını ve böylelikle daha iyi yaşamayı gerçekten istiyorsak, varolan kurallarımızı gözden geçirip, kendimizi değişimin akışına bıraktığımız, karmaşıklıktan sadeliğe doğru adımlar attığımız bir yolculuğa yelken açmamız şart.


Sadelik ve yenilikten yola çıkıp, değişimi yanınıza aldığınız, içinizdeki çocuğa daha çok baktığınız, daha çok sarıldığınız, yeni icatlar çıkardığınız ve çok daha iyi yaşadığınız bir bahar olsun.


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?