Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Mental ve Bedensel Yatırım: Well - Being Nedir, Uygulamaları Nelerdir?

Herkes gibi siz de daha iyi yaşamak, daha zinde hissetmek mi istiyorsunuz? Peki, böyle hissetmek için neler yapıyorsunuz? Bu konuda arayıştaysanız well being nedir ve uygulamaları nelerdir, keşfetmeye başlayalım.

İyi yaşa
İyi yaşa

Gün içinde hayat kalitemizi etkileyen birçok farklı unsur vardır. Örneğin gün içinde ne kadar hareket ettiğimiz, kaç saat uyuduğumuz, neler yiyip içtiğimiz ya da genel stres seviyemizle hayat kalitemiz doğrudan ilgilidir. Bu durumlardan birinin kötü gitmesi durumunda da bütünsel olarak sağlığımız etkilenebilir. 


Well - being de tam olarak “bütünsel sağlık” konusunu ele alır. Çeşitli uygulamalarla yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlar. Biz de bu yazımızda well being uygulamalarının neler olduğuna değineceğiz. Ancak öncesinde “Well - being nedir?” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vermek istiyoruz. 


Well - Being Nedir?
Sağlık konusunun bir bütün olduğundan bahsetmiştik. Well being de bunu ifade etmek için hayatımıza girmiş bir kavram. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak “iyi” olma hali. 


Well being, aslında fiziksel aktivite yapmanın ya da sağlıklı beslenmenin bir denge yaratmak için yeterli olmadığını savunur. Çünkü bedensel olarak sağlıklı olduğumuz durumlarda mental açıdan çok iyi bir durumda olmayabiliriz. Bu nedenle de bütünsel sağlık kavramının altını çizen well being; enerjik, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak için neler yapılması gerektiği ile ilgilenir. 


Şimdi de bütünsel olarak sağlıklı yaşamak ve yaşam kalitemizi arttırmak için neler yapabileceğimize birlikte göz atalım!


Günlük Hayatta Yapabileceğiniz Well Being Uygulamaları


Well being konusunu merak ediyor ve bu konuda hayatınızda çeşitli değişiklikler yapmak istiyorsanız hayatınızda neleri değiştireceğinizle ilgili bize kulak verebilirsiniz.


Stresten Uzak Durmak İçin Yapabileceklerinizi Keşfedin


Stres son dönemlerde hemen herkesin yakından hissettiği bir duygu. Pandemiden dolayı oluşan stres ile iş ya da özel hayatımızdaki stres, gün içindeki her hareketimizi etkiler durumda. Bunların neticesinde de stres hem bedensel hem de ruhsal açıdan sağlığımızı bozuyor.


Bu nedenle kendinizi stres unsurundan mümkün olduğunca korumak istiyorsanız neler yapabileceğinizi araştırabilirsiniz. Özellikle stresli bir günün sonunda enerjinizi farklı alanlara kanalize etmek, sevdiğiniz şeyleri yapmak size iyi gelecektir.


Dengeli Beslenmek İçin Zaman Ayırın


“İyi olma” durumunun bir diğer ayağı ise dengeli ve yeterli beslenmek. Hipokrat’ın “Ne yersek oyuz!” sözünden yola çıkarak beden ve ruh sağlığımız için dengeli beslenmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Tabii beslenme düzeni kişiye özeldir. Bu nedenle size iyi gelen ve vücudunuza katkı sağlayan yiyecekleri, ihtiyacınız kadar tüketerek bu iyilik halini yakalayabilirsiniz. 


Ek olarak dengeli bir şekilde beslenmek için mutfağa, yemek pişirmeye daha fazla zaman ayırmanız faydalı olabilir. 


Meditasyonla Tanışın


Yaşadığımız dönemde zihinsel ve ruhsal olarak rahatlamak için yapabileceğimiz aktivitelerden biri de meditasyon. Aslında meditasyonu stresten arınmak, dinginleşmek ve huzurlu hissetmek için günlük hayatınıza katmayı deneyebilirsiniz. Özellikle evde vakit geçirdiğimiz bu dönemde, Youtube üzerinden meditasyon kanallarını keşfedebilirsiniz. 


Detoks Yapmayı Deneyin


Detoks kelimesi “zehir atma, temizlenme” anlamına gelir. Yenilenmeye ihtiyaç duyduğumuz dönemlerde de detoks yapmayı düşünebiliriz. Üstelik bu sadece beslenmeyle alakalı değildir. Teknoloji detoksu, sosyal medya detoksu gibi kişinin ihtiyaç ve beklentisine yönelik olarak yapılan pek çok detoks türü vardır. Kendinizi gerçekten iyi hissetmek için detoks konusunu inceleyebilir ve kendinize iyi gelecek şekilde çeşitli denemelerde bulunabilirsiniz. Fakat beslenmeyle alakalı olarak yapacağınız detokslarda doktorunuza danışmayı unutmayın!


Uyku Kalitenizi Arttırmak İçin Araştırma Yapın


Düzenli uyku, hayat kalitesini yükselten en önemli faktörlerden. Bu nedenle sağlıklı bir zihne ve bedene kavuşmak için uyku sorununuz varsa bunu çözmek adına çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Yatak ya da yastığınız, beslenme düzeniniz, nefes alma problemleriniz uyku sorununa neden olabilir. Bu konuda bir uzmana danışarak çözüm yolu arayabilirsiniz. 


İyi yaşamak, iyi hissetmek herkesin hakkı. Tüm bu detaylara ve uygulamalara dikkat ederek bütünsel olarak iyi olma halini siz de yakalayabilirsiniz.


İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?