Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Mindful Tutumlar – “Yaşananları Farklı Yaşamak”

SiZe Bütünsel Yaklaşım’dan Mindful Tutumlar ve Yaşananları Farklı Yaşamak kavramı ile ilgili ipuçları

iyi yaşa
iyi yaşa

Mindful Tutumlar – “Yaşananları Farklı Yaşamak “

SiZe Bütünsel YaklaşımÇamurun çökmesini ve suyun berraklaşmasını beklemeye sabrın var mı? – Lao Tzu

Mindfulness’ı gerçekten pratik etmek ne demek? Temelde pek çok yönden kulağa basit gelen mindfulness’ı içselleştirmek anlamak ancak pratiklerle mümkün. Mindful tutumlar ise bize bu pratikleri yaparken temel prensipleri çerçevelemede yardımcı oluyor. Günlük rutinleri otopilot anlarını ve bunlarla ilgili duygu düşünce ve tepkileri anlama ve anda kalarak mindful olma ve cevap verme seçimi yapma konusunda bize rehberlik ediyorlar.


Peki nedir bu tutumlar?


Yargılamamak

Kendi deneyimine tarafsız gözlemci olmak. Yargılama alışkanlığının ve bunun bizi nasıl varsayımlara sürüklediğinin farkında olmak.
Örneğin: Pencereden dışarı bakın. Tüm manzarayı gözlemleyin. Bakın bakalım iyi kötü veya güzel olarak etiketlemeden farklı binaları, doğayı, etrafı farkedecek misiniz?
Etrafınızı saran kokulara açık olabilir misiniz? Eviniz nasıl kokuyor? Yemek pişirirken yemek nasıl kokuyor? Bunlardan hoşlanıp hoşlanmadığınıza karar vermeden bu kokuları fark etmeye çalışın.


Sabır

Herşeyin kendi zamanında ortaya çıkmasına izin vermek. Her an’a tamamen açık olmak, tam da olduğu gibi.
Tıpkı kelebeği bulmak için kozayı açmamamız gerektiğini bildiğimiz gibi olayların da kendi zamanında ortaya çıkmasına izin vermek. Kendimize karşı sabırlı olmak ve daha iyi olabileceğini düşündüğümüz anlara ulaşmak için, sahip olduğumuz, içinde bulunduğumuz anları aceleye getirmemek.
Örneğin: Yemek yerken ağzınıza giren her lokmanın tadını farkederek gerçekten yavaş yemek için kendinize zaman yaratmaya çalışın. Bitirmek için sabırsız olmamayı deneyin. Bakın bakalım bu nasıl bir his uyandırıyor sizde?
Ya da dişlerinizi fırçalamak için normalden daha fazla bir zaman ayırın. Onları sabırla fırçalayın. Bunun size nasıl hissettirdiğini gözlemleyin.


Başlangıç Zihni

Herşeye sanki ilk defa görüyormuş gibi bakmak. Nasıl olacağına dair fikirlerimizin bizi etkilemesine izin vermeden taptaze deneyimler yaşamak.
Örneğin: Tanıdık gelen bir şeyi koklayın çay, parfüm, kahve gibi ve bunu kendinize tarif etmeye çalışın. Düşündüğünüz gibi mi kokuyor? Yiyecekse tadı nasıl?
Trafik gibi her zaman karşısınıza çıkan bir probleme taze bir zihin ile bakmayı deneyin. Bedeninize kulak verin. Neler olduguna bakın. Farklı yaklaşımları düşünün. Çözüm için kendi bilgeliğinizi kullanın. Sizi şaşırtan sonuçlar çıkabilir mi?


Güven

Temelde kendine ve hislerine güvenmeyi keşfetmek. Gerçekte olduğun kişi olmak, olman gerektiğini düşündüğün kişi değil.
Kendinize derinden ve gerçekten güvendiğiniz zamanların farkında olun. Bu, yapılabilir, üzerinde çalışılabilir ve hayatınızda çok daha gerçek ve somut hale getirilebilir bir his. Güvenle kendi bilgeliğinizi kullanarak attığınız adımlarda daha cesur olabilirsiniz ve çok daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.
Örneğin: Bugün bir şey yerken “yeteri kadar yediğiniz anı” size haber veren bedeninizi dinleyin.


Çabalamamak

Şu anda her ne yapıyorsan ona değer vermek, sadece hizmet ettiği amaca ya da sonuca değil. Rahatlamaya veya “daha iyi nefes almaya” çalışmadan, rahatlamanın veya nefes almanın olmasına izin vermek.
Genelde çok çalışıp çabalıyor yaşama karşı savaş veriyoruz. Bu da doğal olarak bizi yoruyor bezdiriyor. Ancak karşı çıkmak yerine hayatın ritmine uyum sağladığımızda daha iyi ve başarılı sonuçlar elde edebilir miyiz?
Örneğin: Bir sözleşme için bir buluşmaya yetişmek için birkaç dakikalığına çabalamama prensibini hatırlayabilir yaşamın akmasına izin verebilir misiniz?


Kabul

Olanı şimdiki zamanda gerçekten olduğu gibi görmek. Eğer değişemeyecek olanı değiştirmeye çalışıyorsak, basitçe kendi rahatsızlığımızı çoğaltırız.
’Kabul’’ sizin için şu anda işlerin nasıl olduğunu tanımlamaktan başka birşey değil.
Örneğin: Eğer yorgun hissediyorsanız, şu anda yorgun hissettiğinizi kabul edin. Genellikle gerçekte şu anda olan deneyimi görmezden gelmek için pek çok enerji ve zaman harcıyoruz. Içinde bulunduğumuz durumların bizim istediğimiz gibi olması için koşulları zorlamaya çalışıyoruz.


Eğer bugün bir şey yapmanız gerekiyor ve onunla ilgili gergin, huzursuz hissediyorsanız şu andaki deneyiminizin bu olduğuna dair bu hissi tanımlayın, adını koyun. Eğer inkar ederseniz bu daha çok gerginlik yaratır ve olumlu değişimin oluşmasını engeller.

Bırakmak

Düşüncelerin, hislerin ve olayların geldiğini… ve ardından gittiğini anlamak. Hoşa gidenlere tutunmadan ya da hoşa gitmeyenlerden kaçmaya çalışmadan sadece deneyimlemek. Değişimle birlikte yaşamak.
Mindful bir şekilde bırakmanın pratiğini yapmak oldukça özgürleştirici olabilir. Tutunmamak veya bir düşünceye yapışıp kalmamak -mindfulness çalışması yaparken veya gün içindeki diğer anları yaşarken - sadece olmamıza izin veriyor.
Örneğin: Yemek yerken bu yiyeceğin nasıl göründüğüne veya tadının nasıl olması gerektiğine dair varsayımlarımızı bir tarafa bırakarak. Sadece şu anda bu bizim için nasıl? Bundan keyif alarak…
Derin bir nefes alın ve etrafınızı koklayın. Ortaya çıkan herhangi bir düşünceye tutunmadan. Sadece gözlemleyin ve bırakın.
Mindful tutumlar hayat deneyimimizi zenginleştiren kendimizi ve etrafımızı keşfetmemizi sağlayan yaklaşımlar… Hepsini değil her gün veya gerektiği yerde birini ikisini denemeye ne dersiniz?

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?