Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Mutlu Olmak

Yepyeni bir yıla başladık, kim bilir bizi neler bekliyor bu 365 günün içinde. Yine sağlık, huzur, başarı, anlam ve keyif diyerek bir sürü istek ve hayalden söz edeceğiz.

iyi yaşa
iyi yaşa

Mutlu Olmak

Mehmet Yıldırım Özel, Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu
Yepyeni bir yıla başladık, kim bilir bizi neler bekliyor bu 365 günün içinde. Yine sağlık, huzur, başarı, anlam ve keyif diyerek bir sürü istek ve hayalden söz edeceğiz. Yıl boyunca zaman hızla akıp geçerken, bu isteklerin bazılarını bir bir erteleyecek, bazılarını da bir bir gerçekleştireceğiz.


Mutluluk konusunda çok uzun yıllar kafa yoran Dalai Lama, “Mutluluk Sanatı” adlı kitabında, “Gerçek mutluluğa ancak beynin eğitilmesiyle ulaşılabileceğini” söylüyor. Bense bugünlerde, bu konuda gerek danışanlarımdan gerekse de çevremden çok şaşırdığım bir cümle duyuyorum: “Mutsuzum ama keyifliyim”.


İlk zamanlarda hiç anlam verememiştim bu cümleye. Üzerine düşündükçe bir şeyler keşfetmeye başladım: Mutsuz olduğunu bilen ya da fark edebilen birçok insan var. Bu insanlar, az çok nasıl mutlu olabileceklerini de biliyor. Lakin, iş bununla ilgili bir şeyler yapmaya veya en azından bu durumu değiştirmeye geldiğinde, o anda bir sürü engel devreye giriveriyor.


Ben de oturdum ve “mutlu” olmakla ilgili olarak aklıma ilk gelenlerle akrostiş biçiminde güzel bir yol haritası oluşturdum:


Motive Olmak : Bu yıl “neleri gerçek kılmak” sizi motive edecek, hiç düşündünüz mü? Neye başlamak, neyi bitirmek, nereye gitmek, neler öğrenmek... Mutlu olmak adına yaptığımız birçok “iyi ve anlamlı şey” kişisel motivasyonumuz sayesindedir. İçimizden iyi şeyler geldikçe, motivasyonumuz da keyfimiz de doğal olarak artacaktır.


Umutlu Olmak: Umutlu olan insanların yaşam enerjileri yüksektir. Bugünden bir şey öğrendikçe, yarınlar için daha umutlu olurlar. Böyle bir enerjiye sahip çıktıkça, yaşam boyunca ilişkilerine daha çok sahip çıkarlar, sıradan değil içinde umut barındıran yenilikçi adımlar atarlar.


Tutkulu Olmak: Tutkulu insanlar, amaç edindikleri nesnelere, kişilere, düşünce ve hedeflere güçlü bağlarla bağlanırlar. Bu amaçlar bütününe erişmek kişiye güç, enerji ve canlılık kazandırır. Cenevreli yazar Jean-Jacques Rousseau tutkuyu, “İnsanın içinde bulunduğu, duyduğu en iyi ruhsal durum” olarak tanımlamıştır. Bize düşense, sadece tutkumuzu keşfetmek değil, aynı zamanda iyi yaşamak adına, bıkmadan usanmadan o tutkumuzun peşinden gidebilmektir.


Liderlik Yapmak: Liderlik bir olmak hali değil, bilakis herşeyden önce bir “yapmak” halidir. İyi şeyler yapmak, iyi şeyler için her yeni günde yola koyulmak, yeteneklerimize değil, her şeyden önce yetkinliklerimize ve hatta yeterliliklerimize odaklanmak gibi... Kendinize liderlik yaptığınız kadar, yaşadıklarınızdan keyif alacak ve anlamlar çıkaracaksınız.


Ufka Odaklanmak: 2015 veya önceki yıllar pek de mutlu geçmemiş olabilir. “Olanda da, olmayanda da hayır vardır” diyerek, yaşadıklarınızdan güzel dersler çıkarmak, ufka daha mutlu, daha heyecanlı bir ruhla bakmak mümkün. Enerjinizin henüz açığa çıkmamış özünde kim bilir daha ne cevherler var ve sizden başka kimse o özü kolay kolay açığa çıkaramayacak. Nefes aldığınız sürece, başınızı kaldırın, ileri yani ufka doğru odaklanın, hiçbir şeyin sabit kal(a)madığını göreceksiniz.


Harvard Üniversitesi psikologlarından Daniel Gilbert'a göre, “Eğer para mutluluk satın almıyorsa, o halde o para çoğu zaman yanlış bir şekilde harcanıyor demektir.” Gilbert, daha iyi yaşamak adına “Ne kadar olursa olsun, paramızı bizi gerçekten mutlu edecek deneyimleri satın almak için harcamalıyız” diyor.


Amerika'da yürütülen bir çalışmada bin kişiye sorular soruldu ve bu kişilerin %57'si paralarının karşılığında bir seyahat veya konser gibi deneyimsel bir aktiviteye katıldıklarında daha mutlu olduklarını söyledi. Doktorların şiddetle tavsiye ettiği de tam olarak bu aslında. Örneğin, bir araba almaktan ziyade dünya turuna çıkmayı daha çok öneriyorlar. Neden mi? İnsanlar, deneyimleri hele hele kendileri için anlamlı olanları daha çok sever, çünkü onları hatırlamak ve zihnimizde “iyi yaşamaya” dair özel anları her zaman yaşatmak gibi bir çok özel bir yeteneğimiz bulunmaktadır.


Amin Maalouf bu konuda şöyle diyor: “Dünyaya uyanık gözle bakan kişi, yaşamın çürüyüp giden bir tohum olduğunu gözler kuşkusuz. Yalnızca özgür bir ruh, üstünde mutsuzluktan başka bir şey bitmeyen çayırlardan vazgeçip, sonsuzluğun kokusunu içine doldurmayı bilir.


Bazen kaygı sandığını, korku diye inandığını yaşamın akışına bırakmalısın. Geri kalan ne kadar yer varsa, hepsini kendinle, hayallerinle, hedeflerinle, duygularınla ve düşüncelerinle doldurmalısın. Mutlu olmaya inanan kişi, ne olursa olsun, her daim kendisine yakındır, hatta kendisinin en yakınıdır.


2016 yılı “kendimize ve hayallerimize” hep çok yakın olduğumuz, çok mutlu hissettiğimiz bir yıl olsun.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?