Kişisel Gelişim

Yoğun iş hayatında bireylerin sağlıklı yaşamalarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Yaşam Pusulası

Günümüzde ebeveynler, kendi çocuklarının ilgi alanlarının, potansiyellerinin ve yeteneklerinin çoğunlukla farkında değil.

iyi yaşa
iyi yaşa

Yaşam Pusulası

Mehmet Yıldırım Özel, Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu
Günümüzde ebeveynler, kendi çocuklarının ilgi alanlarının, potansiyellerinin ve yeteneklerinin çoğunlukla farkında değil. Bu yüzden, gençler sınavlardaki tercihlerini rastgele bir şekilde yapıyor. 2015 rakamlarına göre, ülkemizde 29 milyon çalışanın sadece %9'u üniversite mezunu. Gerçekten istediği bölümlere gidenlerin oranı sadece %5.


Bu durum çok farklı dinamiklerden kaynaklanıyor. Çocuğun yeteneği anaokulundan belli oluyor. Oysa hangi aile çocuğunu anaokuluna gönderiyor? Aile çocuğa ne veriyor? Kaç evde doğru düzgün kütüphane var? Kaç anne-baba, çocuğuyla birlikte kitap veya dergi okuyor? Hangi anne-baba, hata yaptığında çocuğundan içtenlikle özür diliyor?


Okullarımızda çocuklar dersleri yaratıcı, neşeli, üretken bir ortamda öğrenmek yerine Aristo'nun düz, kuralcı, espriye, komikliğe tahammülsüz anlayışıyla işlemekte. Oysa gerçekte yaşam Laz fıkralarıyla doludur. Sonra o öğrenci iş hayatına başladığında “İş hayatı ciddiyet ister” türündeki direkt veya endirekt mesajlar nedeniyle prototip birey olup çıkıyor. Hiçbir şeyi sorgulamayan ama dedikodusunu yapan, daha iyisini üretmek için motive olmamış, çevresine güvensiz, sadece günü yaşayan bir insan haline geliveriyor.


Yaşam öyküsüne bakacak olursanız Abraham Lincoln, aslında son derece başarısız biridir. Kayıtlara göre en az 10 ayrı meslek denemiştir. Dört çocuğundan üçünü kaybetmiş, defalarca başarısızlığa uğramış olmasına rağmen, şu sözü tarihe geçmiştir:

Ben yavaş yürürüm ama asla geri adım atmam.


Kentucky Fried Chicken'ın kurucusu Albay Sanders bu şirketi 65 yaşındayken kurmuş ve 1980'lerin sonunda 850 milyon dolara satmış. Albay Sanders'in, 105 dolarlık sosyal güvenlik çeki, 65 yıllık yorgun bir bedeni ve hayalini besleyen özel bir tavuk pişirme tarifinden başka hiçbir sermayesi yoktu. Tam 2,5 yıl otomobilinde yattı. Yılmadan 1009 farklı kapıyı çaldı. Sonuncusunda kabul edildi ve bugüne geldi. Asla vazgeçmedi.


Mezuniyet törenlerinden birinde konuşması istendiğinde, Sir Winston Churchill'in o heyecanlı yüreklere söyledikleri son derece kısa ve özdü:

Asla vazgeçme, asla, asla, asla.


Yeryüzünde yaşayan herkesin, 1 günü 24 ve 1 haftası da 168 saattir. Nasıl değerlendirileceği, öncelikle size bağlıdır. Zamanı etkili ve istediğin gibi kullanmak “iyi yaşama”nın başka bir adıdır. Geçmişe sürekli takılı kalmak bırakın iyi, keyifli yaşamayı, bizzati yaşamın kendi akışından uzaklaşmaktır.


İnsanın, kendi kendisini yetiştirmesi, iyi yaşamak yolculuğundaki esası teşkil eder. Okul, üniversite amaç değil, araçlardan sadece biridir. Tercih yapacak öğrencilerin ve yetişkinlerin temel olarak göz önünde bulundurmaları gereken kavram, geçmişi kimsenin değiştiremeyeceğidir. Geçmiş elimizde ve kontrolümüzde değil. Geleceğin en heyecanlı yanı ise onu değiştirme fırsatı vermesi, hala denenmemiş ve bilinmeyenlerle dolu olmasıdır.


Böylesine anlamlı bir yolculukta, her birimiz için üç temel seçenek var:


Seyirci olmak, yolcu olmak ve sürücü olmak...


Seyirciler fırsat ve olanakları sadece izlerler. Yolcular, başkalarının sürdüğü bir araçta ve onun belirlediği güzergahta kimi zaman neşeli, huzurlu, çoğu zaman da bol dedikodulu bir yaşam sürerler. Bugünkü iş yaşamının çoğunluğunu onlar oluştururlar. Sürücülerse, aracın modeli, tipi ve büyüklüğü ne olursa olsun öncelikle kendilerini, ailelerini ve dostlarını, ait oldukları ülkeyi ve sonunda insanlığı, güven ve mutluluk içinde bir noktadan başka bir noktaya götürebilirler.


Sürücülerin en önemli özelliği ise geleceğe, yani bilinmeze giderken, kendilerinden doğru heyecanla yola çıkmalarıdır. Kim olduklarından, ne istediklerinden emin bir şekilde direksiyona otururlar. Riske de girerler, doğru zamanda, güçlü sorumluluklar da alırlar. Yaşamlarının kontrolünü öncelikle kendi ellerinde bulundururlar.

Bernard Shaw’un çok güzel bir sözü var:


Gerçekçi insanlar sınırlarını bilirler ve dünyaya uyum sağlarlar. Hayalperestler ise sınırlarını bilmezler, onlar dünyayı kendilerine uydururlar.


Peki bundan sonra, sürücü olmak adına, neleri daha çok keyifli ve etkili bir şekilde yapabiliriz? Böyle güçlü bir sorudan yola çıkarak oluşturacağımız ve sürekli güncelleyebileceğimiz o liste, daha güzel şeyler başarmak ve daha mutlu olmak adına kendimize ait çok anlamlı bir “yaşam pusulamız” haline gelebilir.


Yaşam pusulamız doğrultusunda atacağımız adımlarsa daha iyi, daha mutlu bir insan olmanın en güzel habercisidir.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?