Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme iyi bir yaşam sürmek için en önemli konulardan biridir. Uzmanlarımızın verdiği sağlıklı beslenme önerileri ve pratik tavsiyelerini bu sayfadan okuyabilirsiniz.

Baharatlı Fırın Trabzon Hurması

Yeni yıl sofraları hem göze hem mideye hitap etmeli. Görkemli ve bir o kadar yapması zaman alan tarifler, kalorisi bol tarifler tabi ki sofrada yerini alacak. Fakat bu tarifleri dengelecek, sağlığına ve beslenmesine dikkat edenleri de mutlu edecek tarifleri sofraya eklemeye özen göstermeli. Sadece şekersiz beslenenleri değil her damağı şenlendirecek bu tarif çok kolay olması ve görselinin kuvvetliliği ile de gönlünüzü kazanacak. Misafirleriniz tam gelmeden önce fırına attığınızda baharatlarından dolayı tam anlamıyla evinizi bir yeni yıl kokusu saracak. Kalan olursa ertesi sabah biraz yoğurt ve granola ile nefis bir kahvaltıya da çevirebilirsiniz. Şimdiden keyifli denemeler.

4 kişilik

4 adet taze Trabzon Hurması, buruk tat olmaması için tamamen olgun olmalı

2 adet yıldız anason

2 adet çubuk tarçın

1/4 çay kaşığı toz tarçın

1/4 çay kaşığı zencefil

1 yemek kaşığı bal

Servis için:

2 yemek kaşığı tahin

10-15 adet ceviz, dövülmüş

1 rulo kaymak

Fırını 185 dereceye ısıtın Hurmanın yeşil kısmını atın ve bıçakla enlemesine ortadan ikiye bölün. Derin ve hurmaların fazla yayılmayacağı bir büyüklükte bir fırın tepsinine (veya döküm tencereye) kestiğiniz kısmı yukarda kalacak şekilde yanyana dizin. Yıldız anason ve çubuk tarçını aralarına koyun. Kakule tanelerini, tarçını ve zencefili havana alın. Kakule taneleri toz kıvamına gelen dek havanda dövün. Bu karışımı hurmaların üzerine serpin. Tepsinin içeririne 2-yemek kaşığı kadar su koyun. Hurmalar kenarlarından karamelize olup iyice kendini bırakıncaya dek 45 dakika kadar pişirin. Eğer üzerleri fazla renklenirse bir yağlı kağıt ile veya döküm tencere kapağıyla üzerlerini kapatın.
Fırından çıkınca üzerlerine balı gezdirin. Tercihen Ilıkken sunum tabağına alın. Üzerine tahini gezdirip cevizi serpin. Kaymakla servis edin.