Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme iyi bir yaşam sürmek için en önemli konulardan biridir. Uzmanlarımızın verdiği sağlıklı beslenme önerileri ve pratik tavsiyelerini bu sayfadan okuyabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Diyet yapmadan sağlıklı beslenmenin ipuçları

Sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri. Üstelik bunu diyet yapmadan da sağlamak mümkün. 

Sağlıklı beslenmenin faydaları saymakla bitmez. En önemlisi, fiziksel olarak aktif olmayı da eklersek, bu sağlıklı alışkanlıklar sayesinde erken kalp hastalıkları ve felç riskini yüzde 80'e kadar önleyebilirsiniz.

Peki sağlıklı beslenme derken neyi kastediyoruz? Bitki bazlı yiyecekleri daha sık yemek ve yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri daha az tüketmek sağlıklı beslenmenin birinci kuralı. Bununla birlikte tüketilmesi gereken, azaltılması gereken ve tamamen uzak durulması gereken yiyecekler mevcut.

Tüketilmesi gerekenler:

     Meyve ve sebzeler

     Tam tahıllar

     Fasulye ve baklagiller

     Fındık ve tohumlar

     Balık (tercihen omega-3 yağ asitli balıklar)

     Derisiz kümes hayvanları ve yağsız hayvan proteinleri

     Bitki bazlı proteinler

 Azaltılması gerekenler:

     Şekerli içecekler

     Sodyum ve tuzlu yiyecekler

     Doymuş yağlar

     Yağlı veya işlenmiş kırmızı etler (et tüketecekseniz, daha yağsız kısımları seçin)

     İlave şeker ve işlenmiş tahıl ürünleri gibi rafine karbonhidratlar

     Tam yağlı süt ürünleri

     Hindistan cevizi ve hurma yağı gibi tropikal yağlar

Uzak durulması gerekenler

     Trans yağlar ve kısmen hidrojene yağlar (önceden pişirilmiş ve kızartılmış bazı yiyeceklerde bulunur)

Kaçınmamız gereken olağan şüphelileri bir kenara koyarsak asıl tüketmemiz gerekenlerin üstünde durman daha faydalı. Nitekim çoğu zaman bu sağlıklı yiyeceklerin tam olarak ne işe yaradığını bilmemek de bizi o yiyeceklerden uzak tutabiliyor.

Sebze ve meyveler

Bu en önemli beslenme alışkanlıklarından biridir. Sebze ve meyveler, vücudumuz için son derece önemli besinlerle (antioksidanlar, vitaminler, mineraller, lif) doludur ve bizi daha uzun süre tok tutarak kilomuzu korumamıza yardımcı olur.

Her öğün ve ara öğünlerde tabağınızın bir kısmını sebze ve meyveyle doldurmaktan çekinmeyin.

Tam tahıllı gıdalar

Tam tahıllı yiyecekler arasında tam tahıllı ekmek ve krakerler, esmer veya yabani pirinç, kinoa, yulaf ezmesi ve kabuğu soyulmuş arpa bulunur. Bütün tahıl kullanılarak hazırlanırlar. Tam tahıllı yiyecekler, sağlıklı ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olmak için lif, protein ve B vitaminlerine sahiptir.

Beyaz ekmek ve makarna gibi işlenmiş veya rafine edilmiş tahıllar yerine tam tahıl alternatiflerini seçin. Tabağınızın dörtte birini tam tahıllı yiyeceklerle doldurun.

Proteinli yiyecekler

Proteinli yiyecekler arasında baklagiller, kuruyemişler, tohumlar, tofu, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurtalar, kümes hayvanları, yağsız kırmızı etler, az yağlı süt, az yağlı yoğurtlar, az yağlı kefir ve az yağlı (ve tercihen tuzsuz) peynirler bulunur.

Protein kemiklerin, kasların ve cildin yenilenmesine ve korunmasına yardımcı olur.

Her gün protein tüketmeyi ihmal etmeyin.

Her hafta en az iki porsiyon balık yemeye çalışın ve bitki bazlı yiyecekleri daha sık seçin.

Süt ürünleri de harika protein kaynağıdır. Daha az yağlı, aromasız seçenekleri tercih edin.

Her şeyin başı su

Sağlıklı beslenmenin en önemli yollarından biri de çay, kahve yerine suyu birincil içecek tercihiniz haline getirmekten geçer.

Enerji içecekleri, meyve suyu (%100 doğal meyve suları dahil), gazlı şekerli içecekler ve aromalı kahve gibi içecekler bol miktarda şeker içerir ve besin değeri çok azdır veya hiç yoktur. Farkında olmadan boş kalori içmek kolaydır ve bu da kilo alımına neden olur.

%100 meyve suyu olsa bile meyve suyundan kaçının. Meyve suları, meyve bazına ve onun getirdiği vitamin ve minerallere sahip olsa da meyveden daha fazla şeker ve daha az lif içerir. Meyve suyu, meyvelere alternatif olarak tüketilmemelidir.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?