Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme iyi bir yaşam sürmek için en önemli konulardan biridir. Uzmanlarımızın verdiği sağlıklı beslenme önerileri ve pratik tavsiyelerini bu sayfadan okuyabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Gastrofizik: Yeni Yeme Bilimi

Gastronomi ve psiko-fizik kelimelerinden türetilmiş bir kelime olan gastrofizik, yeme eyleminin bu güne kadar pek de dikkat etmediğimiz yönlerine dikkat kesiliyor. Nörobilim uzmanları tarafından araştırılan bu konu insanların gerçek dünyada yeme davranışlarını araştırıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda yemeğin sadece tadının önemli olmadığı ortaya çıkmış durumdadır. Tabağınızın şekli, rengi hatta oturduğunuz sandalyenin rahatlığı bile yeme deneyiminizi etkiler. Kiminle yediğiniz, hangi duygularla yediğiniz ve arkada çalan müzik, yemek yediğiniz ortamın dekorasyonu yine etkileyen faktörler arasındadır. Yediğiniz besinle ilgili hatıralarınızın da bu faktörler arasında olduğunu biliyor musunuz?

Gelin gastrofizik bilimi ile 4 bilgiye birlikte göz atalım.

1)      Dilin tat haritası vardır: Önceki bilgilerimiz dilin belirli noktalarının tatlı, ekşi, acı ve tuzlu tatları anladığını belirtse de, bu gün birçok insanın dilinin birçok noktasında tat hücrelerinin farklı şekilde yer aldığı belirlenmiştir. Yani ortak bir dil tat haritası aslında yoktur. Ayrıca dilin bu tatları alan bölgeleri tat almanın toplamının çok azını belirler.

2)      Koklama düşündüğümüzden çok daha önemlidir: Burnumuzun tat almada ki rolü aslında ağız kadar önemlidir. Orthonazal tip koklama ile bir öğünün neye benzeyebileceğini anlarken, retronazal yol ile çiğnerken yiyeceklerin aromasını daha iyi hissederiz.

3)      Tabağın şekli ve rengi önemlidir: Bazı çalışmalar kırmızı tabakta yemek yendiğinde daha hızlı doyduğumuzu göstermektedir. Yine beyaz tabakla yemek yiyenler ile aynı yemeği siyah tabakta yiyenler kıyaslandığında beyaz tabak kullananların yiyeceği %15 daha aromalı bulduğu bildirilmiştir.

4)      Çıtırdayan gıdalar daha eğlenceli gelir, çünkü beyni stimüle eder: Canımız sıkıldığında elimizin cipse veya kuruyemişe gitmesi ya da küçük çocukların çıtırdayan gıdaları daha çok tercih etmelerinin sebebi budur. Aman dikkat, çıtırdayan gıdalarda durmak zordur ve birden çok fazla kalori almanıza sebep olabilir.

GASTROFİZİK NEDEN ÖNEMLİ?

İnsanların yeme davranışlarının hangi fiziki veya psikolojik faktörlere göre değiştiğinin belirlenmesi, yeme davranışlarını anlamak ve yönetmek açısından önemli. Böylelikle sağlıklı beslenmek veya diyet yapmak kolaylaşabilir ve obezite gibi birçok hastalığın önlenmesinde bizlere yardımcı olabilir.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?