Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme iyi bir yaşam sürmek için en önemli konulardan biridir. Uzmanlarımızın verdiği sağlıklı beslenme önerileri ve pratik tavsiyelerini bu sayfadan okuyabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Omega-3 Yönünden Zengin Yiyecekler

Sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarının beslenme düzenimizden geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Beslenme rutinimizde doğru oranda sağlıklı yağlar, karbonhidratlar ve proteinler bulundurarak vücudumuz ve beynimiz için sayısız fayda sağlamış oluruz. Sağlıklı yağlar vücudumuzun üretemediği, besinler yoluyla alınması gereken maddelerdir.


Hem hayvanlardan hem de bitkilerden karşılanabilirler. Sağlıklı yağlar arasında en önemlilerinden biri de Omega-3 yağıdır. Peki Omega-3 yağ asitleri nelerdir ve neden vücudumuz için bu kadar önemlidir?
Omega-3 hangi yaşa gelirsek gelelim vücuda takviye edilmesi gereken çoklu doymamış yağ asidi çeşitlerinden biridir. Aynı zamanda hücre zarının yapısını oluşturan fosfolipidlerin bileşenini oluşturmaktadır ki bu da vücut için büyük bir görevdir. Sinir sistemine, bağışıklık sistemine, kalp ve damar sağlığına birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Düzenli bir biçimde besinlerden alınan Omega-3 kaygı ve depresyon bulgularını azalttığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda göz sağlığını bozacak riskleri de ortadan kaldırmaktadır. Solunum yolu faaliyetlerini düzenleme, akciğer hastalıklarında iyileştirici özelliklere sahiptir. Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu riskini azaltır. Kadınların adet dönemi sancılarının şiddetini de azalttığı da bilinen yararlarından biridir.

Balık grubu en zengin Omega-3’e sahip besin grubudur; somon ve ton balığı başta gelirken, uskumru, sardalya ve morina balıklarında da bolca bulunmaktadır. Kuruyemişler içerisinde ceviz, keten ve chia tohumu; sebzeler içerisinde ise ıspanak, semizotu, lahana, soya fasulyesi bolca Omega-3 yağı içermektedir.

Et, balık ve sebze ürünlerinde bol bol bulunan Omega-3’ü dengeli almak vücut sağlığı için çok önemlidir. Kuru cilt, kuru ve cansız saç, çabuk kırılan tırnaklar, kuru göz, kronik yorgunluk gibi sorunlar vücudunuzda Omega-3 eksiği olduğunun belirtisi olabilir. Eczaneler üzerinden takviye gıda olarak da alabileceğiniz Omega-3 yağını öncelikle besinlerden elde etmeye çalışmak önemlidir. Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz, balık grubu, kuruyemişler ve yağ açısından zengin sebzeler sorunlarınızı çözmezse güvendiğiniz bir doktor eşliğinde takviye alabilirsiniz. Takviye alırken de beslen düzeninizi oluştururken de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bir çay kaşığı kadar Omega-3 yapı 45 kaloriye denk gelmektedir. Kilo yapabilme riski göz önüne alınarak besinler günlük porsiyonda dengeli bir şekilde bölünmelidir, eğer takviye alacaksanız kilo ile ilgili riskleri doktorunuza danışmalısınız. Aynı zamanda günde 3 gramdan fazla almak mide için zararlı olabilmektedir.

Vücudumuz için sağlıklı adım kararlar verirken daha fazla zarar vermemek adına diyetlerimizde kontrollü ve dengeli şekilde ilerlemek gerektiğini unutmamalıyız.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?