Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme iyi bir yaşam sürmek için en önemli konulardan biridir. Uzmanlarımızın verdiği sağlıklı beslenme önerileri ve pratik tavsiyelerini bu sayfadan okuyabilirsiniz.

Tam Zamanı: Sonbaharda Kışlık Konserve Hazırlama Önerileri

Sonbahar geldi çattı; kış hazırlıkları başlasın! Yeni mevsime hazırlanmak ve sebzeleri mevsimindeymiş gibi tüketebilmek için “Konserve nasıl yapılır?” sorusunun cevabını veriyoruz.

Eskiden sebze ve meyveleri sadece yetiştikleri mevsimlerde yiyebiliyorduk. Teknolojinin de geliştiği sebzeyi meyveyi mevsimde bulmaya başladık. Tabii mevsiminde tüketilmeyen sebze ve meyvelerde hormon ve sürekli çalışan bolluğu akıldan çıkarılmamalı. 


Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek yemek yemek tam olarak ve lezzetli yemek yemeyi sağlar. Ama kış ayları yazın yediğiniz yazın sebze ve meyveleri lezzetli bir şekilde tüketmek bunun yolu kesinlikle konserve yapmaktan yazın.  


Yiyeceğin mevsim tazeymiş gibi tüketmek için konserve yapmanın püf noktalarına beraber göz atmaya başlayalım.


Konserve Nedir? Konserve Nasıl Yapılır?


Konserve en genel tanımıyla meyve ya sebzelerin beslenmesi gerekli kaliteyi koruyarak muhafaza edecek şekline deniyor. Çeşitli yöntemler uygulayarak sebze ve meyveler için konserveler yapabilirsiniz. Peki, konserve yapmanın püf noktaları nelerdir? 


Konserve Nasıl Yapmanın Püf Noktaları


Mevsiminde yetişen sebze ve meyveleri beslenmek büyük miktar koruyarak tüketmeyi kimez? Bu bazen konserve yapmak gerekir dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar olduğunu söylemeliyiz. İşte, konserve yapmadan önce bilmeniz gereken detaylar:


 • Konserve yapımına başlamadan önce sebze ve meyve alışverişinde ekstra özenli olmalısınız. Diri ve taze ürünleri tercih çürük ve aşırı yumuşamış olanlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. 

 • Evde yeterli cam olup olmadığına dikkat edin. Sayı yetersiz ise tekrar tekrar. 

 • Kavanoz kapaklarına özellikle dikkat edin. Evde çok sayıda kapağınız olabilir; ama çok eski, paslanmış kapaklar sağlığınız için tehlike oluşturur. Bu nedenle ona yıl yeni kapaklar. 

 • Kapakların hijyenine ekstra dikkat edin. Doğru şekilde sterilize ölçüm emin olun. 

 • Sebze ya da meyveleri kavanozlara doldurduktan sonra kapaklarını iyice kapatıp ters çevirin. 

 • Ters çevirdikten sonra dışarıya akıtma ya da kapakta bombelenme gibi durumlarla karşılaşıyorsanız konserve tutmamıştır. O konserveyi tüketmeyin. 


Kavanoz Kapağı Temizliği Nasıl Olmalı?


Evde konserve yapımının olmazsa olmazı olan cam kavanozlar ve kapakları, sağlık içinde titiz bir temizlik ister. Yapılması gereken temel temizlik işleri vardır. 

Mesela içinde bakteriler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu kavanoz cam kavanozları ve kapaklarını yaklaşık 15-20 dk boyunca kaynatmanızı öneririz. 


Ayrıca Clostridium Botulinum adlı bakteri, ev konservelerinin baş düşmanı olarak bilinir. Bu bakterinin konservede üremesi durumunda kapakta bombeleşme oluşur. Önceden de belirttiğimiz gibi konserveleri tüketmeden önce kontrol edin ve kapakta boşaltmak istediğiniz ve konserveyi asla tüketmeyin. 


Malzemeler Konserve İçin Nasıl Hazırlanmalı?


Konserve yaptığınız sebze ya da meyveye göre konserve hazırlığı da farklı olur. Bazı sebzeler haşlandıktan sonra kavanoza haline getirilip kaynatıldıktan sonra kavanoza koyulur.


Yardımcı olmak adına bazı yiyeceklerin konserve yapım tekniklerini sizinle paylaşmak istiyoruz:


Bamya ya da Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?


Bamya ya da fasulye konservesi yapmak için;


 • Sebzeleri güzelce ayıklayın. 

 • Kabuğu soyulmuş küp küp küplerle pişirip kavanozlara doldurun. 

 • Boş kalan kısımlara da sıcak su ekledikten sonra kavanozu ters çevirip dizin. 


Domates Konservesi Nasıl Yapılır?


Domates konservesinde;


 • Domatesleri kabuğuyla küp küp kesin ve pişirmeye başlayın. 

 • Bir yap kaynattıktan sonra blenderdan geçirip püre gelir. 

 • Sonra tekrar tekrar tuzunu atıp güzelce kaynatın ve sıcakken kavanozlara doldurup ters çevirin. 


Konserve Kontrolü Nasıl Yapılır? h2 


Konserve yaptıktan sonra ona 1-2 gün kontrol süresi tanıyın. Konservenizi yaptıktan 1-2 gün sonra kapağını açmakta zorlanıyorsanız, çökmüş, yani demektir. Kapağını açacağınız konserveyi 1-2 gün içinde tüketin ya da buzdolabı poşetine koyup buzluğa davet ediyorum. 


Konserve süresi önemli bir konudur. Çünkü konservenizi erken açtığınız takdirde tadı bozulabilir.


Mevsimi olmayan sebzeleri, mevsimindeki besin içerik ve lezzetiyle tüketmek için tüm bu inceliklere dikkat edip konservelerinizi hazırlayabilirsiniz!

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?