Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

2019 Beslenme Trendlerine Hazırlanın

Beslenmenin her ne kadar trendi olmasa da, bilimsel gelişmeler ve gezegenin ulaştığı durum sebebi ile beslenme tarzımızda değişiklikler yapmamız zorunlu hale gelebilir. İşte 2019’da daha çok gündeme gelecek beslenme trendleri: 

  • 01.12.2018
İyi Yaşa

1)    Vegan Beslenme ve Vejetaryen Beslenme: Dünya’nın çevresel koşullar sebebi ile gördüğü zararla, gelecek nesillerin de beslenmesini sağlayabilmek adına başlayan bu akım, bütün Dünya’da yaygınlaşmaya başladı. Hindistan’da dini nedenler ile vejetaryen sayısı çok iken günümüzde Amerika’da da akım halini almaya başlamıştır. Küresel ısınmaya engel olmak amacıyla veya hayvan hakları ve diğer etik sebepler ile çok kişi bu beslenme akımını takip etmeye başlayacak.

2)    Sürdürülebilir Beslenme ve Tarım: Tarım ve hayvancılık alanlarının yanlış kullanım sebebiyle hızla azalması ve iklimsel değişiklikler; bilim adamlarını bu yönde araştırma yapmaya zorlarken, bir yandan da çevreci kişiler sürdürülebilir beslenmeden daha sıklıkla bahsediyor olacaklar.

3)    Mantarlı içecekler: Mantar, yemeklerde kullanımı geniş yer alan bir yiyecek olup artık sadece yiyeceklerde değil içeceklerde de kullanılmaya başlanacak.

4)    Daha değişik bitki çayları/yenilebilir çiçekler: Lavanta, aynı sefa gibi çok da içmeye alışkın olmadığımız bitki çayları fincanlarımızda daha sık yer almaya başlayacak. Ayrıca yenilebilir çiçekler salatalara eklenmeye başlayabilir.

5)    Alkolsüz eğlenceler: Sağlıklı yaşamın yükselen trend olması sebebi ile 2019’da alkolsüz de eğlenilebilir mottosuyla Amerika’da başlayan trend ülkemizde de kendini göstermeye başlayacak.

 

ÖNERİLER:

·        Bilimin, bir yiyeceğin sağlıklı olduğunu ve sağlıklı olan dozunu belirleyebilmesi yıllarını alır. Bu nedenle de her akıma aldanmayın. Bir süre beklemekte, gözlemlemekte fayda vardır.

·        Vejetaryen olmayı planlıyorsanız; balık, süt ürünleri ve yumurtayı düzenli tüketmeye özen gösterin. Senelik sağlık kontrollerinizde kan demir düzeyi ve ferritin (demir deposu) seviyelerinizi ölçtürmeyi unutmayın.

·        Vegan olmayı planlıyorsanız; yeterli proteini bitkisel besinlerden nasıl sağlayabileceğinize yönelik bilgi almak için bir diyetisyenden yardım alın. Ayrıca senelik sağlık kontrollerinizde demir, ferritin ve B12 vitamini seviyelerinizi ölçtürmeyi ihmal etmeyin.

·        Sürdürülebilir beslenme, tüm Dünya’nın geleceği için çok önemli. Bilgi edinmeye çalışın ve gıda israfından kaçının.

·        Alkol tüketiyorsanız, kadınlar için günde 1 birim erkekler için günde 2 birimin maksimum dozlar olduğunu unutmayın. 1 birim alkol yaklaşık 1 kadeh şarap veya 1 tek ağır alkollü içeceğe denk gelmektedir. 

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?