Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

2020'de En Çok Konuşulacak Beslenme Trendleri

Sağlıklı beslenmenin trendi olmasa da, küreselleşmenin getirdiği etki ile her yeni yılda bu senenin gözde besin ve beslenme stillerini konuşur olduk. 2020’de en çok gündeme gelecek beslenme konuları şunlar olacak.

Buğday ununa alternatif unlar konuşulmaya devam edecek: Hindistan cevizi unu, badem unu, Kaju unu, kinoa unu derken 2020’de çeşit sayısı artacak gibi gözüküyor.

Batı Afrika Mutfağı: Amerika’da giderek popüler olmaya başlayan Batı Afrika mutfağı bizde de giderek daha çok konuşulmaya başlayacak. Domates, Şili biberi ve soğanın oldukça yoğun kullanıldığı bu mutfakta yer fıstığı, zencefil ve lemongrassta sıklıkla yer alıyor.

Sağlıklı, tek kişilik paket yemek çeşitlerinde artış: 2019’da ülkemizde de bulgur pilavı, makarna, haşlanmış nohut ve sıvı çorbalar olarak çeşitleri artmaya başlayan sağlıklı paket yiyeceklerin çeşitleri artmaya başlayacak. Özellikle tek kişi için paketlenmiş kahvaltı ve akşam yemekleri çeşitlerine marketlerde daha sık rastlayabiliriz.

Bitkisel beslenme önem kazanacak: Giderek yükselen bir trend haline gelen vejetaryenlik ve veganlığı da sıkça konuşuyor olacağız. Bunlara dair ürünlere marketlerde daha sık rastlayacak ve sosyal medyada bolca tarif görmeye devam edeceğiz.

Çocuklara organik/sağlıklı üretim seçenekler: Genelde sağlıksız olduğundan şüphelendiğimiz ancak çocukların çok sevdiği makarna, balık kroket veya tavuk kroket gibi yiyeceklerin iyi koşullarda üretilmiş, daha sağlıklı versiyonları ile karşılaşacağız. Bitkisel bazlı etler konuşulacak: Bezelye proteininden üretilmiş köfte ve biftekler yurtdışında raflarda yerini almaya başladı. 2020’nin ilk günlerinde olmasa da ilerleyen günlerinde marketlerde bu ürünlere rastlayabiliriz.

Alkollü içecek tüketimi azalacak: Sağlıklı yaşamın giderek daha büyük bir akım haline gelmesi, partilerde alkolsüz içeceklerin daha sıklıkla tercih edilmesine yol açacak.

Probiyotikler ve bağırsak sağlığı gündem olmaya devam edecek: Kefir, probiyotik yoğurtlar, fermante ürünler gündemimizde olmaya devam edecek. Ayrıca bu sene yararlı bakteriler olan probiyotiklerin besin kaynakları olan prebiyotik liflerden de daha sık bahsediyor olacağız.

Sürdürülebilir tarım ve hayvancılık konuşulacak: Konvensiyonel tarım ve hayvancılığın Dünya’ya verdiği zarar ve küresel ısınma üzerindeki olumsuz etkisi yüzünden onarıcı tarım, sürdürülebilir tarım, döngüsel tarım gibi tanımları daha sık duyuyor olacağız.

Glutensiz akımı devam edecek: Sağlıklı kişiler için çok gerekli olmayan bir beslenme stili olan glütensiz beslenme son yıllarda giderek popüler olmaya başladı. İsmini bu yılda sıkça duymaya devam edeceğiz. Glutensiz beslenmeye çalışanlar için bir dip not: Birçok paket glütensiz gıda, lezzet amacıyla yüksek miktarda şeker, nişasta veya yağ içeriyor, etiket kontrolü yapmayı unutmayın.

Notropics kelimesi ile karşılaşabiliriz: Notropics besin öğeleri bilişsel performansı arttırmada ve hafızayı güçlendirmede etkili. Besin desteği formunda karşımıza çıkabilecekleri gibi yiyecekler olarak da somon, ceviz, zedeçal, yaban mersini bu sene de gündemimizde kalacak.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?