Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Bacak Sağlığımız

Onlarla yürüyoruz, koşuyoruz, dans ediyoruz, zıplıyoruz; her şeyden önemlisi ayakta durabiliyoruz! Evet bacaklarımız, pek de kıymetini bilmediğimiz bacaklarımız! Tüm üst vücudumuzu taşıyan; bedenimizin ağırlığını yüklenen, bize yön veren bacaklarımıza gerektiği özeni gösterebiliyor muyuz; onları gerektiği gibi çalıştırabiliyor, kuvvetlenmesini sağlayabiliyor muyuz?

Bacak Sağlığımız

Bir ömür boyu aynı vücutla yaşamamıza, bize hizmet etmesine rağmen; onun pek de farkında olmadan yaşıyoruz! Ta ki; hayatımızı, hareket kabiliyetimizi etkileyecek bir hastalık, bir sağlık problemi yaşayana kadar! Zaten o hastalık da bizim bunun farkına varmamız için geliyor; aslında bize “ilaç” olmaya geliyor. Biz, o hastalığın neden geldiğini anladığımız anda da yok olup gidiyor!İşte bacak sağlığımız da böyle bir konu! En basitinden en kompleksine doğru baktığımızda; ağrı, burkulma, çatlak, kırık, uyuşma, yangı, omurilik yaralanması, spinal kas atrofisi, amiyotrofik laterak skleroz (ALS), multipl skleroz (MS), felç gibi hareket yeteneğimizi kısıtlayan tüm rahatsızlıklarla bacaklarımızın ve onları sağlıklı tutmanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz!
Yapılan yeni çalışmalar; bacak hareketlerinin beyin sağlığı için çok önemli olduğunu göstermektedir. Frontiers in Neuroscience’ta yayımlanan yeni bir çalışmada, bacak kası egzersizlerinin, beynin yeni sinir hücreleri üretmesine yardımcı olduğu belirtilmiş. Farelerde yapılan bir deneye göre; hareket kısıtlaması olan farelerin nöral kök hücre sayısının herhangi bir fiziksel kısıtlaması olmayan farelere göre %70 oranında daha az olduğu görülmüş. Araştırma; bacakların, özellikle de ağırlık kaldırma egzersizlerinde beyin ve sinir sistemi için gerekli olan sağlıklı nöral hücrelerin üretimi için beyne sinyaller gönderdiğini ortaya koymaktadır.
Hayatımızda egzersizi azalttığımız ya da hiç yapmadığımız zaman; vücudun özellikle stresle baş etmede rol oynayan yeni sinir hücrelerini üretmesi zorlaşıyor. Aynı zamanda hareketsizlik vücuttaki oksijen miktarını azaltarak anaerobik bir ortam yaratıp, metabolizmanın da değişmesine neden olmaktadır! İşte tüm bu nedenlerden ötürü, fiziksel aktiviteyi hayatımızın en önemli yerine koyarak, vücudumuza gereken önemi verebiliriz! Bizimle bir ömür boyu beraber olacak bu bedeni sağlıkla, sürdürülebilir bir şekilde korumak istiyorsak; DANS ET, YÜRÜYÜŞ YAP; ama ne yaparsan yap HAREKET ET!

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?