Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Baharın En Popüler 6 Diyeti

Her sene yeni bir besinin veya yeni bir diyetin moda olduğu son günlerde baştan bu yana popülerliğini yitirmeyen ve bilimsel çalışmalarında desteklediği iki diyet var. Neler mi? Akdeniz diyeti ve DASH Diyeti. Bir de literatürümüze yeni giren birkaç diyet sistemi de dikkat çekmeyi başarıyor. 2018 yılında da popülerliğini yitirmeyen diyetler arasında yerlerini olan bu iki diyetin ve diğer bu senenin ünlülerinin özelliklerine bakacak olursak;

DASH DİYETİ: Özellikle hipertansiyonu kontrol altına almak adına oluşturulan bu diyet taze meyvelerden, sebzelerden, yağsız protein ürünlerinden ve düşük yağlı süt ürünlerinden oluşuyor. Beslenme programında tuz içeren besinlerden, şekerli yiyecekler ve içeceklerden ve tam yağlı süt ürünlerinden kaçınılması öneriliyor.


AKDENİZ DİYETİ: Akdeniz insanının sağlıklı ve uzun yaşamı dikkat çekiyor. Bunu araştıran bilim adamları ise Akdeniz diyetinin yararlarını onaylıyor. Akdeniz Diyeti; meyve, sebze, balık, kuruyemiş ve zeytinyağından zengin bir beslenme örüntüsü oluşturuyor.


FLEKSİTERİYAN DİYETİ: İnsanları vejetaryenliğe çekmeye çalışan bu diyet programı; et ürünleri azaltmayı öneriyor.


MİND DİYETİ: DASH ve Akdeniz Diyeti’nin bir karışımı olan bu diyet, özellikle Alzheimer hastalığından korunmayı amaçlıyor. Beyin için 10 yararlı besin olan; yeşil lifli sebzeleri, diğer tüm sebzeleri, kuruyemişleri, kırmızı küçük meyveleri, tam tahıllı ürünleri, balığı, tavuğu, zeytinyağı ve şarabı öneriyor. Beş gruptan ise uzak durmayı hedefliyor. Bunlar; kırmızı et, tereyağı, margarin, peynir, tatlılar ve kızartılmış besinler.


TLC DİYETİ: Yüksek kolesterolden uzak durmayı amaçlayan bu diyet, kişilere yağı azaltmayı ve daha fazla lifli besin tüketmeyi salık veriyor.


VOLUMETRİK DİYET: Besinlerin enerji içeriğine dikkat etmeyi öneren bu diyet, küçük besinlerin hacminin azlığına kanıp kalori içeriğini gözden kaçırmamamız gerektiğini gözler önüne seriyor. Yüksek kalori içerikli besinlerin küçük hacimlere sahip olabileceğini atlamamak üzerine kurulu mantığı ile çok yemeyi sevenlere hitap ediyor.

Bu diyetlerin ortak özelliklerini toparlarsak;

Günlük taze ve mevsiminde sebze tüketmek;

Günlük taze meyve tüketmek,

Yağlı etlerden uzak durmak,

Süt ürünlerinin düşük yağlı olanlarını tercih etmek ve

Kırmızı et tüketiminin sınırlandırılması

Gerçeğine ulaşıyoruz.

Haydi bu bahardan itibaren siz de sağlıklı beslenmeye bir adım atın.