Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Beyninizi Beslenmenin Yolları

İnsan yaşam süresinin arttığı bir toplumda bir yandan da pandemi ile savaşan yorgun beyninizi beslenmenin yolları için beyin besleyen besinler listemize bir göz atın. 

Yumurta: İçerdiği kolin, beynimiz için önemli rol oynayan bir madde olan asetilkolinin yapımında temel rol oynar. Aynı zamanda lutein ve zeaksantin antioksidanlarından da zengindir. Sarısı vitaminlerden zengindir. Beyazı ise% 100 protein içermekle birlikte bu protein anne sütündeki kadar değerlidir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Magnezyumdan zengindirler. Düzenli magnezyum alımının migren ataklarını bildirdiği bilinmektedir. Migren atakları azaldığında odaklanma ve hız artar.

Kuruyemişler: Selenyumdan zengin olan kuruyemişler, düzenli tüketildiklerinde meşgul ve dikkat kapasitesini arttırmaya yardımcıdırlar.

Kırmızı üzüm: Lutein ve zeaksantin deposu olan kırmızı üzüm beyin bilmediğimde. Kivi, ıspanak, taze sıkılmış portakal suyu da bu maddelerden zengin diğer besinlerdir.

Yağlı balıklar: Omega-3 yağ asitlerinin bilişsel fonksiyonlar için önemi bilinmektedir. Omega-3 yetersizliğinde ve Alzheimer riskinin arttığı biliniyor. Yağlı balıklar omega-3'ün en zengin kaynağı. Ancak kızartılmadan tüketilmeleri gerekiyor. Haftada 2-3 varsayılan ızgara veya fırında balık tüketmek omega-3 karmaşık zengin beslenmemizi sağlıyor.

Tam tahıllı ürünler: Düşük glisemik indeksleri sebebi ile kan şekeri dengesini daha uzun süre sağlanabilir tam tahıllı ürünler, beyaz un, beyaz şeker gibi yüksek glisemik indeksli besinlere göre dikkat süresinin daha uzun olmasını sağlıyor.

Kefir: Bağırsaklarımızdaki dost bakterilerin cezbedan kefir, beyin-bağırsakta ekseninde düşüyor. Beyin-bağırsak iletişimin bozulduğu bölüm beyin sisi, yorulma olaylarla seyreden durum ortaya çıkabiliyor. Bağırsağın ikinci beynimiz olduğu ise kanıtlanmış durumda.

ZİHİN DİYETİ İLE ALZHEİMERDAN KORUNUN

                Dünya'daki insanların yaş ortalaması arttıkça geriatri bilimi önem kazanmaya başladı ve talep, Alzheimer gibi hastalıkların adını da daha duymaya başladık. İşte MIND diyeti, yurtdışında yüksek, Alzheimer hastalığına yakalanma azaltan bir beslenme modeli. Peki MIND diyetinde neler var?

                MIND Diyeti, Dünya'nın en sağlıklı kabul edilen beslenme tarzı olan Akdeniz Diyeti'nden esinlenerek ortaya çıkarıldı. Bu gibi birçok ortak noktaya sahipler.

Kırmızı etinin tüketiminin azaltılması: Kırmızı etin tüketiminin nedenleria davetiye çıkardığı biliniyor. Bu ciddi beyin sağlığı için değil. Özellikle işlenmiş kırmızı et ürünleri olan sosis, salam gibi nitrat içeren ürünlerden uzak durulması gerekiyor.

Omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenme: Omega-3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonlarını desteklediğini biliyoruz. Bu nedenle omega-3'den zengin beslenmenin Alzheimer'e karşı koruma düşünülüyor. Omega-3 yağ asitlerinden zengin besinlerin başında balık geliyor. Bitkisel omega-3 kaynakları ise bu kadar. Kuruyemişler ve yeşil yapraklı sebzeler bir miktar omega-3 yağ asidi içerir.

Taze sebze ve meyve tüketiminin arttırılması:

Yaşlandıkça vücudumuzdaki serbest radikal miktarı artıyor. Serbest radikallerin fazla olması beyin sağlığı için zararlı. Bu yüzden MIND diyetinde bol taze sebze ve meyve tüketilmesi öneriliyor. Bunun sebebi, taze sebze ve meyvelerin serbest radikaller vücudumuzdan uzaklaştıran antioksidanları içermeyen.

Sebze ve meyvelerin mevsiminde olanlarının tercih edilmesi:

Mevsiminde sebze ve meyvenin; vitamin, mineral ve antioksidan daha yüksektir. Bu süre onu sebze ve meyveyi kendi mevsiminde tüketmek önem taşır.

Yeterli D vitamini: D vitamininin birçok önemli işlevi olmasının yanı sıra, sinir sistemi için önemli olduğunu biliyoruz. Yiyeceklerle günlük D vitamini gereksinmemizi karşılamamız pek de mümkün değil. Bu gerekli olabilir ise kışın gerekli ise D vitamini takviyesi yapmamız gerekiyor.

Doymuş yağ tüketiminin azaltılması: Doymuş yağların tüketilmesi de Alzheimer arttırabilir. Bu böylelikle tereyağı, iç yağı, kuyruk yağı gibi yağ çeşitlerinden uzak durmakta fayda var. Zeytinyağı, fındık yağı gibi sağlıklı yağlar tercih edilmeli, beslenme kavrulmamış kuruyemiş ve eğer tercih ediliyor ise avokado gibi sağlıklı yağlar içeren besinlerden zenginleştirilmelidir.

Kullanımın tüketiminin azaltılması: İşlenmiş paket ürünlerin içerdiği katkı maddeleri nedeniyle beslenmemizde almaması veya minimum yer almasında fayda var. 

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?