Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bu Yaz Zayıflamanın Kuralları Değişiyor!

Her ilkbaharda yaz tatili için hazırlanmak ve diyet yapmak modaydı. Bu ilkbahar ise bildiğimiz her şey bir anda değişti. İlkbaharın neredeyse hepsini evde ve bilinmezlikle geçirince de zayıflamak telaşı bir yana alınan kilolar gündem oldu.

Yeni yeni normalleşmeye adım attığımız bu günlerde ise insanlar telaş içerisinde zayıflamaya çalışıyor. Oysa maraton koştuğumuz ve daha her şeyin düzelmediği bu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak hala çok önemli. Bu nedenle de önceden bildiğimiz zayıflama kuralları bu yaz değişti.

Peki hem bağışıklığımızı güçlü tutmak hem kilo vermek mümkün mü?

·         ÇEŞİTLİ BESLENİN: Tek besin türü içeren diyetler yerine çeşitli besin grupları içeren beslenme programları uygulayın.

·         BOL SU TÜKETİN: Zayıflamanın değişmez tek kuralı her dönem için bol su içmek. Günde 2-2.5 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

·         KALORİ SINIRLARINA DİKKAT EDİN: Kadınlar için 1200, erkekler için 1500 kalorinin altındaki diyetler bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Şok diyetlerden kaçının.

·         DİYETİNİZİ PROBİYOTİK İLE DESTEKLEYİN: Probiyotik yoğurtlar, kefir ve probiyotik tabletler ile bağışıklığınızı destekleyerek diyetinize devam edebilirsiniz.

·         GÜNDE 5 PORSİYON SEBZE VE MEYVE TÜKETİN: Zayıflama diyetlerinde meyveleri çok bol kullanamadığınızda çiğ sebzeler vitamin ve lif ihtiyacınızı karşılamak için en sağlıklı seçenekler olacaktır.

·         ORTA YOĞUNLUKLU SPOR YAPIN: Yüksek yoğunluklu sporların kortizol seviyesini arttırdığı ve özellikle alışkın olmayan kişilerde ilk iki hafta solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkardığı biliniyor. Evde kaldığınız sürede çok egzersiz yapmadıysanız birden yüklenmeyin ve orta yoğunluklu egzersizler yaparak başlayın.

·         PROTEİNİ İHMAL ETMEYİN: Proteinli öğünler sadece metabolizmayı hızlandırmak ile kalmaz aynı zamanda protein vücutta yapım ve onarımda kullanıldığı için bağışıklık sistemi için de önem taşırlar. Her öğününüzde süt veya süt ürünleri, peynir, et, tavuk, balık gibi bir protein kaynağı az miktarda da olsa yer alsın.

·         KATI YAĞ YERİNE SIVI YAĞLAR: Dünya Sağlık Örgütü, salgın sürecinde doymuş yağ tüketiminin azaltılmasını öneriyor. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı dâhil katı yağlar yerine zeytinyağı, balık, avokado gibi sağlıklı yağları tercih etmeye çalışın.

·         AYDA MAKSİMUM 5 kg KAYBETMEYİ HEDEFLEYİN: Hızlı kilo kayıplarının bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği biliniyor. Bu nedenle haftada 0.5-1.5 kg arasında kilo kaybetmeyi hedefleyerek ilerleyin.

·         SIFIR BEDEN OLMAK OUT: Beden Kitle İndeksi 18.5’un altında olanların enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olduğu biliniyor. Bu nedenle sıfır beden olmak yerine sağlıklı vücut ağırlığı hedeflenmeli.

·         OBEZ OLMAK OUT: Obez kişilerin enfeksiyonları daha uzun sürede ve daha zorlu atlattığı ve enfeksiyonlara yakalanma risklerinin de daha yüksek olduğu bilimsel bir gerçek. Bu nedenle fazla kilolarınızdan şikâyetçi iseniz şok diyetlerden kaçınarak zayıflamak durumunda olduğunuzu unutmayın. 

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?