Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bütçe Dostu Sağlıklı Beslenme Önerileri

Son günlerde pandemi için ekonomik dar boğazdan kelimesi kelimesine sağlıklı beslenmesi de mümkün. Sağlıklı beslenme tarihinde pahalı olmak zorunda değil. Bütçe dostu sağlıklı beslenme önerileri için yazımıza göz atın.

Yumurta: Anne sütünden sonra en kıymetli protein ve besin kaynağı olan yumurta, beslenmemizde hayvansal proteinler yerine tüketilebilir. Daha az tüketildiği evlerde; yumurta beslenmede daha sık yer alabilir. Yumurta; Kahvaltıda tüketilebileceği gibi öğle veya yemeklerinde sebzeli omlet, menemen veya çılbır + yoğurt olarak tercih edilebilir. Yine fırında pişirilecek yemekde veya çorbalarda yemek bu yemeklerin besinlerin zenginleşmesi sağlanabilir.

Kurubaklagiller: Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi kurubaklagiller bitkisel proteinden oldukça zengindir. Aynı zamanda kaliteli karbonhidrat ve vitaminde içerirler. Kurubaklagil çorbaları yapılabileceği gibi, az miktarda et veya kıyma eklenmiş kurubaklagil yemekleri de besin değeri açısından kıymetlidir. Bunun dışında piyaz olarak hazırlanacak kurubaklagiller de sofrayı lif yönünden zenginleştirir ve protein içeriğini yükseltir.

Bulgur: Bulgur temel olarak bir protein kaynağı olmasa da, içerdiği bazı aminoasitler ile kurubaklagillerin protein eksikliğini kapatıyor. Mutfağımıza has bulguru, kurubaklagillerin yanında pilav olarak tüketebileceğimiz gibi, çorbalara veya dolmalara ilave etmemiz de mümkün.

Kefir: Bağırsak sağlığımız için çok önemli olan kefiri evde de mayalamak mümkün. Günde 1 bardak kefir, hem bağırsağımızdaki dost bakteri sayısını arttırmaya yardımcı hem de iyi bir kalsiyum kaynağı.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Demir ve folik asitten zengin bu sebzeler ile yemekler, salatalar, çorbalar hazırlamak mümkün. Koyu yeşil yapraklı sebzeleri az miktarda kıyma veya etle pişirmek, sebzenin içindeki demirden de daha fazla faydalanmak anlamına geliyor.

Mevsim balıkları: Sezonda daha çok avlanan balıkların dönem fiyatları daha düşük oluyor. Bu nedenle de haftada 1-2 kez özellikle kış aylarında tüketmek kolaylaşıyor. Balık, kaliteli protein ve omega-3 kaynağı. Bunun dışında A vitamininden zengin ve kılçıkları ile tüketildiğinde kalsiyum minerali de almamızı sağlıyor. Balıktan maksimum fayda sağlamak için ızgarada veya fırında tüketmek pişirmek önemli. Yağda kızartılmış balığın, omega-3 içeriği ciddi anlamda azalıyor.

Tam tahıllı ürünleri tercih etmek: Tam tahıllı ürünlerle rafine tahıl ürünleri arasındaki fiyat farkı üretim çoğalınca biraz daha azaldı. Aynı miktarda tahıl ürünü tükettiğinizde; daha fazla lif ve vitamin, mineral aldığınız düşünülürse bu ürünleri tercih etmek daha mantıklı hale geldi. Tam tahıl integral makarnalar piyasada yaygın hale gelmiş durumda. Bu makarnaların B vitamini içeriği daha yüksek. Yalnız mümkün olduğu kadar makarnanın suyunu dökmemek gerekiyor. Daha uzun süre tokluk sağlasın istiyorsanız kısa sürede pişirip biraz diri kalmasını sağlamanız gerekiyor.

BÜTÇE DOSTU ÖRNEK MENÜLER:

MENÜ -1:

KAHVALTI:

1-2 dilim peynir

5-10 zeytin

1-2 dilim tam tahıllı ekmek

Bol söğüş sebze

ÖĞLE:

6-8 yemek kaşığı kurubaklagil yemeği

2-4 yemek kaşığı bulgur pilavı

1 kase cacık

ARA:

3 adet tam ceviz

AKŞAM:

2 yumurtalı menemen veya çılbır

1-2 dilim tam tahıllı ekmek

1 kase yoğurt veya 1 bardak ayran

ARA:

1-2 porsiyon meyve

MENÜ-2:

KAHVALTI:

1 adet peynirli yağsız tost veya sandviç

1 haşlanmış yumurta

Söğüş sebze / yeşillik

ÖĞLE:

2 kepçe kıymalı tarhana / şehriye / mercimek çorbası

4-6 yemek kaşığı koyu yeşil yapraklı sebze yemeği

1-2 dilim tam tahıllı ekmek

1 kase yoğurt veya cacık

ARA: 1 porsiyon meyve

AKŞAM:

1 porsiyon peynirli veya yoğurtlu veya kıymalı tam tahıllı makarna

Havuç / turp / mor lahana salatası

ARA:

10-15 fındık veya badem

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?