Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Daha Sade Bir Yaşam İçin İpuçları

Hepimizin hayatın karmaşıklığından şikâyet ettiği ve daha sade bir yaşam tarzının hayalini kurduğu bir dönemi olmuştur. Günlük hayatımızda atacağımız küçük birkaç adım ile kendi dünyamız içerisinde sadeleşebilir ve hayatımızı daha verimli hale getirebiliriz. Buradaki kilit nokta ise, sade, başka bir deyişle daha az komplike bir hayatın sizin için ne anlama geldiğine karar vermek ve ne istediğinizi seçmenizdir. Gözünüzü kapatıp mükemmel bir gün hayal ettiğinizde gözünüzde neler canlanıyor? Eğer hayal ettiğiniz basit ancak verimli bir gün ise, bu yazımızda sizlerle bu düzenin anahtar 4 sırrını paylaşıyoruz.

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Gerçek şu ki, ortalama bir gün oldukça basit, ancak biz bunu karmaşık hale getirmekte ısrar ediyoruz. Sade bir mentaliteyle oluşturulacak yaşamın avantajları anımsanamayacak kadar çok olabilir. Kendinize, işinize ve ailenize ayıracağınız süreyi artırabilmeniz tamamen sizde başlar ve yaşam kalitenizi doğrudan etkiler. Zamanınızı ve ilginizi hak etmeyen konularda fazlasıyla fiziksel ve zihinsel enerji harcamanız, yoğun tempolu hayatınızın üzerinizde biraz daha yük olmasına sebep olacaktır. Küçük adımlarla başlayacak değişiklikler ilerleme kaydettiğinizde hayatınızda inanamayacağınız kolaylıklar sağlayabilir.

1. Şimdiye odaklanın!

Sık sık duyduğunuz bu cümlenin uygulaması gerçekte o kadar da kolay olmayabilir. Eğer bu cümleyle karşılaştıysanız geçmişi bir yük olarak sırtınızda taşımanın size hiçbir faydası olmayacağını da biliyorsunuz demektir. Anda kalmak için derin nefesler almak, dikkatinizi dağıtan ya da ruh halinizi bozan durum içinden çıkmak için bir numaralı anahtarınız olacaktır. Yaşanılanlardan pişman olmak sadece kendinize yaratacağınız bir yüktür. Bulunduğunuz konuma gelmek için ne kadar çalıştığınızı ve emek sarf ettiğinizi unutmayın.

2. Sadece önemli noktalara odaklanın!

Şu anın içerisinde de bir önem sıralaması yapın. Sizin için en önemli olanın önce kendiniz olduğunu unutmayın. Diğer geri kalan her şey için elinizden gelen en iyi eforu sarf edin. Zamanınızı boşa harcamamak için elinizden geldiğince planlı ilerleyin.

3. Meşgul olmaya değil üretmeye odaklanın!

Sadece elinizdeki işleri bitirmeye ve günü kapatmaya odaklanmayın. İşlerinizi hallettikten sonra ya da günlük işleriniz içerisinde üretken olmaya çalışın. Üreteceğiniz şey sizi sadece mutlu etmeye de yarayabilir, kendinize yeni bir kariyer fırsatı oluşturmanıza da yarayabilir. Sonuca odaklanın, sonuç yolda geçirilen zamandan daha önemlidir.

4. İnsanların sizin için ne düşündüğünü umursamayın!

Başkalarının ne düşüneceğinden ya da olabileceklerden korktuğunuz için güvenli ve kolay seçimler yapmayın. Eğer yaparsan sonuçlarının istediğin gibi olmayacağını kabul etmelisiniz. Başkaları sizi fikir ve hayallerinizin çok büyük olduğuna ikna etmesine izin vermeyin. Sizinle ilgili her şeyin değerini yalnızca siz belirleyebilirsiniz. Sadeleşirken yapmanız gereken en önemli şey kendi fikirlerinizle baş başa kalmanız ve başkalarının fikirlerini önemsememeniz olacaktır.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?