Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Dışarıda Kolayca Yapabileceğimiz En Basit Fiziksel Aktiviteler

Yaz geldi, havalar ısındı. Gidebilenler için deniz yolları göründü. Büyük şehirlerde dehavuzlar büyük bir kurtarıcı… Mayolar, bikiniler denenmeye başladıkça evdeki geçenseneden kalanların, ya dar gelmeye başlamış olduğunu görebiliyoruz ya da yenialacaklarımızda bir de bakmışız beden atlamışız!…

Tüm yazılarımda dile getirmeye çalıştığım gibi, “işleyen demir paslanmaz” sloganındanyola çıkarak vücudumuz da en küçük hareketlere bile aç. Asıl önemlisi, vücudumuz okadar “muhteşem” ki ona iyi gelebilecek küçücük bir hareketle ya da onun için yararlı biryiyecekle “1’e 10” vermeye hazır! Biz yeter ki onun istediği o küçücük “1” i verelim!

Yazın güzelliği, fiziksel aktivite anlamında da bizi spor salonlarına bağlı kalmadan en basityürüyüşleri bile kolayca yapabiliyor olmamızdan geliyor. Gelin beraber, üç hafta içinde oatladığımız bedenleri geriye döndürelim; evdeki mayolarımızla mutlu mesut geçinebilelim.

Dışarıda kolayca yapabileceğimiz en basit fiziksel aktiviteler:

  • Yürüyüş (En az yarım saat orta tempoda. Tüm vücudumuzun çalıştığını hissederek, üstbedeni de kollarla beraber sağa sola doğru döndürerek).
  • Koşu (Doğru zamanda, doğru kıyafetlerle, doğru ayakkabı seçimiyle orta tempoda.Önceki yazılarımda koşuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz).
  • Bisiklete Binmek (Özellikle bacak, kalça ve basen sağlığı ve güzelliği için birebir)
  • Paten kaymak (Başta oldukça zor görünen bu spor, özellikle bacak, kalça ve basensağlığı ve güzelliği için birebir)
  • İp atlamak (Bizi çocukluğumuza götürecek en güzel sporlardan biri belki de! Ozamanların rahatlığını, güzelliğini ve enerjisini bize taşımak; bununla beraber beden sağlığımız için harika bir seçim. Yine bu çalışma da bacaklar, kalça ve basen sağlığı ve güzelliği için birebir! Yaklaşık yarım saat yukarıdaki kardiyo çalışmalarının bir tanesinin ardından şu basit dört egzersizle bacak ve basen bölgemiz başta olmak üzere tüm vücudumuzu kuvvetlendirebilir ve istediğimiz şekle sokabiliriz!

1. Squat (Dizlerin üzerine ağırlık vermeden, tüm vücut ağırlığını arkaya doğruyerçekimine vererek çalışılması gerekmektedir) 20 tekrar2. Lunge (Bir ayak önde diğeri arkada vücudu öne vermeden arkadaki bacağın iyicegerilmesi sağlanmalıdır) 20 tekrar3. Wall Squat (Sırt duvara dayalı, squat pozisyonunda bacaklar dizden 90 derece kırık,yere paralel konumunda sabit durma) 30 saniye ile başlanmalı on günlük birçalışmanın ardından 45 saniye, bir on günlük çalışmanın daha ardından 60 saniyeyeçıkartılmalıdır)4. Plank (Bu hareket beden sağlığı yerinde olan herkesin yapması gereken ve sadece birdakikalık bir çalışmayla vücuttaki tüm kasları çalıştıran ender hareketlerden biridir.

Yerde dört ayak pozisyonundan, dirsekler (ileri seviyeler için elde) üzerine geçilerekbacaklar arkaya doğru uzatılıp sırt ve belin Pelvis kaslarından korunarak sabitdurulması. Burada da yeni başlayanlar ilk 10 gün 30 saniye ile başlamalı ardındankademeli şekilde vücudun hazır olma durumuna göre önce 45 sonrasında 60 saniyeyeçıkartılmalıdır. Bu konudaki detaylı bilgileri “Sadece bir dakika yeter: Plank” başlıklıyazımda okuyabilirsiniz.

Bedenimizi severek ve onu zihnimizle bütünleyerek; onun içindeki kuvveti ve güzelliğigörmek için yapılacak her türlü fiziksel aktivitenin cevapsız kalmayacağından eminolabilirsiniz!