Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Doğurganlığı Arttıran Beslenme Önerileri

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber’den doğurganlığı arttıran beslenme önerileri

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Doğuganlığı Arttıran Beslenme Önerileri

Gizem Şeber, Diyetisyen ve Yaşam KoçuÇocuk sahibi olmak istiyor fakat gebe kalmakta güçlük çekiyorsanız, sağlıklı beslenmenin doğurganlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu bilmelisiniz. Birçok bilim otoritesinin açıklamalarına göre beslenme tarzında yapılacak bazı değişiklikler doğurganlığı arttırmakta oldukça etkili.Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bilim Dalı’nın derlediği bilgilere göre bugüne kadar istiridye ve ginsengin doğurganlığı arttırdığı söylenmiş olsa da gerçek çok daha farklı. Sekiz sene boyunca 18.000 kadın üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmanın sonuçlarına göre doğurganlığı arttıran beslenme önerileri şu şekilde sıralanıyor:Trans yağlardan kaçının: Bazı besinlerde çok düşük miktarda doğal olarak bulunan bu yağlar çoğunlukla gıda sanayinde yağ asitlerinin hidrojenlendirilmesi ile sentetik olarak üretilmektedir. Kızartma ürünlerin çoğunda ve eski nesil margarinlerde bulunur. Trans yağlardan kaçınmak için kızartma besinlerden uzak durmalı, paket ürünlerde “trans yağ içermez” etiketi bulunanları tercih etmelisiniz.Doymamış yağ asitlerinden zengin beslenin: Doymamış yağ asitlerinin vücutta iltihaplanmayı azalttığı ve insülin duyarlılığı sağladığı biliniyor. Bu iki faktör de doğurganlığın artması ile ilişkili. Yemeklerinizi yaparken bitkisel sıvı yağları tercih edin ve beslenmenize fındık, badem, ceviz gibi doymamış yağ asitlerinden zengin kuruyemişleri ilave edin.Kuru baklagil proteinlerinden yararlanın. Her gün kırmızı et tüketmek yerine kuru baklagilleri haftada 2-3 gün tercih edin.Karbonhidratların tamamını hayatınızdan çıkarmak risktir. Karbonhidratların yetersiz tüketimi doğurganlığı olumsuz etkileyebilir. Tamamen hayatınızdan çıkarmak yerine tam tahıllı ekmekler, makarna, bulgur gibi yavaş sindirilen kaliteli karbonhidratları tercih edin.Light süt ürünlerini tercih etmeyin: Gebe kalmak istediğiniz süre zarfında tam yağlı süt ürünlerini tercih edin. Her gün 2 bardak kadar süt veya yoğurt tüketin.Kafein alımını sınırlandırın. Kahve ve kafeinli asitli içecekleri limitli tüketin. Şekerli ve gazlı içecekleri bu dönemde tüketmeyin.Sağlıklı kilo aralığında durun. Çok zayıf veya çok şişman olmanın gebe kalmayı zorlaştırdığı bilimsel bir gerçektir. En kolay gebe kalan grubun beden kitle indeks değerlerinin 20-24 arasında olduğu biliniyor.Düzenli egzersiz yapın ancak abartmayın. Düzenli egzersiz yapmak gebe kalmayı kolaylaştırırken, aşırı miktarda egzersizin olumsuz etki yarattığı biliniyor.Doktorunuza danışın, herhangi bir destek öneriyor ise kullanın. Doktorunuzun yaptırdığı tahliller sonucunda demir ve D vitamini gibi yetersizliği sık görülen vitamin ve mineral yetersizlikleriniz var ise önerdiği destekleri mutlaka düzenli olarak kullanın.BAŞKA NE YAPILABİLİR?


Sigarayı bırakın… Sigaranın doğurganlığı azalttığı uzun yıllardan beri biliniyor.Alkollü içecek tüketimini bırakın/azaltın… Yapılan bir bilimsel çalışmada günde 2 kadeh alkollü içecek tüketen kadınların hiç tüketmeyenlere göre doğurganlık oranlarının %60 azaldığı tespit edilmiştir.Mevsiminde sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveleri iyice yıkamadan tüketmeyin… Tarımda kullanılan ilaç ve pestisidlerin hem erkek hem de kadında üreme fonksiyonlarını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Mevsiminde olan sebze ve meyveleri tercih edin ve tüketmeden önce mutlaka akan su altında iyice yıkayın.DOĞURGANLIĞI ARTTIRAN 5 BESİN


Somon: Yale Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma sonucunda araştırmaya katılan, çocuk sahibi olamayan kadınların %63’ünde D vitamini yetersizliği olduğu saptanmıştır. Her ne kadar D vitamini için güneş en ideal kaynak olsa da, somon da D vitaminin zengin besinsel kaynaklarındandır.Badem: Sağlıklı doymamış yağlar içeren badem kadınlarda doğurganlığı arttırırken, içerdiği E vitamini ile de erkeklerde sperm üretimini olumlu etkiliyor.Ay çekirdeği: Zengin çinko içeriği ile hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme sağlığı açısından önemlidir. Kalorisi yüksek olduğu için tüketim miktarına dikkat edilmelidir.Bulgur: Doğurganlık için kan şekeri dengesi ve insülin duyarlılığı önemli bir konudur. Bulgur, kan şekerini yavaş yükseltir ve yavaş düşürür. Ayrıca metabolizma ve doğurganlık açısından önemli olan B vitaminlerinden de zengindir.Mercimek: Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel çalışmada, bitkisel protein ve demirin doğurganlık için önemli olduğu kanıtlanmıştır. Bitkisel kaynaklı protein ve demir tüketen kadınlarda doğurganlık oranının %30 fazla olduğu bildirilmiştir.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?