Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Duruşumuz Bizim Aynamızdır

Şubat ayı bültenimizde, farkında olmadan sergilediğimiz yanlış vücut duruş tipleri hakkında sizleri bilgilendirmiştim. Vücut sağlığı ve vücut duruş bozukluklarını daha yakından tanımanız için bu ay “İdeal Vücut Duruşu” hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

İyi Yaşa
İyi Yaşa

Duruşumuz Bizim Aynamızdır

Ayça Kaşıkçı, Klinik Pilates Eğitmeni

Şubat ayı bültenimizde, farkında olmadan sergilediğimiz yanlış vücut duruş tipleri hakkında sizleri bilgilendirmiştim. Vücut sağlığı ve vücut duruş bozukluklarını daha yakından tanımanız için bu ay “İdeal Vücut Duruşu” hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.duruşumuz aynamızdır

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi, kulak memesinden ayak bilek kemiğine kadar düz bir çizgi çektiğimizde; kulak memesi, omuzlar, kalça kemiği, diz kapağı ve ayak bilek kemiğinin aynı hizada olması gerekmektedir.• Baş: Nötral pozisyon; öne ya da arkaya doğru eğilmemiş

• Boyun Bölgesi (Cervical): Normal iç bükey konumda

• Kürek Kemiği Bölgesi (Scapulae): Kürek kemikleri dışa ya da içe dönük değil, düz konumda

• Üst Sırt Bölgesi (Thoracic Spine): Normal dış bükey konumda

• Kalça Eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş

• Diz Eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş

• Ayak Bileği Eklemi: Nötral pozisyon; ayaklar yere düz iniyor ve tam karşıya bakıyor, ayak tabanları düz bir şekilde yere basıyor


duruşumuz aynamızdır

Özellikle ofis ortamında bilgisayar karşısında çalışırken beden duruşumuza pek dikkat etmeyiz. Boynumuz öne doğru uzanmış ya da aşağı doğru fazla eğilmişşekilde durur.


Üst ve alt sırt (Thoracic ve Lumbar Spine) bölgelerimiz resimde görüldüğü gibi kamburumsu (Kyphotic) bir yapı almış duruma gelebilir. İşte bu nedenle, günümüzün en az 8 saatini geçirdiğimiz çalışma ortamımızda beden sağlığımıza dikkat ederek kendimize iyi bakabiliriz.


Masa başı çalışırken sırtımızı dikleştirmek için yaptığımız en büyük yanlışlardan biri, üst sırt bölgemizi arkaya doğru sıkıştırarak düzleştirmektir. Vücut duruşumuzu sadece bu şekilde düzeltmeye çalışırsak omuriliğimiz üst sırt bölgesinden kuyruk sokumu (Sacrum) bölgesine kadar gereğinden fazla sıkışır ve istenmeyen ağrılara, bel ve boyun fıtıklarına neden olabilir. Vücudumuzun taşıyıcı kasları diye adlandırdığımız Pelvis taban kas grubundan harekete başlarsak bedenimizi tepeden tırnağa doğru bir şekilde düzeltmiş ve ideal duruşa sokmuş oluruz.


Vücut duruşumuzun düzgün olması, kemiklerimize bağlı olan kaslarımızın doğru yerden başlamasını ve doğru uzunlukta olmasını sağlar. Yanlış duruşlarla oluşan kas kısalmaları ya da fazla kullanılmayla uzayan kaslar bize boyun, sırt, bel, bacak ve diz rahatsızlıkları olarak geri döner.


“Duruşumuz bizim aynamız” mottosundan yola çıkarak, kendimizi tanımaya vücudumuzdan başlamalıyız. Onu doğru konumlandırarak hem düzgün bir duruşa sahip olabilir hem de ağrılarımızdan kurtulabiliriz.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?