Sağlıklı ve İyi Yaşam

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürebilmeniz için doğru spor yapma teknikleri ve yaşam koçumuzun ufkunuzu açacak önerilerine kadar pek çok farklı yazıyı bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

iyi yaşa
Icon

Fazla Yemeye Son Vermenin Yolları

Hepimiz kimi zaman daha fazla besin tüketmeye yöneliriz. Mevsim geçişleri, depresyonlar, güzel kutlamalar buna sebep olabilir. Eğer fazla yemek yeme eğiliminiz arada sırada olmaktan ziyade haftada üç kez ve daha fazla sıklıkta olmaya başladıysa tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. Peki, ihtiyacımız kadar beslenmeye geri nasıl dönebiliriz. İşte yolları…

İyi Yaşa

• Mutfağı sade tutun: Buzdolabının ağzına kadar dolu olması, erzak dolaplarındaki lezzetli atıştırmalıkların “beni ye” sesleri altında fazla yemekten uzak kalmak çok daha zor olacaktır. Fazla besin tüketmeye eğilim gösteriyor iseniz bundan kurtulmanın ilk yolu mutfağı sade tutmak ve sadece tüketeceğiniz kadar besin satın almak yani depolama/istifleme mantığından uzak kalmaktır. Günlük alışverişe çıkmak ve tüketeceğiniz kadar yiyecek almak sizi yeme ataklarından bir parça da olsa uzaklaştırır.
 • Yeterli ve kaliteli uyku: Bilimsel araştırmalar günde 6-8 saatten daha az uyuyan kişilerin daha fazla acıktığını, daha fazla atıştırmaya ihtiyaç duyduğunu ve daha fazla kalori aldıklarını kanıtlamıştır. Düzenli uyku, vücudun bütün fonksiyonlarının olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar ve sizi yeme ataklarından uzak tutar.
 • Protein içeren ara öğünler: Proteinli besinler bizi daha uzun süre tok tutar. Ayrıca vücudun otomatik kodlarından biri çok protein aldığımızda bize dur der. Fakat karbonhidratlar açısından bu iki durum da söz konusu değildir. Sık acıkıyor ve sık atıştırmak istiyorsanız ara öğünlerinizin süt, peynir, kuru et, protein barlar, kuruyemişler gibi sağlıklı protein kaynaklarından olmasına özen göstermelisiniz. Kan şekerinizde daha az dalgalanma olacağından ötürü bir süre sonra fazla yeme eğiliminiz azalacaktır.
 • Düzenli su tüketimi: Ne yazık ki açlığımızı ve susuzluğumuzu ayırt edemeyebiliyoruz. Gün içerisinde acıktığımızı sandığımız zamanlardan birkaçı aslında susuz kaldığımızı işaret ediyor. Düzenli su içmek, yalancı açlık hissimizi bastırmak konusunda son derece faydalıdır. Günde 2-2.5 litre su içmeye özen göstermek ve bunu güne yayarak yapmak yeme ataklarının sıklığını azaltmakta yardımcıdır.
 • Farkındalıkla Yemek: Yavaş yavaş, yediğimiz besini anlayarak, gözleyerek, koklayarak yemek yani tüm duyularımızı ve dikkatimizi yediğimiz besine odaklamak çok daha az miktarda besinle doymamızı ve daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. Yemek yerken başka şeyler ile ilgilenmeyi, TV/YouTube izlemeyi, kitap okumayı ne yazık ki bırakmamız gerekiyor. Yemek vakti, sadece yemek vaktidir.
 • Lokmalar arasında gülümsemek: Kulağa saçma gelse de lokmalar arasında gülümsemek, yemek yeme hızını azaltmak ile kalmaz aynı zamanda mutluluk sağlayan sinirsel iletim maddelerinin salgılanmasını arttırır, doğal yollarla fazla yeme eğilimini durdurmanın en kolay ve eğlenceli yolu bu olsa gerek.
 • Mavi tabaklar, kaliteli peçeteler: Yapılan araştırmalar, küçük tabak kullanmak kadar mavi tabak kullanmanın da porsiyon kontrolünü sağlamakta yardımcı olduğunu kanıtladı. Aynı zamanda kaliteli peçete ve mutfak eşyası kullanmak da tahminen yemeğe duyduğumuz saygıyı o an için arttırdığından ötürü yemek yeme hızımızı düşürüyor.
 • Vanilya kokusu, mumlar ve tütsüler kullanmak: Bazı kokuların iştahımızı azalttığı ve daha çabuk tokluk hissetmemize yardımcı olduğu biliniyor. Yemek yerken kokulu mum ve tütsüler yakmak hem daha keyifli bir sofrada oturmamızı sağlar hem de daha az besin tüketmemize yardımcı olabilir. Özellikle vanilya kokusunun bu konuda yardımcı olduğu düşünülüyor.

İçeriklerimizi herkesten önce okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?

İçeriklerimizi herkesten önce
okumak için e-posta adresinizi bırakın!

Icon

Çalıştığınız firmadaki pozisyonunuz nedir?